Miera nezamestnanosti na Slovensku klesla. Pribudlo však mnoho absolventov VŠ, najmä z troch univerzít

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nezamestnanosť
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 20. júna, 14:20

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku sa v máji tohto roka medzimesačne znížila o 0,24 percentuálneho bodu na 5,10 percenta. Podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve v produktívnom veku (PDU), ktorý je od začiatku tohto roka novým hlavným ukazovateľom o nezamestnanosti na Slovensku, v minulom mesiaci medzimesačne klesol o 0,18 percentuálneho bodu na 3,90 percenta.

Nezamestnanosť klesá

Nezamestnanosť na Slovensku tak klesla štvrtý mesiac po sebe a ukazovateľ PDU sa prvýkrát dostal pod štyri percentá. V tlačovej správe o tom informovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Pokles nezamestnanosti podľa ústredia práce pokračuje napriek nárastu počtu tohtoročných absolventov vysokých škôl v evidencii uchádzačov o zamestnanie. V máji sa PDU ustálil na najnižšej hodnote od januára 2021, odkedy rezort práce tento ukazovateľ začal sledovať.

Podružný ukazovateľ, miera evidovanej nezamestnanosti podľa ústredia práce naznačuje, že situácia na trhu práce sa vrátila do stavu pred krízou. Miera evidovanej nezamestnanosti dosiahla v máji úroveň 5,10 percenta, kým vo februári 2020 to bolo 5,05 percenta.

Zmeny v aktivačných prácach

Májový pokles, podobne ako aprílový, bol podľa ústredia práce čiastočne spôsobený zmenami v oblasti aktivačných prác. Od apríla začali platiť v oblasti aktivačných prác zásadné legislatívne zmeny s cieľom zlepšiť efektivitu a adresnosť pri používaní financií na aktivačné práce a zvýšiť motiváciu ľudí bez práce nájsť si zamestnanie. V praxi to znamenalo ukončenie jedného zo spôsobov, akým štát vyplácal aktivačný príspevok nezamestnaným za vykonávanie aktivačných prác.

Ako nám ukazujú štatistiky, celková nezamestnanosť klesla vo všetkých krajoch, rovnako tak aj v 15 okresoch s najvyššou nezamestnanosťou,“ uviedla ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Soňa Gaborčáková.

Počet uchádzačov stúpol

Napriek poklesu celkovej nezamestnanosti, počet uchádzačov o zamestnanie vo veku do 29 rokov v máji mierne vzrástol. Dôvodom bol tradičný prítok tohtoročných absolventov vysokých škôl do evidencie na úradoch práce.

Ústredie práce evidovalo v máji najviac tohtoročných absolventov z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, z Prešovskej univerzity v Prešove a Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Najviac uchádzačov o zamestnanie absolvovalo vzdelávanie v odbore Nelekárske zdravotnícke vedy, Ekonomické vedy a Lekárske vedy.

Blížime sa k historickému minimu

Trh práce je podľa hlavného ekonóma ČSOB Mareka Gábriša stále veľmi silný. Upozorňuje na to, že miera evidovanej nezamestnanosti je už na dohľad od svojho historického minima na úrovni 4,88 percenta dosiahnutej presne pred štyrmi rokmi.

Momentálnu silu trhu práce vidieť aj na opätovnom raste počtu voľných pracovných miest, ktorý sa dostal opäť nad hranicu 77-tisíc. Ich počet znovu narástol po siedmich mesiacoch poklesu,“ uviedol. Väčšina týchto miest je sústredená na západnom Slovensku. Okrem toho zostáva nízky aj počet nezamestnaných na jedno voľné pracovné miesto.

Ide o číslo mierne cez dve osoby na jedno miesto, čo je rovnako údaj v blízkosti svojho historického minima. Poukazuje to na nesúlad medzi potrebami trhu práce a schopnosťami a možnosťami uchádzačov,“ dodal Gábriš.

Nezamestnanosť by nemala stúpať

Nateraz trh práce podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka relatívne dobre odoláva energetickej kríze a spomaleniu ekonomického rastu. Májová stabilizácia niektorých kľúčových ukazovateľov ako napríklad počet voľných pracovných miest podľa neho naznačuje, že ani v nasledujúcich mesiacoch by sme nemuseli pozorovať nárast miery nezamestnanosti.

Na druhej strane, ďalší pokles miery nezamestnanosti bude najskôr spomaľovať nesúlad medzi štruktúrou dopytu po pracovnej sile a jej ponuky, a to či už v smere kvalifikácie, tak v smere regionálnej disproporcie. Zvýšenú volatilitu do nezamestnanosti môžu v ostávajúcich mesiacoch roka stále vnášať aktivačné práce,“ tvrdí analytik.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír KoršňákMarek GábrišSoňa Gaborčáková
Firmy a inštitúcie ČSOB bankaPrešovská univerzita v PrešoveSPU Slovenská poľnohospodárska univerzita v NitreUKF Univerzita Konštantína Filozofa v NitreUniCredit BankÚPSVaR Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny