Vedci z talianskej Università degli Studi Roma Tre objavili v južnej časti Marsu tri jazerá s tekutou slanou vodou. Potvrdili tiež nález jazera z roku 2018.
Využili pritom radarové dáta sondy Mars ExpressEurópskej vesmírnej agentúry (ESA). „S pomocou ďalších dát a rôznych analýz sme objavili tri nové vodné nádrže,“ uviedol tím v žurnále Nature Astronomy.
Jazerá ležia pod vrstvou ľadu s hrúbkou až 1,5 kilometra. Najväčšie z nich má rozlohu 20 krát 30 kilometrov a obklopujú ho menšie vodné plochy.
Odborníci sa domnievajú, že voda musí byť extrémne slaná, vďaka čomu zostáva v tekutom stave aj pri nízkych teplotách.
Jazerá ukrývajú jedinečné ekosystémy
Červená planéta bola kedysi teplejšia a vlhšia, pričom voda tiekla na povrchu. „V súčasnosti sa voda na povrchu neudrží, no nové dôkazy otvárajú možnosť, že pod zemou sa nachádza celý systém jazier, ktoré môžu mať milióny či dokonca miliardy rokov,“ objasnila ESA.
Jazerá označili ako „ideálne miesta na hľadanie dôkazov o živote na Marse“. Môžu obsahovať unikátne ekosystémy, ktoré umožňujú astrobiológom skúmať, ako je možné udržať život v extrémnych podmienkach.
Pri analýze na Marse využívajú rovnaké technológie a radarové dáta, ako pri podobných projektoch v Kanade, Grónsku či Antarktíde.