BRATISLAVA 15. septembra (WEBNOVINY) – Europoslanec Miroslav Mikolášik (KDH) je rozhorčený, že minulý týždeň žiadny člen slovenskej vlády neprijal duchovného vodcu Tibetu – dalajlámu. „Stará dobrá slovenská ľudová múdrosť – hosť do domu, Boh do domu vláde Roberta Fica zjavne nič nehovorí. Maďarského prezidenta nechali nedávno otočiť sa na našich hraniciach na päte, hosťa z Tibetu, dalajlámu síce pustili, ale všetci najvyšší ústavní činitelia ho ignorujú,“ vyhlásil v rozhovore pre agentúru SITA Mikolášik.
Europoslanec pripomenul, že Nobelov výbor nenásilný odpor tibetského duchovného vodcu proti čínskej okupácii ocenil v roku 1989 Nobelovou cenou. „V máji 1949 sa Komunistická vláda Číny totiž rozhodla obsadiť Tibet, vychádzajúc z toho, že kedysi boli obidva štáty súčasťou mongolskej ríše. Čínska ľudová armáda vtrhla do hlavného mesta Lhasy a zaviedla brutálny režim, ktorý znamenal pre 1,2 milióna Tibeťanov smrť. Keď bol po desiatich rokoch okupácie dalajláma z domova nútený utiecť, na náhornú plošinu sa rútili čínske tanky. Z indického exilu sa potom musel prizerať, ako Peking pri budhistických kláštoroch otvára verejné domy. Kedykoľvek sa však niekto zo súčasných mocných do tejto veľkej ríše vypraví, zatvára pred týmto všetkým oči,“ kritizoval Mikolášik.
Podľa Mikolášika o ľudských právach v tomto komunistickom štáte „zdvorilo“ mlčíme vraj preto, lebo „čínskeho draka“ netreba dráždiť, najmä keď ide o obchod. „Ťažko pritom možno nájsť konkrétny obchodný projekt, ktorý by Čína zrušila z dôvodu kritických vyjadrení predstaviteľa iného štátu na ich adresu,“ zdôraznil.
Tibetský exilový vodca bol na druhej návšteve SR . Prevzal si tu Medzinárodnú cenu Jána Langoša, s ktorým sa stretol pri prvej návšteve Slovenska pred deviatimi rokmi. Zišiel sa aj s opozíciou, vládna koalícia reagovala na pozvánky Nadácie Jána Langoša zdôraznením princípu jednej Číny a Tibetu ako jeho integrálnej súčasti. Predseda európskeho výboru parlamentu Milan Urbáni z ĽS-HZDS dodal, že aj keby nebol v koalícii, ktorá sa s dalajlámom nestretáva, pozvanie by neprijal, pretože vyznáva iné hodnoty ako dalajláma.
SITA