Minister financií a predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič v utorok v parlamente vyzval stranu Sloboda a Solidarita (SaS), aby držala s koalíciou a nepodporila zmenu Ústavy SR, ktorá umožní skrátenie volebného obdobia parlamentu ústavným zákonom alebo referendom.
Matovič varuje pred návratom mafie
V opačnom prípade podľa neho svojím hlasovaním dosiahne, že sa k moci dostane mafia, zlodeji a extrémisti, ktorí vydajú Slovensko na východ smerom k Rusku.
Schôdzu parlamentu sa na tretíkrát podarilo otvoriť, SaS neprešiel procedurálny návrh (naživo)
„Dúfam, že nebudete chcieť až takto ublížiť krajine. Ak náhodu teraz tento návrh prejde, tak verím, že na konci to finálne rozhodnutie urobíte tak, ako ste sľubovali, že budete držať túto vládu a dobojujeme to do volieb,“ oslovil Matovič poslancov za SaS.
Parlament rokuje aj o zmene ústavy o skrátení volebného obdobia, návrh prešiel do druhého čítania (video)
Poslanci by mali o posunutí návrhu na vydanie ústavného zákona od poslancov za hnutie Sme rodina Miloša Svrčeka a Petry Halšelovej do druhého čítania hlasovať o 17:00.
Úspešnosť referenda vždy závisí od účasti
Šéf SaS Richard Sulík v utorok v parlamente povedal, že liberáli budú v prvom čítaní hlasovať za zmenu ústavy. Zároveň dodal, že nevie povedať, ako budú hlasovať v druhom čítaní, pretože „jedna vec je osobný názor a druhá vec je jednota klubu“.
Naživo: Rokovanie parlamentu
Podotkol, že úspešnosť referenda vždy závisí od účasti voličov, pretože na Slovensku bolo už osem referend a 50 percent voličov prišlo len jedenkrát. SaS má pripravený pozmeňujúci návrh, ktorý podľa Sulíka „právne čistejším spôsobom splní účel, aby sa parlament mohol rozpustiť a mohli byť predčasné voľby“.
Sebecký prístup SaS
Matovič vo svojom vystúpení prirovnal Slovensko k tridsiatym rokom v Nemecku, kde bola tiež krajina v kríze a k moci sa dostal Adolf Hitler. Slovensko potrebuje podľa ministra financií čas na to, aby sa zotavilo z rán, ktoré dostalo počas kríz v súvislosti s dianím vo svete.
„Dnes je extrémne riziko, aby na Slovensku boli predčasné voľby. Len hlúpa politická strana povie, že ide do predčasných volieb, lebo bude mať dobrý výsledok a nepozerá pri tomto rozhodnutí na záujem krajiny,“ povedal Matovič v pléne.
Takýto sebecký prístup ho podľa jeho slov na SaS zarážal už aj v minulosti. Keď sa so Sulíkom pred voľbami v roku 2012, 2016 a 2020 snažil rokovať o tom, čo bude po voľbách, šéf liberálov podľa Matoviča odvetil, že to sa uvidí potom. Liberálov vyzval k zodpovednosti za Slovensko.
Matovič by osobne nepovažoval za škodlivé, ak by sa táto zmena v ústave ukotvila, avšak dôležité podľa jeho slov je, čo sa následne stane. „Kedy sa nájde 90 hlasov na to, aby sa konali predčasné voľby? No vtedy, keby sme všetci abdikovali a neboli by sme schopní vládnuť,“ uviedol.
Keby boli v marci alebo apríli predčasné parlamentné voľby, Hlas-SD získa podľa šéfa OĽaNO desať percent, Smer-SD 30 percent, extrémisti desať percent a sami si vyskladajú vládu.