BRATISLAVA 16. septembra (WebNoviny.sk) – Bratislavský summit by mal byť začiatkom intenzívnejšej spolupráce členských krajín EÚ v záujme bezpečnejšej, prosperujúcejšej a otvorenejšej EÚ. Po skončení neformálneho summitu to povedala nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá sa pred novinárov postavila spoločne s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom.
Európa sa nachádza v kritickej situácii
„Všetci sme sa zhodli, keďže Európa sa nachádza v kritickej situácii po referende v Británii, no aj v súvislosti s ďalšími problémami, že sa musíme dohodnúť na agende, ktorá nám umožní tieto problémy vyriešiť,“ povedala Merkelová s tým, že v nasledujúcich mesiacoch budú tvrdo pracovať na tomto pracovnom pláne.
Prezident Hollande potvrdil, že v Bratislave lídri Únie nastavili pracovnú agendu a priority, ktoré však musia spĺňať očakávania občanov celej EÚ. Doplnil, že tento plán by sa mal postupne premietnuť do konkrétnych opatrení, ktoré by sa mali vyhodnotiť v marci budúceho roku počas summitu v Ríme pri príležitosti 60. výročia založenia EÚ. „Európska komisia, Európsky parlament a Rada EÚ musia teraz tento program naplniť a zmeniť na realitu,“ zdôraznil.
Bratislava hostila summit EÚ, na Slovensku nemal obdobu
Orbán považuje Bratislavský summit za neúspešný
Kiska si želá, aby summit odštartoval obnovenie dôvery
Hollande prišiel na summit s 'bratislavským plánom' pre EÚ
Video: Summit vyprázdnil Bratislavu, na ceste sa hral futbal
Obrazom: Summit lídrov Európskej únie v Bratislave
Počas summitu rozprestreli transparent 'Nepredávajte Európu'
Medzi priority patrí vnútorná bezpečnosť
Medzi priority, na ktorých sa zhodli lídri EÚ v Bratislave, patrí vnútorná bezpečnosť vrátane boja proti terorizmu, migrácia, ochrana vonkajších hraníc, prosperita EÚ ako aj zamestnanosť, najmä mladých ľudí. „Bezpečnosť je najmä o ochrane vnútorných hraníc,“ uviedol Hollande. Merkelová zdôraznila, že EÚ plánuje zastaviť alebo aspoň čo najviac obmedziť nelegálnu imigráciu do EÚ. Obaja tiež vyzdvihli nutnosť pomoci krajinám ako Bulharsko, Grécko a Taliansko, ktoré sú utečeneckou krízou postihnuté najviac.
V neposlednom rade je podľa Hollanda nutné oživiť vzťah EÚ a jej občanov, konkrétnejšie sa však k tomuto bodu nevyjadril. Merkelová uzavrela, že Bratislavský summit bol len prvým krokom k lepšej EÚ a k riešeniu jej najpálčivejších problémov. „Sú pred nami mesiace intenzívnej práce,“ dodala na záver.