Štátne dotácie na nájomné dostávajú podľa zistení Transparency International Slovensko (TIS) aj firmy bez priestorov či adekvátnych tržieb. Mimovládna organizácia našla po preskúmaní minuloročných dotácií pochybnosti pri 24 spoločnostiach s celkovou pridelenou dotáciou 1,4 mil. eur.
Ministerstvo hospodárstva SR pritom v rámci prvej vlny vyplatilo 19 359 žiadostí v celkovej výške takmer 40 mil. eur. Ako ďalej informuje TIS vo zverejnenom blogu, v tejto súvislosti už podala podnet na podozrenie zo subvenčného podvodu na rezort hospodárstva i prokuratúru.
Systém je ľahko zneužiteľný
Transparency upozorňuje, že v prípade poskytovania tejto formy štátnej pomoci sa dotačné zmluvy povinne nezverejňujú.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
Žiadatelia na ministerstvo neposielajú kópie nájomných zmlúv, potvrdenie o vlastníctve či prenájme nehnuteľností. Vo formulári len vyplnia, s kým majú nájomný vzťah, adresu prevádzky, aká je suma nájomného a o akú výšku dotácie žiadajú.
V boji s koronavírusom pomáhajú milióny z eurofondov, Remišová vidí ich reálny účinok
„Tento systém je tak ľahko zneužiteľný, lebo nájomné zmluvy medzi súkromnými stranami nie sú jednoducho verejne dostupné, a dohodnutá výška nájomného medzi dvoma súkromníkmi vlastne nemá strop,“ konštatuje TIS.
Druhá vlna poskytovania dotácií
Aktuálne už za rovnakých podmienok beží druhá vlna poskytovania dotácií. „Ak chceme zo spoločných peňazí pomáhať tým, čo pomoc potrebujú, a ktorých pandémia naozaj zasiahla, mal by rezort hospodárstva zmeniť prístup ku kontrole prideľovaných miliónov. Je tiež najvyšší čas vrátiť sa k podpisovaniu zmlúv s prijímateľmi dotácií a k ich zverejňovaniu, ako to robia ostatné dotačné schémy,“ odporúča ministerstvu mimovládna organizácia.
Zároveň by podľa nej mal rezort v prípade potvrdenia podozrení, žiadať vyplatené finančné prostriedky späť. Poskytovanie dotácií na nájomné je založené na dohode medzi nájomcom a prenajímateľov.
Oprávnenými žiadateľmi sú nájomcovia, ktorí o peniaze žiadajú prostredníctvom prenajímateľa. Dotáciu možno poskytnúť nájomcovi vo výške, v akej bola poskytnutá zľava z nájomného na základe dohody medzi prenajímateľom a nájomcom, najviac však vo výške 50 % nájomného za obdobie sťaženého užívania. Ak sa prenajímateľ a nájomca dohodnú na nižšej zľave, nájomca bude mať možnosť zaplatiť zostávajúce nájomné v rovnako vysokých mesačných splátkach do 48 mesiacov.
Ministerstvo uprednostnilo rýchlu pomoc
Ministerstvo hospodárstva SR reagovalo, že žiadosti, na ktoré upozornilo TIS, bude prednostne preverovať. „Zároveň však zdôrazňujeme, že rezort hospodárstva má v súvislosti s dotáciami na nájomné prakticky len dve možnosti – sústrediť sa na rozsiahlu a časovo náročnú kontrolu žiadostí alebo na rýchlu a jednoduchú pomoc. Uprednostnili sme rýchlu pomoc, ktorú podnikatelia nevyhnutne potrebujú na to, aby súčasnú situáciu spôsobenú pandémiou dokázali prekonať,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ministerstva Katarína Matejková.
Systém dotácií nie je podľa nej nastavený tak, aby pre 24 žiadostí, na ktoré upozorňuje mimovládna organizácia, mohli začať hĺbkovú kontrolu ostatných tisícok žiadostí. „Ak by sme sa sústredili na hĺbkovú kontrolu, drvivá väčšina žiadateľov by na svoje peniaze musela veľmi dlho čakať. Rezort hospodárstva preto všetky svoje dostupné kapacity sústredí na rýchle vybavovanie žiadostí, aby čo najviac ľudí dostalo potrebné dotácie a nemuselo nútene ukončiť svoje podnikanie. Odmietame dopustiť, aby pre niekoľko nepoctivých ľudí a špekulantov skrachovali tisíce poctivých podnikateľov,“ skonštatovala hovorkyňa.