Vo vládnej koalícii politici o daňovo-odvodovej reforme nič nevedia. V rukách nemajú žiadne dokumenty. Známy je len základný nárys reformy, o ktorej prehovoril minister financií Igor Matovič (OĽaNO) začiatkom mája. Odvtedy zostalo ticho.
Kedy sa reforma dostane do vlády, je otázne. Kľúčová bude politická podpora zvyšných vládnych strán. V parlamente sa pravdepodobne neobjaví skôr ako v jeseni. Pôjde o najvážnejšiu zmenu v ekonomickom živote štátu a preto sa nedajú vylúčiť ani politické konflikty.
„Veľký tresk“ ministra financií
Minister Matovič pri ohlasovaní parametrov reformy, ktorú označil za „veľký tresk“, uviedol, že krajina potrebuje prorodinnú reformu. Zjednodušiť má daňový systém so spravodlivými daňami.
Podľa ministra by sa mal zaviesť pre rodiny príspevok na dieťa vo výške 200 eur mesačne až do dospelosti. Zjednodušiť sa má daňovo-odvodový systém tým, že by pri zamestnaneckom pomere bola odpočítateľná jedna daň a jeden odvod. Zrušiť by sa mali viaceré daňové výnimky a tiež paušálne výdavky pre živnostníkov.
SaS pri daňovej reforme nepodporí zvýšenie DPH, podľa Sulíka treba hľadať iné možnosti
Ministerstvo tvrdí, že ním hýbe reforma
Detaily z reformy chcel minister Matovič predstaviť ešte v druhej polovici mája. Rezort financií tvrdí, že daňovo-odvodová reforma je jednou z hlavných tém, ktoré ním v súčasnosti hýbu.
„Časový posun spôsobila príprava novely štátneho rozpočtu. Od jej schválenia však rezort financií opäť intenzívne pracuje na prepočtoch, analýzach a spracovaní údajov. Ministerstvo financií očakáva, že finálne práce prebehnú čoskoro,“ povedal tlačový odbor rezortu financií portálu Webnoviny.sk.
Dodal, že o termíne predstavenia reformy bude rezort „verejnosť a médiá včas informovať“.
Podľa Viskupiča sa takto reformy nerobia
Šéf finančného výboru parlamentu Marián Viskupič (SaS) hovorí, že momentálne nemá o reforme žiadne informácie. Podobne sa vyjadril aj ďalší člen finančného výboru Tomáš Lehotský (Za ľudí).
„Na papieri som návrh daňovo-odvodovej reformy ešte nevidel. Či prebiehajú rokovania na inej úrovni, neviem. Všetko, čo sa zatiaľ okolo daňovo-odvodovej reformy urobilo, sa robí tak, aby nebola úspešná,“ povedal Viskupič.
Podľa neho sa len predstavil nárys reformy na tlačovke ministra financií bez akejkoľvek komunikácie s koaličnými partnermi. „Tak sa reformy nerobia. Daňovo-odvodová reforma je pre akúkoľvek vládu jedna z najťažších. Nie je to reforma jednej koaličnej strany alebo jedného ministra,“ zdôraznil.
Podľa neho reforma musí mať podporu všetkých partnerov a všetci by sa mali podieľať na jej vytváraní, a nie sa vyjadrovať k niečomu akoby hotovému. Prihovoril sa tiež za to, aby sa koalícia uchádzala aj o podporu opozície a rovnako by sa malo komunikovať s odbornou verejnosťou.
Líder opozičnej strany Hlas Peter Pellegrini povedal, že si nie je istý, v akej kvalite budú daňovo-odvodové zmeny pripravené.
„Zatiaľ jediné, čo sme počuli zo strany vládnej koalície, je záujem zvyšovať dane pre ľudí cez DPH alebo majetkové dane. To je niečo, s čím nemôžeme súhlasiť. Veľmi pochybujem, aká kvalitná daňová reforma môže byť, ak ju predstaví minister financií Matovič, ktorý nemá ani šajnu o verejných financiách,“ usúdil Pellegrini.
Počúvame vyjadrenia SaS, hovorí Heger
Minister Matovič pred časom povedal, že reforma bude pre neho osobne a pre OĽaNO „kľúčový moment počas existencie tejto koalície“. Za „bohapusté lži“ označil 25-percentnú DPH, čím sa vraj vyvoláva nenávisť voči nemu a OĽaNO s cieľom rozbiť koalíciu.
Reforma si vyžiada dodatočné výdavky 2,5 miliardy eur ročne. Momentálne nie je jasné, z čoho sa budú náklady na reformu platiť. Hovorí sa o zvýšení majetkových daní, ale aj DPH. Jej sadzba nemusí byť až 25 percent, ale k nejakému zvýšeniu by mohlo dôjsť.
Matovič: Kto hovorí o zásadnom znižovaní daní a odvodov, ten blúzni a klame ľudí (video)
Koaličná SaS sa vyjadrila, že navýšenie DPH, bude vetovať. Líderka Za ľudí Veronika Remišová začiatkom mája v relácii V politike televízie TA3 uviedla, že ani jej strana nepodporí prípadné zvýšenie DPH na 25 percent. Podporila by však možnosť zvýšenia rodinných prídavkov.
Premiér Eduard Heger (OĽaNO) nedávno v rozhovore pre Webnoviny.sk reagoval na otázku, že prípadné zvýšenie DPH narazí na SaS. „Žijeme na Slovensku, počúvame tie vyjadrenia. Je to ale predbiehanie diskusie,“ povedal.
Zároveň pripomenul, že v programovom vyhlásení vlády je jasne zadefinované, že sa nebude zvyšovať daňovo-odvodové zaťaženie a že vláda urobí všetko preto, aby sa aj znižovalo, ak to bude možné.
Vyššia DPH by najviac postihla ľudí s nízkymi príjmami
Podľa analytičky spoločnosti FinGo Lenky Buchlákovej čím nižšie dane máme a čím jednoduchší a menej komplikovaný daňový systém je, tak tým rastie aj ochota ľudí platiť dane. „Zvýšenie DPH na 25 percent by mohlo zvýšiť ceny tovarov a služieb o viac ako 2,5 percenta,“ uviedla.
Podľa nej ide o zvýšenie daňového zaťaženia ľudí, pričom najviac budú trpieť nízkopríjmové skupiny obyvateľstva, ktoré už teraz majú problém so splácaním svojich základných finančných záväzkov.
Koalícia sedí v parlamente na politických mínach. S niektorými návrhmi zákonov si nevie poradiť už mesiace
Matovič tvrdí, že celá reforma je o zjednodušení daňovo-odvodového systému tak, aby v prípade zamestnaneckého pomeru bola z ceny práce odpočítateľná len jedna daň a jeden odvod.
„Avšak očakávame, že reforma bude mať za následok likvidáciu mnohých živnostníkov a cez vyššiu DPH aj nárast výdavkov pre všetky domácnosti. Akékoľvek zvyšovanie daní v čase ekonomickej krízy je nevhodným riešením, pretože odčerpáva zisky podnikateľom a disponibilné príjmy obyvateľom, ktorí sú už beztak zasiahnutí krízou,“ zhodnotila analytička.