- aktualizované 17. októbra 08:24
Skupina Penta podá trestné oznámenie vo veci nahrávok kauzy Gorila. Agentúru SITA o tom informoval Martin Danko z tejto spoločnosti. Podľa Penty akékoľvek nahrávky tohto druhu, bez ohľadu na ich pôvod, sú nezákonným materiálom a nesmú byť zverejňované a používané.
Väčšina Slovákov nedôveruje súdnictvu a neverí ani vo vyšetrenie kauzy Gorila
„Spôsob, akým mali byť údajné zvukové nahrávky sprístupnené redakciám, nesie zjavné znaky páchania trestnej činnosti,“ konštatoval. Penta žiada, aby v záujme dôveryhodnosti zverejnili príslušné orgány v plnom znení tzv. znalecký posudok k nahrávkam, o ktorom médiám hovoril bývalý vyšetrovateľ Lukáš Kyselica.
Takmer 39 hodín záznamu
Skupina má totiž zásadné pochybnosti o tom, že by uvedený znalecký posudok mohol presvedčivo vyvrátiť podozrenia, že dané nahrávky nie sú upravovaným či inak manipulovaným materiálom. Nahrávku dostali viaceré slovenské médiá. Na webe je stále link na stiahnutie údajne celej nahrávky. Ide o takmer 39 hodín zvukového záznamu.
„S nahrávkami, bez ohľadu na to, či ide o tie, ktoré mali byť nájdené na pracovnom stole u Mariána K., alebo ide o úplne iný zdroj, je zjavne nezákonne manipulované, sú s najväčšou pravdepodobnosťou kopírované, zostrihávané či inak upravované, alebo dokonca vyrábané, a preto ich považujeme za nedôveryhodné a nebudeme sa k ich obsahu ani teraz, ani v budúcnosti vyjadrovať,“ uviedol Danko a dodal, že v tzv. kauze Gorila bude preto Penta reagovať a ďalej sa vyjadrovať už len k výstupom, ktoré sa týkajú oficiálneho vyšetrovania.
Nezákonná akcia „tajných“
Podľa Penty verejný záujem v tejto kauze spočíva v tom, aby sa vyšetrovaním zistilo, či napríklad skupina Penta používala pred viac ako 14 rokmi nezákonné metódy na presadzovanie svojich záujmov a či svojou činnosťou spôsobila finančnú ujmu slovenským daňovým poplatníkom.
Kočnerova nahrávka je pravá, hlasy podľa Kyselicu patria aktérom Gorily
„K tomuto sme počas uplynulých osem rokov poskytli množstvo informácií, všetky sú v koncentrovanej podobe zverejnené na webe www.kauzagorila.sk. Z týchto informácií a aj zo samotného vyšetrovania jasne vyplýva, že neexistuje žiadna transakcia, kde by Penta pripravila slovenských daňových poplatníkov čo len o korunu. Vyšetrovací tím má a mal dostatok kapacít a zdrojov, aby všetky transakcie spomínané v spisoch Gorila preskúmal a vyvodil z toho dôsledky,“ zdôraznil Danko.
Sedem rokov spolupracujeme pri vyšetrovaní Gorily, reaguje Penta na rozhovor s Kyselicom
Skupina Penta tiež pripomína, že Ústavný súd SR označil údajnú akciu Slovenskej informačnej služby pod názvom Gorila za nezákonnú. „Z rozhodnutia ústavného súdu z novembra 2012 jasne vyplýva, že akýkoľvek štátny orgán, ktorý by disponoval nahrávkami z tohto údajného odpočúvania, je povinný ich zničiť,“ podotkol Danko.
Takisto uviedol, že z rozhodnutia ústavného súdu je zrejmé, že orgány, ktoré mali realizovať tzv. odpočúvanie bytu na Vazovovej, klamali samotný súd a vymýšľali si zdôvodnenie odpočúvania. „Toto je samo o sebe trestný čin a nie dôveryhodný podklad pre trestné konanie,“ uzavrel Danko.