BRATISLAVA 17. marca (WEBNOVINY) – Minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda sa dnes bol podpísať do kondolenčnej knihy na japonskom veľvyslanectve v Bratislave. Je tak prvým členom slovenskej vlády, ktorý to urobil. Podľa vlastných slov prišiel z najhlbšej ľudskej solidarity. „To, čo postihlo Japonsko, je bezprecedentné,“ vyhlásil Dzurinda.
Minister si spravil čas aj na osobný rozhovor s veľvyslancom Yoshiom Nomotom. Dzurinda si zaspomínal na svoju návštevu v krajine vychádzajúceho slnka. „Je to úžasná krajina s obrovskou históriou, vysokou úrovňou technológie, kultúry a vidíte, aké nešťastie ju vie postihnúť,“ dodal Dzurinda. Do kondolenčnej knihy môžu prísť vyjadriť svoju sústrasť všetci dnes a v piatok a na budúci týždeň v utorok a stredu medzi 10:00 a 12:00 a medzi 14:00 a 16:00. Kniha bude vystavená v návštevnej miestnosti konzulárnej sekcie na prvom poschodí japonského veľvyslanectva na Hlavnom námestí 2 v Bratislave.
Podľa Dzurindu je Slovensko pripravené Japonsku prispieť materiálne do úrovne, „akej len budeme schopní.“ Pomoc v súčasnosti riešia na európskej úrovni, pretože Japonsko požiadalo krajiny únie o koordinovanú spoločnú pomoc.
Ničivé zemetrasenie v Japonsku a následné vlny cunami si vyžiadali tisícky obetí. Nezvestných je stále mnoho ľudí. Piatkové zemetrasenie s magnitúdou 9,0 bolo siedmym najsilnejším zaznamenaným zemetrasením v histórii a zároveň piatym najsilnejším od roku 1900. Zemetrasenie a cunami zasiahli rozsiahle územia a spôsobili škody nepredstaviteľných rozmerov. K problémom sa pridala aj nukleárna kríza, z jadrovej elektrárne Fukušima, ktorú poškodila katastrofa, uniká radiácia.
Možnosti prispieť ponúka aj japonské veľvyslanectvo
Japonské veľvyslanectvo dostalo množstvo otázok na možnosť prispieť po prírodnej katastrofe, ktorá krajinu postihla, preto ponúka niekoľko možností, ako to možno urobiť. Jednou je možnosť prispieť prostredníctvom Slovenského Červeného kríža, ďalšou je možnosť prispieť poškodeným zemetrasením cez Japonský Červený kríž (názov banky: Sumimoto Mitsui Banking Corporation, názov pobočky: Ginza, číslo účtu: 8047670, SWIFT kód: SMBC JP JT, meno príjemcu: Japonský Červený kríž, adresa príjemcu: 1-1-3 Shiba – Daimon Minato-ku, Tokyo JAPAN) alebo podpora záchranárskych aktivít Japonského Červeného kríža (číslo účtu: 8047705, SWIFT kód: SMBC JP JT). Japonské veľvyslanectvo vytvorilo aj slovenský bankový účet, číslo účtu je 1330446106/1111, variabilný symbol 100. Pri vchode do veľvyslanectva v Bratislave je zároveň oficiálna schránka na prijímanie príspevkov.
Japonsko síce nepožiadalo o medzinárodnú humanitárnu pomoc, no aj UNICEF bude pomáhať. Zameria sa na zlepšenie sanitácie v blízkosti postihnutých území a na psychosociálnu pomoc deťom v evakuačných centrách a miestach, kam sa presídlené rodiny uchýlili. „Dostatok finančných prostriedkov na pomoc deťom a rodinám v Japonsku dokáže zabezpečiť samotný Japonský výbor pre UNICEF v spolupráci s Americkým výborom pre UNICEF. Nie je preto potrebné vyhlasovať zbierku na Slovensku,“ informovala tlačová tajomníčka UNICEF Slovensko Anna Beňová.
Charita sa tak pripojila k humanitárnej organizácii ADRA Slovensko, ktorá tiež vyhlásila celoštátnu verejnú zbierku solidarity s Japonskom. Výťažok zbierky pošle na účet organizácie ADRA Japonsko, ktorá pomáha ľuďom postihnutým ničivým zemetrasením. Ako agentúru SITA informoval riaditeľ ADRA Slovensko Daniel Dräxler, zbierka trvá do 30. apríla, prispieť je možné prostredníctvom bankového účtu 4975241312/0200, variabilný symbol 0111 alebo slovo Japonsko napísané v poznámke.