LONDÝN 18. septembra (WebNoviny.sk) – Státisíce prisťahovalcov sa dostávajú do Európy po málo známych „tajných“ trasách, ktoré sa používajú, odkedy niektoré štáty robia na svojich hraniciach prísnejšie kontroly. Informoval o tom v Londýne britský think-tank Overseas Development Institute (ODI).
Podľa predpokladov by do Európy tento rok po dobre známej trase cez Stredozemné more malo doraziť okolo 330.000 migrantov, ale počet žiadostí o udelenie azylu môže dosiahnuť až 890.000, upozornil ODI. Rozdiel medzi očakávaným počtom žiadostí a počtom registrovaných imigrantov – viac ako 550.000 osôb – podľa ODI svedčí o tom, že o trasách, ktorými sa do Európy vydávajú mnohí ľudia, sa vie len veľmi málo.
Títo utečenci a migranti totiž cestujú do Európy rozličnými tajnými trasami a spôsobmi: niektorí po pevnine skrytí v autách, iní lietadlami s falošnými dokladmi alebo už neplatnými vízami, uviedol britský inštitút. Podľa neho ľudia zo Sýrie tvoria len tretinu z týchto migrantov. Väčšina migrantov pochádza zo stredne prosperujúcich krajín. Podľa ODI by vlády európskych štátov mali prejsť od dôrazu na kontrolu a odrádzania od migrácie k pragmatickému a efektívnemu prístupu, vďaka ktorému by situáciu lepšie zvládli.
ODI tiež nalieha na vlády európskych štátov, aby posilnili vzájomnú spoluprácu a prijali viac právnych nástrojov, ktorými by prílev utečencov a migrantov mohli monitorovať a riadiť efektívnejšie. „Odstrašujúce opatrenia a pohraničné kontroly sú drahé a zväčša neúčinné,“ konštatoval vo svojej správe ODI. Spresnil, že kontroly na hraniciach v mnohých prípadoch viedli len k presmerovaniu utečencov a migrantov na iné, alternatívne „tajné“ trasy.
Vlani podľa ODI dorazilo do Európy po mori asi 1,1 milióna migrantov. Žiadosť o azyl podalo 1,7 milióna osôb. Počet migrantov sa tento rok znížil po uzavretí dohody medzi EÚ a Tureckom, ako aj v dôsledku ďalších bilaterálnych zmlúv týkajúcich sa migrantov, uviedla vo svojej správe agentúra DPA.