V koalícii je zamiešané na ďalší vážny konflikt. Či prepukne aj v ostrej podobe, zrejme ukážu najbližšie dni. Aktérmi sú opäť líder OĽaNO a minister financií Igor Matovič a šéf SaS a minister hospodárstva Richard Sulík.
Politici sa sporia, či v ústavnom zákone o dlhovej brzde bude aj pasáž, ako garantovať nezvyšovanie daňového a odvodového zaťaženia, čo je požiadavka SaS.
Vývoj sporu o daňovú stopku môže ešte ovplyvniť marcová vládna kríza, kedy kolabovala vláda a koalícia bola na pokraji svojho zrútenia. Vo vnútri vládneho zoskupenia je preto istá opatrnosť, aby nevznikol nový politický požiar.
Novelu zákona o rozpočtovej zodpovednosti parlament opäť presunul, SaS trvá na daňovej brzde
„Červenou líniou“ pre SaS je, aby ľudia v budúcnosti neplatili vyššie dane a odvody. Otázkou je, či bude SaS trvať na tom, aby sa takáto daňová brzda zakotvila do novely ústavného zákona alebo sa uspokojí so skromnejším riešením a táto požiadavka sa objaví v obyčajnom zákone.
Za Radičovej pomohla opozícia
Ak bude hroziť ostrá zrážka Matoviča a Sulíka, tak ústavný zákon si na definitívne schválenie bude musieť počkať. Koalícia pravdepodobne nepripustí hlasovanie, kedy by sa musela spoliehať na opozíciu.
Matovič pripustil pred pár dňami možnosť hľadania podpory aj v radoch opozície. To by však mohlo byť pre SaS signálom na nový útok na Matoviča.
Daňová brzda v ústavnom zákone? Okrem politikov SaS a OĽaNO rozdeľuje tento návrh aj ekonómov
Nie je teda vylúčené, že o zákone by sa hlasovalo asi až v priebehu júna. Poslanci pritom zákon posunuli do druhého čítania ešte vlani začiatkom novembra. Potom sa jeho schvaľovanie už len odkladalo.
Ústavný zákon o dlhovej brzde sa prijal ešte za vlády Ivety Radičovej. Vtedy získal aj podporu opozície. Jeho cieľom je tlmiť rast dlhu a zabezpečiť tak dlhodobú udržateľnosť verejných financií.
Sme rodina sa nezúčastňuje
V koalícii je teraz skôr snaha celú vec nekomentovať. Dohodnúť sa majú práve Matovič so Sulíkom.
Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský hovorí, že ide o tému, ktorá je na debatu medzi ministrami Sulíkom a Matovičom, keďže SaS má výhradu k predloženému ústavnému zákonu.
To, či vznikne vážny konflikt v koalícii, závisí podľa poslanca práve od OĽaNO a SaS.„My sme jasne povedali, že ak sa má opakovať cirkus zo začiatku roka, my z tejto vlády odídeme,“ povedal portálu SITA.sk Pčolinský.
Podľa neho sa Sme rodina nemieni zúčastňovať prípadného konfliktu. Poslanec si netrúfol odhadnúť, či sa ústavný zákon pre chýbajúcu dohodu môže opäť presunúť na ďalšiu schôdzu parlamentu.
Poslanec Za ľudí Tomáš Lehotský uviedol, že v strane sú otvorení diskusii o podobe tzv. daňovej brzdy. „Nevidíme však dôvod na to, aby bola daňová brzda súčasťou zákona o rozpočtovej zodpovednosti,“ vyjadril sa pre Webnoviny Lehotský. Dúfa, že zákon bude prijatý čo najskôr.
Viskupič verí
Šéf finančného výboru parlamentu Marián Viskupič (SaS) povedal, že ešte stále nie je dohoda. „Rokovania prebiehajú a stále verím, že nájdeme obojstranne priechodné riešenie,“ nazdáva sa.
Viskupič pripomína, že aj v súčasnosti je platný zákon o rozpočtovej zodpovednosti. Podľa neho by radi prijali jeho novelu, len v koalícii sú iné názory, čo má obsahovať.
„Tieto problémy sú v odbornej ekonomickej rovine. Ak by sme aj nenašli spoločnú reč, zostáva v platnosti aktuálny zákon. Aj z tohto dôvodu táto téma nemá potenciál spôsobiť zásadné konflikty v koalícii,“ povedal Webnovinám Viskupič.
Heger by daňovú brzdu úplne neutopil
Premiér Eduard Heger pred pár dňami na tlačovke hovoril, že zákon je potrebné prijať, pretože zdravé verejné financie sú cestou k prosperite krajiny. Poukázal na to, že ústavný zákon nebol ešte naplnený a treba ho doplniť výdavkovými limitmi.
Ďalšie prerokovanie zákona v pléne stopla spomínaná požiadavka SaS.
Heger nevylúčil zvyšovanie daní, avšak daňovo-odvodové zaťaženie by už rásť nemalo
„Nemyslím si, že máme diskusiu o daňovej brzde úplne utopiť. Nie, pokračujme v diskusii, ale nespájajme to so zákonom o rozpočtovej zodpovednosti, za ktorý chceme, aby hlasovala aj opozícia,“ tvrdil Heger.
Spor medzi SaS a OĽaNO sa snažil posunúť do odbornej roviny. Dodal však, že „politika je mnohokrát aj o tenziách, také slovenské politické reálie“.
Miesta vhodné na konflikt
Politológ Jozef Lenč si myslí, že podoba ústavného zákona má potenciál na vznik vážneho konfliktu. To, že spor v koalícii tlie, bolo podľa neho možné vidieť aj na tlačovej konferencii po schválení programového vyhlásenia vlády, kedy Igor Matovič dvakrát zaútočil na SaS.
„Takže si myslím, že keď pôjde do tuhého a stretnú sa dvaja politici proti sebe s odlišným pohľadom na to, akým spôsobom sa má pristupovať napríklad k zvyšovaniu daní, môže to byť veľmi vhodný priestor na konflikt,“ zhodnotil Lenč.
Koalícia, prinajmenšom jej časť, je vyčerpaná mesiac trvajúcou krízou. Politológ však hovorí, že to skôr vyzerá naopak. Pripustil, že v poslednej chvíli sa môže koalícia dohodnúť alebo sa aj zákon znovu odloží.
„Nevravím, že na sto percent sa spor pretaví do veľkého konfliktu, ale otázka dlhovej brzdy, zvyšovania, respektíve nezvyšovania daní či podpora podnikateľom sú miesta vhodné na konflikt,“ uzavrel.