>>> Kde na Slovensku hrozia búrky v stredu?
Meteorológovia zmenili výstrahy a žltých okresov je iba 13, búrky priniesli aj microburst s krúpami
- aktualizované 23. júla 16:31
V utorok je v niektorých okresoch Slovenska zvýšená pravdepodobnosť výskytu búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 mm v priebehu 30 minút, s nárazmi vetra 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami.
Žltá výstraha pred búrkami
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal až do 19:00 výstrahu prvého stupňa. Kým počas dňa bolo žlté varovanie platné pre 18 okresov, v aktualizácii pred 16:00 ich zostalo už iba 14 (Brezno, Detva, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Gelnica, Košice okolie, Rožňava, Spišská Nová Ves, Kežmarok, Levoča, Poprad).
Zvolen zasiahla silná búrka, padali päťcentimetrové krúpy a zaplavené sú aj ulice (foto)
„Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov. Vietor môže spôsobiť škody menšieho rozsahu na porastoch a objektoch (lámanie konárov stromov, pád slabších stromov, menšie škody na strechách budov a pod.),“ upozorňuje SHMÚ.
Varovanie pred prívalovými povodňami
Ako uvádza portál iMeteo.sk, prvé búrky udreli zrána v oblasti stredného Slovenska v okolí Banskej Bystrice a Zvolena. Neboli však veľmi intenzívne a nespôsobili žiadne komplikácie alebo škody.
Meteorológovia však popoludní vydali aj výstrahu prvého stupňa pred prívalovými povodňami, ktorá platí do 18:00 v okresoch Revúca a Rimavská Sobota na rieke Slaná, tiež v okrese Poltár na rieke Ipeľ.
„Vzhľadom na prívalové zrážky pri lokálnych búrkach stacionárneho charakteru predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity,“ uvádza SHMÚ.
V ktorom kraji hrozia búrky najviac?
Meteorológovia na sociálnej sieti Facebook vysvetlili, prečo hrozia v utorok búrky najmä v Banskobystrickom kraji a blízkom okolí.
„Dochádza k stretu východného prúdenia z východného Slovenska so severozápadným až severným prúdením zo západného Slovenska a Žilinského kraja a vzniká tak línia zbiehavého prúdenia, tzv. čiara konvergencie,“ priblížili.
Ako vysvetlili, „čiara konvergencie bežne ľahko spúšťa vývoj kopovitých oblakov, preto je pri predpovedi búrok dôležité ich identifikovať (mechanizmus spustenia vývoja kopovitých oblakov je jednou z hlavných ingrediencií pri predpovedi búrok). A keďže v spodnej atmosfére bude aj dostatok vlhkosti a vhodný teplotný profil (ďalšie dve nutné podmienky pre vývoj mohutných kopovitých oblakov), práve pozdĺž tejto línie je vývoj búrok najpravdepodobnejší“.
Prúdenie podľa meteorológov nebude veľmi silné, čo bude priať vzniku stacionárnych búrok s vyššími úhrnmi zrážok práve blízko miesta ich vzniku.