PRAHA/BRATISLAVA 8. marca (WBN/PR) – Bezpečnostní experti krajín regiónu, ktorí majúna jar tohto roku predstaviť správu o možnostiach vyšehradskej obrannej spolupráce, tento týždeň informovali ministrov zahraničných vecí o aktuálnom stave iniciatívy. S cieľom zladiť možnosti a potreby jednotlivých krajín sa stretli s viacerými vysokými predstaviteľmi vyšehradských ministerstiev zahraničných vecí a českého ministerstva obrany. Skupinu prijal aj český minister obrany Alexander Vondra.
Téma regionálnej obrannej spolupráce je mimoriadne aktuálna, keďže obranné rozpočty prešli v posledných rokoch zásadnýmiškrtmi. Tie obmedzujú schopnosť štátov plniť obranné úlohy individuálne. Ako vyplynulo z rokovaní v Prahe, ambiciózne programy spolupráce, najmä koordinácia obranného plánovania, či spoločné akvizičné projekty, môžu zvýšiť efektívnosť vo vynakladaní prostriedkov a pomôcť udržať vojenské spôsobilosti.
Ministri od expertnej skupiny očakávajú konkrétne návrhy projektov, ktoré by mohli slúžit ako východiskový materiál pre nadchádzajúce rokovania, ako aj dlhodobú víziu regionálnej spolupráce.
Projekt DAV4, v rámci ktorého má štvorstranná expertná skupina vypracovať odporúčania pre ministerstvá, iniciovala Slovenská atlantická komisia spolu so svojimi vyšehradskými partnermi za finančnej podpory Medzinárodného vyšehradského fondu. „Našim zámerom je rozvinúť širokú a kvalitnú diskusiu na tému obrannej spolupráce, preto iniciatívu konzultujeme aj na úrovni ministrov zahraničných vecí,“ vysvetľuje člen expertnej skupiny DAV4 a prezident Slovenskej atlantickej komisie, Rastislav Káčer. „Ich pozitívna odozva je pre budúcu spoluprácu dobrou správou a zároveň signálom, že sme na správnej ceste,“ dodal Rastislav Káčer.
Projekt odštartoval na jeseň minulého rokuna bratislavskej konferencii Smart Security, venovanej medzinárodnej obrannej spolupráci. Experti odvtedy absolvovali množstvo pracovných stretnutí v hlavných mestách V4, ako aj konzultácie v škandinávskych krajinách a v bruselskej centrále NATO.
Prvé odporúčania budú predstavenéširšej odbornej verejnosti v apríli tohto roku na medzinárodnom zahraničnopolitickom a bezpečnostnom fóre GLOBSEC. „Projekt je načasovaný tak, aby jeho výsledky mohli byť prezentované na Summite NATO v Chicagu. Týždeň po GLOBSECu sa uskutoční stretnutie ministrov zahraničných vecí a obrany V4. Závery štúdie by tak mohli poslúžiť ako inšpirácia pre spoločné vyhlásenie ministrov,“ uviedol Rastislav Káčer. „Na stretnutí v Prahe sme sa dohodli, že projekt budeme v ďalších fázach konzultovať s obrannými plánovačmi a s českým predsedníctvom V4,“ uzavrel Rastislav Káčer.
Viac informácií nájdete na webstránkach www.ata-sac.org.