Mamojka navrhol stopnúť Lipšicov zákon o majetku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mojmír Mamojka
Mojmír Mamojka Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) – Parlament by nemal pokračovať v rokovaní o návrhu zákona o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý do Národnej rady SR predložil poslanec za KDH Daniel Lipšic. Počas rozpravy to navrhol predseda ústavnoprávneho výboru Mojmír Mamojka. Poslanec za Smer-SD upozornil, že podobný návrh do parlamentu predložila aj vláda a práve vládnu norma z formálneho hľadiska považuje za precíznejšiu oproti Lipšicovej úprave.

Exminister spravodlivosti sa naopak domnieva, že jeho návrh rieši zmeny v Ústave presnejšie ako vládny. Ústavný súd v roku 2008 označil zákon o preukazovaní pôvodu majetku z roku 2005 za protiústavný, a to v oblastiach retroaktivity a presunu dôkazného bremena na fyzické osoby a právnické osoby. Lipšic preto zdôrazňuje, že novelizácia Ústavy v týchto oblastiach musí byť dôsledná, aby nový zákon poslanci po pár dňoch opäť nenapadli na Ústavnom súde a de facto ho znefunkčnili. Poslancov Smeru-SD vyzval na podporu svojho návrhu, čím by podľa neho preukázali úprimnú snahu riešiť problém vysporiadania sa s nelegálnymi zbohatlíkmi.

„Bol by som rád, keby sa do druhého čítania dostali obidva návrhy. Potom môžeme postupovať spoločne a vytvoriť jeden návrh. Hlasovanie bude aj indíciou, či má Smer ambíciu dohodnúť sa, alebo ide len o marketingový ťah,“ konštatoval Lipšic. Podľa neho zákon nie je namierený iba proti politikom, ako sa všeobecne hovorí, ale aj voči mafiánom a ďalším, ktorí zbohatli protiprávne. „Na Slovensku sú aj skorumpovaní politici, o tom nepochybujem. Je ich viac, ako by ich v slušnej spoločnosti malo byť, ale mal by sa týkať aj organizovaného zločinu,“ vysvetlil. Zároveň podotkol, že nemá problém hlasovať aj za vládny návrh zákona o pôvode majetku.

Poslankyňa za ĽS-HZDS Katarína Tóthová sa nazdáva, že legálnosť majetku sa dokazuje odvedenými daňami. Existujúce právne normy preto podľa nej už dnes umožňujú postihovať osoby, ktoré disponujú nezdaneným majetkom. „Predpisy máme, len ich účinne nevyužívame. Teraz sa začalo, za Vás sa nevyužívali,“ uviedla. Tóthová poukázala na známy príklad amerického gangstra Al Caponeho, ktorému úrady nevedeli preukázať žiadny mafiánsky zločin a vo väzení sa ocitol pre krátenie daní. Lipšic poukázal na fakt, že na Slovensku neexistuje plošná povinnosť podávať daňové priznania a daňové úrady tak nemajú možnosť preskúmať, či majetok pochádza zo zdanených a teda legálnych príjmov.

Tóthová zdôraznila, že výhrady ĽS-HZDS k preukazovaniu pôvodu majetku majú rýdzo odborný ráz. „Slovensko potrebuje riešiť otázku nezákonne získaného majetku a vyvodzovať z tejto skutočnosti dôsledky, ale v súlade s Ústavou,“ poznamenala. „Nie je to výmysel ĽS-HZDS na obranu Elektry,“ dodala.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicKatarína TóthováMojmír Mamojka