GEVGELIJA 23. augusta (WEBNOVINY) – Stovky migrantov vstúpili v nedeľu na územie Macedónska zo susedného Grécka. Macedónske bezpečnostné sily voči nim nezasiahli, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na svojho reportéra. Príslušníci poriadkovej polície zostali rozmiestnení na macedónsko-gréckych hraniciach, prílevu migrantov však už v nedeľu v podstate nebránili.
Macedónsko namiesto toho začalo vypravovať mimoriadne vlaky a autobusy, ktoré majú utečencov čo najskôr previezť na sever ku hraniciam Srbska. Len v sobotu sa situácia na hraniciach medzi Macedónskom a Gréckom opäť vyostrila. Macedónska polícia použila omračujúce granáty, aby zabránila migrantom a utečencom – väčšinou zo Sýrie a ďalších konfliktných zón Blízkeho východu – dostať sa z Grécka do Macedónska a odtiaľ ďalej na sever smerom k Európskej únii.
Migranti prerazili policajné kordóny
Tisíce migrantov však napriek tomu prerazili policajné kordóny, alebo prebehli na druhú stranu hranice cez neďaleké polia. Vo štvrtok macedónska vláda s cieľom spomaliť prílev utečencov vyhlásila v pohraničí mimoriadny stav a neúspešne sa pokúšala ich počet aspoň regulovať.
Macedónsko sa v uplynulom období stalo hlavnou tranzitnou krajinou pre migrantov smerujúcich cez Grécko do bohatších krajín Európskej únie. Len v priebehu júla cez túto pomerne chudobnú balkánsku krajinu prešlo takmer 39-tisíc migrantov.
Obrazom: Macedónsko trápia migranti, polícia použila granáty
V Gabčíkove bude pre situáciu s migrantmi viac policajtov
Migrantov budeme na Slovensku potrebovať, tvrdia odborníčky
K hraniciam Únie dorazili desaťtisíce migrantov
K samotným hraniciam Európskej únie dorazilo v júli vyše 100-tisíc migrantov. Ide o najvyššiu mesačnú bilanciu od spustenia monitorovania pred siedmimi rokmi, informovala v utorok Európska agentúra pre riadenie operačnej spolupráce na vonkajších hraniciach členských štátov Európskej únie (Frontex).
„Pre Európu ide o mimoriadnu situáciu, ktorá si od všetkých členských štátov EÚ vyžaduje podporiť národné vlády, ktoré prijímajú masívne počty migrantov na (svojich) hraniciach,“ uviedol výkonný riaditeľ agentúry Frontex Fabrice Leggeri. V júli dorazilo k hraniciam EÚ 107 500 migrantov, pričom v júni ich bolo vyše 70-tisíc.
Od januára do júla sa ich počet vyšplhal na takmer 340-tisíc. V rovnakom období v roku 2014 to bolo 123 500 migrantov, pričom za celý vlaňajšok 280-tisíc. Podľa agentúry Frontex sú prívalu migrantov najviac vystavené Grécko, Maďarsko a Taliansko.
Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.