Strana Sloboda a Solidarita (SaS) citlivo vníma riziko najbližších dvoch dní v súvislosti s kupovaním poslancov Národnej rady SR a dohodami, aby sa vláda premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) udržala pri moci.
„Odsun hlasovania o nedôvere vláde, ktorá mala v utorok 13. decembra konečne padnúť, sa udial len vďaka hlasom fašistov. Vysvetlením bolo, že chcú spolu s koalíciou rokovať o predčasných voľbách,“ uviedol to predseda SaS Richard Sulík v tlačovej správe.
Podkopávanie demokracie
Zároveň celú situáciu nazval podkopávaním demokracie na Slovensku zo strany lídra hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igora Matoviča a predsedu hnutia Sme rodina Borisa Kollára.
Hlasovanie o vyslovení nedôvery Hegerovej vláde sa preložilo, prešiel návrh Šipoša z OĽaNO (online)
„Zákulisne sa snažia dohodnúť na predčasných voľbách s ľuďmi, ktorí prišli do parlamentu na kandidátke strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko len preto, aby si udržali funkcie aspoň o pol roka dlhšie,“ myslí si Sulík.
Kuffovci by mohli žiadať zrušenie obvinení
Richard Sulík má taktiež obavu, že nezaradení poslanci Štefan Kuffa a Filip Kuffa (obaja Život-NS) budú za podporu vlády žiadať zrušenie svojich obvinení.
„Nedôvera občanov voči tejto vláde je extrémna a hazard, ktorý v tichosti toleruje predseda vlády Heger, ohrozuje samotnú existenciu právneho štátu,“ dodal šéf liberálov.
Boj o funkcie a prekročenie Rubikonu
Ako ďalej v tlačovej správe informuje hovorca SaS Ondrej Šprlák, podľa liberálov je za čiarou, čo všetko je ochotný spraviť Igor Matovič len pre to, aby sa udržal na svojej stoličke.
„Boj OĽaNO proti mafii sa zmenil na boj o funkcie. Je neprijateľné, aby si v záujme udržania sa pri moci dohadovali obchod s predsedom strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robertom Ficom. Vládne zmeny a slušné Slovensko, ktoré sme si tak želali sú minulosťou,“ skonštatoval podpredseda SaS Branislav Gröhling.
Pellegrini: Nakoniec sa môže stať aj to, že teatrálne podá demisiu sám premiér Heger
Matovičova ponuka Ficovi, aby Smer-SD podržal vládu výmenou za dohodu o predčasných voľbách, je podľa Gröhlinga prekročením Rubikonu. „Mlčiaci poslanci, ktorí si kreslili červené čiary, mu k tomu len pomohli,“ doplnil podpredseda SaS.
Hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde parlament presunul na štvrtok 15. decembra o 17:00. Procedurálny návrh podal predseda poslaneckého klubu hnutia OĽaNO Michal Šipoš s odôvodnením „potreby vytvorenia priestoru o riešení vzniknutej krízy vrátane možnosti volieb“. Za jeho návrh hlasovalo 77 poslancov, 52 bolo proti, 21 sa zdržalo.