Kiska si želá, aby summit odštartoval obnovenie dôvery

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Andrej Kiska
Slovenský prezident Andrej Kiska. Foto: SITA/Marek Mrviš

BRATISLAVA 16. septembra (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska si želá, aby bratislavský summit lídrov Európskej únie, ktorý sa koná dnes v našom hlavnom meste, odštartoval obnovenie dôvery.

Naša spoločná Európa nám za to stojí, vyhlásil prezident Andrej Kiska prostredníctvom sociálnej siete. Podľa Kisku by bolo úžasné, keby bratislavský summit ukončil emocionálne rozdelenie Európy, keby ľudia v celej Európe počuli z Bratislavy, že priekopy boli zasypané a priepasti preklenuté a keby Európa vyslala jasný signál o jednote a spoločnej budúcnosti.

Podľa Kisku sa musíme sústrediť na veci, ktoré nás spájajú a vyvarovať sa všetkých návrhov a riešení, ktoré by vyvolali medzi ľuďmi negatívne emócie. „Postavme si jasné body a presný časový plán v oblastiach, ktoré nás spájajú. Ako napríklad bezpečnosť, ochrana a kontrola hraníc schengenu,“ uviedol prezident. Práve o tom hovorili podľa Facebooku vo štvrtok v predvečer summitu najvyšší ústavní činitelia SR, prezident Kiska, predseda NR SR Andrej Danko a premiér Robert Fico, na pracovnej večeri s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom, predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom a predsedom Európskeho parlamentu Martinom Schulzom.

Skutočnosť a výsledky európskej spolupráce sú podľa slovenského prezidenta oveľa lepšie ako súčasná nálada. Atmosféra v EÚ je veľmi zvláštna. Niekto môže mať pocit, že projekt Európskej únie stojí nad priepasťou. V diskusiách o európskom projekte je veľa kritiky, veľa pesimizmu a po rozhodnutí ľudí z Veľkej Británie o odchode krajiny z EÚ niekedy až paniky. O únii sme zabudli povedať pekné slovo a Brusel sa stal nadávkou, pripomenul Kiska. Na druhej strane uviedol, že samozrejme máme problémy – každá krajina má svoje problémy, a preto aj každá krajina má možno trochu iné očakávania, kde by mala únia viac pomôcť. Kiska si myslí, že dnes ide hlavne o krízu dôvery a sebadôvery. Faktom je, že dôvera, a hlavne sebadôvera sú často dôležitejšie ako písané dohody.

Obrazom: Summit lídrov EÚ v Bratislave

Najpodstatnejšia je empatia, vzájomne porozumenie a komunikácia. Sebadisciplína od všetkých – od inštitúcií EÚ až po lídrov každého jedného štátu, aby sme sa navzájom neprekvapovali v citlivých otázkach,“ vyhlásil slovenský prezident. Nikto nemá podľa Kisku zázračné riešenie, ako toto obdobie prekonať a dôveru obnoviť. „Ale môžeme na tom začať pracovať,“ zdôraznila slovenská hlava štátu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoAndrej KiskaRobert Fico