BRATISLAVA 13. decembra (WEBNOVINY) – Ak opozícia sype z rukáva návrhy na riešenie problémov školstva, šéf rezortu Dušan Čaplovič jej pripomína, že ešte dva týždne bude Slovensko hospodáriť podľa rozpočtu prijatého vládou Ivety Radičovej.
Minister školstva upozorňuje, že problémy v rezorte sa neriešili 20 rokov, nabaľovali sa na seba ako snehová guľa a dnes „doslova vybuchli“. Pripomenul, že okrem neho a Milana Ftáčnika počas prvej vlády Mikuláša Dzurindu na čele rezortu nestál ľavicový politik.
Systémové riešenia, ktoré si školstvo žiada, sa podľa Čaploviča nedajú vysypať z rukáva, vyžadujú si diskusiu a odbornú i politickú oponentúru. „Vláda považuje školstvo za prioritnú oblasť verejného záujmu,“ konštatoval minister s tým, že rozbehol aktivity vo viacerých oblastiach od návrhov zákonov po efektívne čerpanie eurofondov.
Za prioritu považuje spoluprácu s odborníkmi zo všetkých zainteresovaných skupín. Rada pre systémové zmeny v školstve, ktorú Čaplovič zriadil, bude mať podľa jeho slov 11 členov.
Predseda Mosta-Híd Béla Bugár Čaplovičovi pripomenul, že Radičovej vláda zdedila po kabinete Roberta Fica vysoko deficitný rozpočet, ktorý medziročne dokázala znížiť takmer o polovicu. Zdôraznil, že ak by mali k dispozícii 120 miliónov eur, nikdy by ich nerozdali ako vláda Smeru-SD „spriazneným“ firmám, ktoré ani nevytvoria nové pracovné miesta, ale dali by ich učiteľom.
Poliačik Čaploviča nikdy nepočul hovoriť o potrebách detí
Zatiaľ čo celá Európa vzdelávací proces zameriava na potreby dieťaťa, poslanec za SaS Martin Poliačik ministra školstva Dušana Čaploviča nikdy o potrebách detí hovoriť nepočul. Ministra Poliačik vystríhal, aby nevracal školstvo do roku 1970. Zatiaľ čo zahraničie vo vzdelávaní uprednostňuje slobodu, na Slovensku sa potláča.
„Píšte všetci modrým perom, iná farba nebude. Všetci sa musia riadiť jednými osnovami a učiť podľa rovnakých predpisov,“ povedal v parlamentnej rozprave poslanec liberálov. Školstvo podľa neho nenecháva priestor kreatívnym učiteľom, v školách tak zvyčajne zostávajú pasívni učitelia, ktorí čakajú na príkazy zhora. Učitelia by pritom mali mať pri výučbe voľnosť, základom je, aby deti naučili predpísané štandardy.
„Biznis do školstva patrí. Mali by sme v deťoch posilňovať podnikavosť, nielen ich vychovávať k fabrickým linkám. Školy by mali učiť deti, ktoré budú schopné postaviť sa na vlastné nohy a byť samostatné,“ vysvetlil Poliačik. „Nemusíme vytvárať robotníkov k linke, ktorú máme v regióne,“ zdôraznil.
Školstvo by sa podľa neho nemalo podriaďovať záujmom silného etatického štátu, aký prezentuje vláda Roberta Fica, v prvom rade by malo slúžiť deťom a zmysluplne ich vzdelávať tak, aby sa vedeli uplatniť v živote a neboli odkázané na inštitucionálnu pomoc v akejkoľvek podobe. Poliačikovi u Čaploviča chýba aj akékoľvek zameranie a podpora start-upov, teda vytváranie podmienok na rozbeh začínajúcich inovatívnych firiem.
„Keď počujeme bývalého agenta ŠtB, štátneho tajomníka ministerstva školstva (Štefan Chudoba, pozn. SITA), že potrebujeme kádre, že výroba potrebuje silu, kde to žijeme, sakra. Je rok 2012, možno bude koniec sveta. Nie sme v roku 1970. Dôvod, prečo sa tak rozčuľujem je, že mi na tých deckách záleží, prežil som medzi nimi podstatnú časť života,“ konštatoval Poliačik, ktorý pôsobil ako učiteľ. Upozornil, že kvalitné školy ako šesťročné gymnázium v Martine zanikajú.
S ministrom sa poslanec za SaS rád podelí o vízie, skúsenosti a množstvo nápadov zozbieraných od učiteľov. „Neuzatvárajte sa v bublinách rád. Ak vravíte, že sa chceme pohnúť k svetu, tak počúvajte ľudí, ktorí v tom svete boli,“ odkázal Čaplovičovi. Ak nie, minister by sa podľa neho mal svojho postu vzdať. „Z pohľadu rečníckeho vystúpenia to bolo dobré. Škoda, že ste si to vystúpenie nepripravili, keď bol ministrom Eugen Jurzyca, vtedy sa dostalo školstvo do letargie,“ reagoval poslanec za Smer-SD Anton Martvoň.