Je dôležité chrániť vonkajšie hranice Schengenu, aby sme mohli skončiť s hraničnými kontrolami, tvrdí slovenský minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).
Nelegálna migrácia, ochrana vonkajších hraníc Schengenu, ale i znovuzavádzanie hraničných kontrol boli témami diskusií medzi ministrami vnútra členských štátov Európskej únie (EÚ) a Európskou komisiou (EK) na Rade EÚ pre vnútorné záležitosti v Luxemburgu.
Boj proti prevádzačstvu
Slovenský rezort vnútra pošle Maďarsku 40 policajtov na pomoc pri migračnom tlaku zo západného Balkánu i nelegálnej sekundárnej migrácii. Na stretnutí sa tiež diskutovalo o boji proti prevádzačstvu, harmonizácii vízovej politiky a Frontexe. V tlačovej správe o tom informovalo Ministerstvo vnútra SR (MV SR).
Česko nasadilo na hranici so Slovenskom vojakov, pomáhajú colníkom pri kontrolách
„Za Slovensko sme presadzovali a presadzujeme riešenie, že problematika nelegálnej migrácie patrí na rokovanie na európsku pôdu, nie je to téma na úrovni bilaterálnych dohôd jednotlivých krajín, a preto sme sa aj dnes vyjadrili, že sme neboli šťastní z opatrení, ktoré zaviedlo Česko alebo Rakúsko v podobe kontroly na vnútornej hranici,“ povedal minister Mikulec.
Problematická návratová politika
Na stretnutí prezentoval výsledky zo stretnutia ministrov vnútra Česka, Slovenska, Maďarska a Rakúska. Dodal, že Európska komisia už prišla s určitými krokmi.
Podľa šéfa rezortu vnútra budú členské štáty EÚ a EK naďalej tlačiť na západný Balkán, s cieľom sprísnenia pravidiel vstupu pre tretie krajiny. Srbsko sa tiež zaviazalo, že svoje vízové pravidlá zosúladí s vízovými pravidlami EÚ.
Českí colníci zaznamenali na hraniciach so Slovenskom takmer 400 prípadov nelegálnej migrácie
Za ďalšiu dôležitú tému označil Mikulec návratovú problematiku, ktorá je podľa neho problematická. „Toto sme určitým spôsobom vytýkali a upozorňovali na to, že podľa súčasného schengenského kódexu a návratovej smernice, ľudia, ktorí prichádzajú z niektorých tretích krajín, nie sú navrátiteľní vzhľadom na to, že v krajinách ich pôvodu prebieha vojnový konflikt. Aj toto bol hlavný dôvod, čo od začiatku hovoríme, že túto problematiku musíme riešiť na európskej úrovni,“ vysvetlil.