Miloslava Zemková ostane šéfkou RTVS minimálne do utorka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zemková
Miloslava Zemková Foto: Archívne foto SITA/Marián Peiger
Stv
Foto: SITA

BRATISLAVA 22. júna (WEBNOVINY) – Parlament v piatok pokračoval v odvolávaní generálnej riaditeľky Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Miloslavy Zemkovej.

Na úvod štvrtého rokovacieho dňa tretej schôdze parlamentu kritizoval postup vládnych poslancov pri odvolávaní Zemkovej Peter Osuský (klub SaS). „Keď chceš psa biť, palicu si nájdeš,“ povedal o tom, čo si myslí o kritike Zemkovej.

Osuský sa nazdáva, že Zemková verejnoprávne médiá skvalitnila, hoci len v istých medziach. „So Slovenskou televíziou za krátky čas nemožno robiť zázraky,“ podotkol.

Opozícia sa podľa ministra kultúry Mareka Maďariča (Smer-SD) nevenuje samotným dôvodom na odvolanie Zemkovej.

Nazdáva sa, že tému odvádza na obviňovanie Smeru-SD z pošpinenia Zemkovej, zo snahy o „valcovanie„, na obhajovanie manažérskych schopností generálnej riaditeľky.

„Niežeby nebolo možné debatovať zoširoka, ale to vyhýbanie sa tomu dôvodu, ktorý bol predložený, je zo strany opozície úplne zrejmé,“ vyhlásil v parlamentnej rozprave k odvolaniu Zemkovej.

D. Krajcer: Ide o ovládnutie RTVS

Exminister kultúry Daniel Krajcer a predseda mediálneho výboru Dušan Jarjabek sa v parlamente prekárali, ktorá garnitúra používala horšie prostriedky na ovládnutie verejnoprávnych médií.

„Ide o snahu mocensky a politicky ovládnuť Rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS). Preto v súvislosti s celou touto kauzou tá rýchlosť, nedočkavosť, preto tie chyby, procesné aj vecné, preto ten amaterizmus a preto to babráctvo,“ povedal na sklonku štvrtého rokovacieho dňa tretej schôdze parlamentu v diskusii o odvolaní šéfky RTVS Miloslavy Zemkovej Krajcer.

Takéto vyhlásenie Jarjabek považuje vzhľadom na kroky bývalej pravicovej štvorkoalície za politickú drzosť. „Vy, čo ste robili v rámci ovládnutia tejto inštitúcie, to nemá obdoby za dvadsať rokov,“ vyhlásil s tým, že dovtedy nikto nemenil zákony o verejnoprávnych médiách, aby mohol nanovo zvoliť ich vedenie a kontrolné orgány.

M. Maďarič: Šéfka RTVS dala dôvod na odvolanie

Zákonnosť odvolávania je podľa Maďariča nespochybniteľná. „Zverejnenie výzvy je zámerom vstúpiť do zmluvného vzťahu s plnením vyšším ako 100-tisíc eur,“ podčiarkol s tým, že o takomto závere Zemková podľa zákona musí informovať Radu RTVS, čo neurobila.

Madaric
Foto: SITA/Martin Havran

Dodal, že k Zemkovej nemá vyhranený vzťah, nepovažuje ju ani za zázračnú manažérku, ani ju nezatracuje. „Faktom je, že dala pádny dôvod na odvolanie“. Minister sa nazdáva, že by bolo možné diskutovať aj o súvisiacich témach. Napríklad, prečo si Zemková nesplnila zákonnú povinnosť.

Pretože ide o veľké verejné peniaze? Pretože už sa vedelo, kto mediálny komplex poskytne?“ kládol si otázky. Opozícii vyčítal, že šéfa Slovenskej televízie Štefana Nižňanského v uplynulom volebnom období dostala z funkcie účelovou zmenou zákona a teraz jej prekáža, že rovnako nepostupuje Smer-SD.

Pred Maďaričom totiž Marián Kvasnička (KDH) kritizoval Smer-SD, že odvolávaním sa pokúša vyvolať zdanie legitimity a sociálnych demokratov vyzval, aby postupovali brachiálne. Opozíciu Maďarič nepresvedčil. Pavol Abrhan (KDH) sa Maďariča pýtal, či sa novým šéfom RTVS má stať bývalý riaditeľ televízie Markíza Václav Mika.

Juraj Droba (SaS) je presvedčený, že zvolený postup je „babrácky“ a keď sa Zemková obráti na súdy, musí spor vyhrať, za čo napokon zaplatí štát. Podobný názor má aj Magdaléna Vášáryová. „Ste ochotný niesť súkromne tie náklady?“ opýtala sa ministra.

Odbory: Bola svetlo na konci tunela

Miloslave Zemkovej vyjadril podporu Odborový zväz masmédií. Šéfka odborárov Zdenka Baumanová prirovnáva Zemkovú k pestúnovi, ktorý sa o RTVS dokázal postarať bez toho, aby vyrobil dlhy.

Keď sa konečne našiel pestún, ktorý dokázal, že je možné plnohodnotné fungovanie verejnoprávneho média aj bez vytvárania ďalších dlhov, akoby zasvietilo svetielko na konci tunela,“ píše Baumanová vo vyhlásení, ktoré poskytla agentúre SITA.

Poslancom vyčíta, že na základe podnetu jediného občana začali proces odvolávania Zemkovej pre nesplnenie oznamovacej povinnosti.

Poslanci navyše podľa nej ani nepovažovali za potrebné vypočuť si názor zamestnancov SRo, „rovnako, ako vás nezaujímal názor zamestnancov oboch inštitúcií počas uplynulých 20 rokov“.

Parlament v piatok stihol prediskutovať aj správu o výsledkoch kontrolnej činnosti Najvyššieho kontrolného úradu SR za rok 2011, návrh výročnej správy o činnosti Fondu národného majetku (FNM) za rok 2011, návrh ročnej účtovnej závierky FNM za rok 2011, návrh na použitie majetku FNM v roku 2012 aj správu o činnosti verejného ochrancu práv.

Predsedajúca Erika Jurinová (OĽaNO) potom schôdzu prerušila, poslanci sa opäť stretnú v utorok 26. júna, keď sa zrejme hlasovaním rozhodne o tom, či Zemková na čele RTVS skutočne skončí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel KrajcerDušan JarjabekErika JurinováJuraj DrobaMagdaléna VášáryováMarián KvasničkaMiloslava ZemkováPavol AbrhanPeter OsuskýVáclav Mika
Firmy a inštitúcie RTVS Rozhlas a televízia Slovenska