Mikolaj čaká s vlasteneckým zákonom na prezidenta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rafaj, belousovová, mikolaj
Rafael Rafaj, Anna Belousovová, Ján Mikolaj Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 17. marca (WEBNOVINY) – Ak prezident podpíše vlastenecký zákon, štátne školy sa podľa neho budú musieť zariadiť už od 1. apríla. Stále však nie je jasné, aký formát majú mať štátne symboly, kam do tried ich treba umiestniť, alebo či v pondelok stačí púšťať školákom hymnu z mobilného telefónu alebo školského rozhlasu. Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) totiž s bližšími inštrukciami čaká na prezidentov súhlas so zákonom. „Na 90 percent máme smernicu prichystanú, takže ak by ten návrh zákona pán prezident podpísal, tak okamžite na druhý deň je smernica publikovaná,“ uviedol po dnešnom rokovaní vlády Mikolaj.

Ak sa prezident Ivan Gašparovič vyjadrí k zákonu až v piatok 26. marca, Mikolaj predstaví smernicu len dva dni predtým, než začne byť zákon účinný. Je presvedčený, že to bude stačiť a školy sa stihnú pripraviť. „Štátny znak musí byť už dnes, zástava je voľne dostupná na trhu, napísať text nemôže byť žiaden problém a pokiaľ ide o školské rozhlasy, tak na 80 – 90 percent rozhlasy sú,“ ohradzoval sa Mikolaj. Čo so školami, ktoré rozhlasy v triedach nemajú, nepovedal.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) poprosil prezidenta Gašparoviča, aby zákon nepodpisoval. Smer žiada preloženie jeho účinnosti na neskôr. „Ja nebudem komentovať kroky pána premiéra,“ povedal Mikolaj. Minister za SNS odmieta aj úvahy, ako zahlasuje Smer v prípade, že prezident vráti zákon do parlamentu. „Na otázky keby ja neodpovedám,“ reagoval Mikolaj.

Vlastenecký zákon poslancov za SNS Jána Slotu a Rafaela Rafaja podporilo v parlamente 77 zo 122 prítomných poslancov. Hlasovali zaň zákonodarcovia Smeru-SD, SNS a ĽS-HZDS a nezaradený Anton Korba, predseda parlamentu Pavol Paška nehlasoval. Opozícia bola proti, alebo sa zdržala hlasovania. Ak zákon prejde, školy si budú musieť zaplatiť vlasteneckú výzdobu z vlastného vrecka. Od štátnu na to špeciálny balík peňazí nedostanú. Kde na to majú zriaďovatelia škôl zobrať peniaze, SNS stále nepovedala. Trvá na tom, že nejde o vysoké náklady. Základné školy sú v pôsobnosti obcí, stredné školy má na starosti vyšší územný celok.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan GašparovičJán MikolajPavol PaškaRobert Fico