Dvojhra žien – finále:
Maria Šarapovová (Rus.-2) – Sara Erraniová (Tal.-21) 6:3, 6:2 za 89 minút (36, 53)
Cesta Šarapovovej za titulom:
1. kolo: Alexandra Cadantová (Rum./78. vo svetovom rebríčku) 6:0, 6:0 za 0:48 h
2. kolo: Ajumi Moritová (Jap./84.) 6:1, 6:1 za 1:00 h
3. kolo: Šuaj Pcheng (Čína-28/30.) 6:2, 6:1 za 1:06 h
osemfinále: Klára Zakopalová (ČR/44.) 6:4, 6:7 (5), 6:2 za 3:11 h
štvrťfinále: Kaia Kanepiová (Est.-23/23.) 6:2, 6:3 za 1:14 h
semifinále: Petra Kvitová (ČR-4/4.) 6:3, 6:3 za 1:17 h
finále: Sara Erraniová (Tal.-21/24.) 6:3, 6:2 za 1:29 h
Prehľad výsledkov predchádzajúcich desiatich finále:
2011 Na Li (Čína) – Francesca Schiavoneová (Tal.) 6:4, 7:6 (0)
2010 Francesca Schiavoneová (Tal.) – Samantha Stosurová (Aus.) 6:4, 7:6 (2)
2009 Svetlana Kuznecovová (Rus.) – Dinara Safinová (Rus.) 6:4, 6:2
2008 Ana Ivanovičová (Srb.) – Dinara Safinová (Rus.) 6:4, 6:3
2007 Justine Heninová (Belg.) – Ana Ivanovičová (Srb.) 6:1, 6:2
2006 Justine Heninová (Belg.) – Svetlana Kuznecovová (Rus.) 6:4, 6:4
2005 Justine Heninová (Belg.) – Mary Pierceová (Fr.) 6:1, 6:1
2004 Anastasia Myskinová (Rus.) – Jelena Dementievová (Rus.) 6:1, 6:2
2003 Justine Heninová (Belg.) – Kim Clijstersová (Belg.) 6:0, 6:4
2002 Serena Williamsová (USA) – Venus Williamsová (USA) 7:5, 6:3
V sobotňajšom finále dvojhry žien na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži (27. mája – 10. júna, dotácia 18,718 milióna eur, antuka) zvíťazila nad talianskou rovesníčkou Sarou Erraniovou za 89 minút presvedčivo 6:3, 6:2.
V prvom vzájomnom dueli nepretržite kontrolovala dianie na dvorci Philippa Chatriera. Odnáša si Pohár Suzanne Lenglenovej, 2000 bodov do renkingu a 1,25 milióna eur, zdolanej patrí 1400 bodov a 625 000 eur.
Šarapovovej odovzdala trofej trojnásobná šampiónka RG, Američanka s balkánskym pôvodom Monica Selešová. Ruska si vybojovala svoj 27 singlový primát. Úsmevy na ceremoniáli vyvolala skutočnosť, že Rusku omylom pozvali na pódiu ako zdolanú finalistku. Poslednou členkou „zbornej“, ktorá triumfovala pri Porte d´Auteuil, bola od roku 2009 Svetlana Kuznecovová. Šarapovová vtedy štartovala prvý raz po operácii pravého ramena a vo štvrťfinále takmer dostala dvojitého „kanára“ od Dominiky Cibulkovej.
„Pre mňa je to nádherný okamih a nenachádzam slová. Bola to dlhá cesta. Ďakujem mame a otcovi, ktoré mi boli oporami v zložitých časoch. Trvalo to, kým som sa dostala na toto miesto, veď čoskoro uplynie už osem rokov od môjho prvého grandslamového úspechu,“ pripomenula Šarapovová na pódiu a dodala: „Sara má za sebou skvelý turnaj. Sledovala som jej výkony počas celých dvoch týždňov a dnes mi to extrémne skomplikovala.“
Už od štvrtkového semifinálového triumfu 25-ročnej dvojky terajšieho svetového rebríčka Šarapovovej nad úradujúcou Hráčkou roka WTA aj ITF Petrou Kvitovou z Česka je známe, že Ruska sa v pondelok 11. júna po viac ako štyroch rokoch vráti na post líderky hodnotenia, z ktorého vytlačí Bielorusku Viktoriu Azarenkovú.
„Gratulujem Marii, odohrala dobrý zápas. Ja sa necítim ako členka Top 10, ale v tej prvej desiatke teraz budem, čo je úžasné. Ešte stále sa tomu zdráham uveriť. Dúfam, že môj život sa nezmení. Chcem, aby zostal rovnaký,“ vyhlásila Erraniová.
Na prvej priečke dosiaľ naposledy bola 8. júna 2008 (premiérovo 22. augusta 2005) vo svojom štvrtom funkčnom období, najvyšší post jej patril dovedna 17 týždňov. Erraniová, ktorá sa v piatok radovala z titulu vo štvorhre po boku krajanky Roberty Vinciovej, sa vyšvihne z 24. na 10. miesto, v Top 10 sa ocitne premiérovo.
Favorizovaná zverenkyňa Thomasa Högstedta Šarapovová stratila prvú hru až za stavu 4:0 (po štyroch hrách bol pomer „winnerov“ 10:0 v jej prospech), a to brejkom. Na príjme v ôsmom geme nezužitkovala dva setbaly za sebou, ale v deviatom v pohode zvládla vlastný servis. Setbal premenila bekhendom popri čiare. V druhej časti si rýchlo vypracovala náskok 2:0, vo štvrtom geme pustila súperku zo 40:15 k brejkbalu, ale situáciu zvládla. Navyše, v piatej hre vďaka rýchlym nohám zužitkovala tretiu šancu na „poistku“ na 4:1.
Šarapovová získala kariérny Grand Slam
Následne síce inkasovala brejk, keď Erraniová, ktorá spočiatku mala manko 0:30, zaúradovala bekhendom popri čiare, lenže súperka odpovedala rovnakým víťazným úderom pri svojom druhom brejkbale v siedmej hre.
V ôsmej sa odpodávala aj cez jednu hrozbu straty podania (už po prvom mečbale, pri ktorom prehnala forhend). Pri druhom mečbale Rusky vytiahla Talianka odvážny forhendový dropshot.
Tretiu šancu si Šarapovová – rovnako ako predtým druhú – dopriala esom a zužitkovala ju razantným bekhendovým krosom.
Víťazka prípravných turnajov v Stuttgarte a Ríme Šarapovová sa predtým na úrovni veľkej štvorky radovala vo Wimbledone 2004, na US Open 2006 a Australian Open 2008. Od soboty je 10. držiteľkou kariérneho Grand Slamu v histórii, 6. v tzv. otvorenej ére.
Sibírčanka s americkým domicilom štartovala pri Buloňskom lesíku jubilejný 10. raz a v minulosti stroskotala v semifinále v sezónach 2007 a 2011. Pred dvanástimi mesiacmi nestačila medzi najlepšími štyrmi na neskoršiu šampiónku Na Li. Číňanku nedávno zdolala vo finále v spomenutom Ríme z manka 4:6, 0:4.
Posledné trojsetové finále bolo v roku 2001
Od Šarapovovej o 24 cm nižšia zverenkyňa Pabla Lozana Erraniová vlani v singli na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska nestačila v 2. kole na Danielu Hantuchovú.
Pri Seine v minulosti nikdy nebola ani len v 3. kole. V tejto sezóne rodáčka z Bologne získala tri primáty práve na antuke – v Acapulcu, Barcelone (vo finále premohla Dominiku Cibulkovú) a Budapešti. Teraz o dve kolá posunula svoj celkový rekord z „Majors“ v podobe štvrťfinále z januárových melbournských Australian Open.
Cestou do finále pri Porte d´Auteuil vyradila tri grandslamové šampiónky: v 3. kole Srbku Anu Ivanovičovú (RG 2008), v osemfinále Rusku Svetlanu Kuznecovovú (US Open 2004, RG 2009) a v semifinále Cibulkovej štvrťfinálovú premožiteľku Samanthu Stosurovú z Austrálie (US Open 2011). Vo finále však napriek statočnému a herne solídnemu výkonu nenadviazala na predvlaňajší celkový triumf Francescy Schiavoneovej.
Stále platí, že posledné trojsetové finále RG bolo v roku 2001. Erraniová bola prvou tenistkou vo finále parížskeho singla aj debla v jednej sezóne od roku 2003, keď sa to podarilo Belgičanke Kim Clijstersovej. Z double sa naposledy radovala pred dvanástimi rokmi domáca Mary Pierceová.
Ohlasy zahraničných médií na víťazstvo ruskej tenistky Marie Šarapovovej 6:3, 6:2 nad Taliankou Sarou Erraniovou v sobotňajšom finále dvojhry žien na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži:
Gazeta (Rus.): „Zlatá Šarapovová. Víťazstvo v semifinále Roland Garros nad Češkou Petrou Kvitovou jej zabezpečilo návrat na post jednotky rebríčka, na ktorom bola už v roku 2005. Pochopiteľne, tento pozitívny výnos sa pred finále stal sprievodným stimulom pre Rusku, ktorá predvádzala na tomto turnaji aj v celej sezóne brilantnú hru. Šampiónkou parížskeho podujatia sa stala absolútne zaslúžene. Počínala si najkvalitnejšie aj najstabilnejšie.“
ITAR-TASS (Rus.): „Maria Šarapovová dodala Rusku prvý kariérny Grand Slam v histórii. Na samotnom Roland Garros nadviazala na triumfy krajaniek Anastasie Myskinovej (2004) a Svetlany Kuznecovovej (2009). Sara Erraniová bez ohľadu na jasnú prevahu súperky bojovala až do konca. Odvrátila dva mečbaly, ale pri treťom Šarapovová, ktorá sa v pondelok vráti na post jednotky rebríčka, potvrdila, že v Paríži tento rok nemala seberovnú.“
RIA Novosti (Rus.): „Šarapovová sa postarala o 11. singlový grandslamový titul pre Rusko po troch vlastných, dvoch Svetlany Kuznecovovej, Marata Safina a Jevgenija Kafeľnikova a jednom Anastasie Myskinovej.“
Sovetskij Sport (Rus.): „Zbierka je kompletná“!
FIT (Tal.): „Triumf Šarapovovej, Sara si však zaslúži vďaku. Erraniová bojovala, ale Maria je jednotkou a bola ňou aj na Roland Garros.“
LiveTennis.it (Tal.): „Koniec Erraniovej sna o prvom grandslamovom titule vo dvojhre. Maria Šarapovová zdolala členku ´squadry´ vo dvoch setoch a premiérovo si vybojovala parížsku trofej.“
Gazzetta dello Sport (Tal.): „Šarapovová kráľovnou Paríža, Erraniovú zdolala vo dvoch setoch. Ruska sa postavila do cesty premeny sna na realitu. Talianka si však odváža aspoň titul vo štvorhre a prienik do Top 10 vo dvojhre. Za 14 dní absolvovala 13 zápasov, prehrala až v tomto.“
ORF (Rak.): „Šarapovová perfektným výkonom vo finále korunovala svoje parížske gala. Erraniová bola bez šance. Ruska povedala ´merci beaucoup´ za ´moment magnifique´. O kuriózny okamih sa postarala hlásateľka, ktorá Šarapovovú označila na ceremoniáli za zdolanú finalistku. Ruska na chvíľu zdúpnela, ale potom sa pridala k všeobecnému smiechu.“
L´Equipe (Fr.): „Maria Šarapovová dávno bola superstar, teraz sa zaslúžene zaradila medzi legendy. Získala Pohár Suzanne Lenglenovej, práve táto trofej jej ako jediná z vrcholných chýbala v depozitári. Potvrdila, že patrí herne aj mentálne medzi tie najväčšie. Nenechala sa znechutiť nezdarmi vo finále Wimbledonu 2011 a Australian Open 2012. Sobotňajšie finále naplnilo očakávania, že výsledok bude záležať na hre Rusky. Bola prudšia a rýchlejšia, Erraniová sa prevažne len bránila pred projektilmi. Za stavu 0:4 sa ozval povzbudzujúci potlesk publika, ktoré netúžilo sledovať masaker. Talianka nekapitulovala, ale nemala dostatok zbraní.“
Sporting Life (V. Brit.): „Šarapovová výrazne prečnievala, keď si pri sieti žrebovali strany a servis, a počínala si v štýle pästiara ťažkej hmotnostnej kategórie proti súperovi z tej mušej. Erraniovej skvostný prienik do finále aj zásluhou víťazstiev nad Anou Ivanovičovou, Svetlanou Kuznecovovou či Samanthou Stosurovou bol jedným z najväčších prekvapení ostatných sezón, ale Šarapovovej extra sila už bola pre Talianku priveľa. Erraniová bola šampiónkou len na kratučký okamih vďaka omylu hlásateľky na ceremoniáli.“
iDnes.cz (ČR): „Šarapovová má kariérny Grand Slam, vo finále nedala súperke šancu. Dokráčala si pre tenisovú nesmrteľnosť, nezmazateľne sa zapísala do dejín. Navyše, v pondelok sa piaty raz v kariére stane jednotkou rebríčka. Zaslúžene, v súčasnosti lepšia hráčka po kurtoch nebehá.“