BRATISLAVA 15. októbra (WEBNOVINY) – Ministerstvo školstva pod vedením Eugena Jurzycu (SDKÚ-DS) urobilo za prvých sto dní v rezorte školstva veľmi málo. Tvrdí to bývalý minister Ján Mikolaj (SNS). „Venovať celú svoju činnosť prehrabovaniu sa v starých dokumentoch, to nesvedčí o tom, že boli pripravení na vládnutie,“ povedal agentúre SITA Mikolaj. Reagoval tak na slová štátneho tajomníka Jaroslava Ivanča, že prácu nového rezortu počas prvých troch mesiacov zbrzdili „časované míny“ po predchádzajúcom ministrovi.
Tri zákony, ktoré zatiaľ Jurzyca predložil do Národnej rady SR, považuje Mikolaj skôr za administratívne zásahy. „Angličtina je len riadok v zákone,“ vyhlásil exminister. Chýbajú mu informácie, ako rezort zabezpečí dostatočný počet učiteľov anglického jazyka či ako sa vyrovná s bilingválnymi školami. Mikolaj kritizuje i náhradu polročných vysvedčení výpismi z hodnotenia, čo má odstrániť byrokraciu. „Ten papier bude tak, či tak,“ hovorí Mikolaj. Dodáva, že školské vysvedčenie musí mať svoju hodnotu a úroveň. „Ja mám odložené vysvedčenia od malička,“ poznamenal. Najviac však Jurzycovi vyčíta, že si vo vláde nedokázal presadiť vyšší rozpočet pre školstvo.
Exminister zároveň odmieta informácie o neoprávnených výdavkoch, ktoré štátny tajomník Jaroslav Ivančo vyčíslil k 4. októbru na 4,192 milióna eur. „Len v Ústave informácií a prognóz školstva je výška neoprávnených výdavkov 1,8 milióna eur,“ uviedol na dnešnej tlačovej konferencii Ivančo. Pochybnosti sa týkajú dvoch národných projektov – Modernizácia vzdelávacieho procesu v základných školách a Modernizácia vzdelávacieho procesu v stredných školách. Mikolaj sa bráni tým, že každý projekt bol schválený na všetkých úrovniach sekcií ministerstva a predložený monitorovaciemu výboru so zástupcami Európskej únie. „Ak niekto teraz povie, že niektoré tie výdavky sú teraz neoprávnené, treba všetko urobiť pre to, aby oprávnené boli,“ konštatoval Mikolaj. Podľa jeho slov by o tom malo ministerstvo rokovať s ľuďmi, ktorí sú v nákupe zainteresovaní, prípadne so zástupcami Bruselu.
Ivančo hovorí, že sa neoprávnené výdavky vyskytli, pretože predchádzajúce vedenie zle uzatvorilo zmluvy. Ústav informácií a prognóz školstva za bývalej vlády zazmluvnil nákup počítačov, ktoré boli podľa Ivanča predražené o 80 percent. Avšak nakúpil aj softvér, čo v projekte neuviedol. Z toho dôvodu Slovensku prostriedky na nákup z eurofondov neuvoľnia, musí to zaplatiť ministerstvo zo svojho rozpočtu. Bývalý minister si však kúpu počítača bez softvéru predstaviť nevie. „Hovoria, že počítač bez softvéru je neoprávnený výdavok, ale ten počítač je bez toho nepoužiteľný,“ bráni sa Mikolaj.
SITA