MIKOLAJ: Niektorým študijným odborom hrozí zánik

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ján Mikolaj
Ján Mikolaj Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 3. apríla (WEBNOVINY) – Desiatkam študijných programov odborného vzdelávania a prípravy hrozí zánik. Podľa ministra školstva Jána Mikolaja (SNS) neprežijú tie, ktorých absolventi majú problém s uplatnením sa na pracovnom trhu. „Niektoré študijné programy, ktoré nám vychovávajú deti najmä pre úrady práce, bude potrebné jednoducho uzavrieť,“ vyhlásil Mikolaj. O rozvoji odborného vzdelávania podľa potrieb pracovného trhu diskutuje rezort aj so stavovskými a profesijnými organizáciami. Stratégie a koncepcie rozvoja v konkrétnych samosprávach očakáva ministerstvo od krajov. „Jeden samosprávny kraj už predložil určitý návrh, že až 50 takýchto študijných odborov uzavrie alebo uzavrel,“ tvrdí Mikolaj.

Na Slovensku v súčasnosti funguje viac ako 650 študijných programov odborného vzdelávania a prípravy, upozorňuje minister. Pri ich optimalizácii je potrebné vychádzať z potrieb zamestnávateľov. „Aby si zamestnávatelia definovali to, čo naozaj prax potrebuje a samosprávne kraje aby jednoducho uskutočňovali tieto požiadavky,“ vysvetľuje Mikolaj. Ktoré študijné odbory treba zrušiť a naopak, aké nové si žiada trh, by mali samosprávne kraje predložiť ministrovi na jesennom zasadnutí Rady vlády pre odborné vzdelávanie. Ministerstvo školstva tvrdí, že disponuje analýzami a štúdiami, ktoré pomohol vypracovať úrad práce. Tie deklarujú, z ktorých študijných odborov alebo programov je najviac absolventov na úradoch práce. „Je nedostatok profesií z oblastí informačné a komunikačné technológie, niektoré špecifické technológie. Zdá sa, že začína byť trošku prebytok niektorých spoločensko-vedných disciplín,“ dodal Mikolaj.

Podporiť študijné odbory podľa dopytu trhu by mal Fond rozvoja odborného vzdelávania a prípravy. Podľa ministerstva do neho budú vkladať peniaze podnikatelia, ktorí budú zároveň sedieť vo väčšine správnych orgánov fondu. Fond im má umožniť financovať niektoré špecifické potreby. „Pokiaľ si potrebujú doslova ušiť niektorý študijný program na svoje požiadavky, potrebujú niektoré technológie, niektoré špecifiká, ktoré sa z normatívu vyfinancovať nedajú, práve na toto by mal fond poslúžiť,“ uviedol

Nový zákon o odbornom vzdelávaní motivuje zamestnávateľov investovať do vzdelania svojich budúcich pracovníkov aj daňovými úľavami. Motiváciou pre žiakov zas majú byť štipendiá alebo odmeny za produktívnu prácu, ktoré môžu zamestnávatelia žiakom vyplácať na základe uzavretej pracovnej zmluvy. Rovnakým spôsobom môžu študentovi zabezpečiť stravovanie, ubytovanie, cestovné alebo ochranné pracovné prostriedky. Zamestnávatelia tiež budú môcť finančne podporovať modernizáciu, technické vybavenie či materiálne zabezpečenie škôl a stredísk praktického vyučovania.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Mikolaj