BRATISLAVA 23. marca (WEBNOVINY) – Malo vyťažené oddelenia zdravotníckych zariadení sa budú spájať. Aj takto si optimalizáciu počtu lôžok predstavuje Ministerstvo zdravotníctva SR. Slovensko by pritom malo prísť o 10 až 15 % lôžok z celkového počtu 35 tisíc. Podľa ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika by tento krok mal viesť k zvýšeniu kvality. Ako vysvetlil po stredajšom rokovaní parlamentného zdravotníckeho výboru, v súčasnosti totiž často vedľa seba pôsobia dve nemocnice, z ktorých každá má oddelenia s obložnosť okolo 60 %. „Idú teda na pol plynu,“ skonštatoval minister. Každé z oddelení však musí mať primára, personál, vybavenie a podobne. Tieto zariadenia by sa podľa aktuálneho scenára mali medzi sebou dohodnúť a rozdeliť si oddelenia, ktoré nie sú vyťažené. V blízkych nemocniciach by tak namiesto dvoch rovnakých a málo vyťažených oddelení fungovalo iba jedno. Podľa Uhliarika práve prebiehajú rokovania s manažmentmi zariadení, následne sa o zmenách bude rokovať s krajmi.
Nemocnice čaká okrem optimalizácie lôžok aj zmena v nastavení pevnej siete. Tá by podľa návrhu ministerstva mala po novom z pohľadu poistenca vyzerať tak, že ak sa nachádza v ktoromkoľvek okrese na Slovensku, najbližší poskytovateľ v pevnej sieti by mal byť priamo v jeho okrese alebo v niektorom zo susedných okresov. Podľa ministra Uhliarika sa touto zmenou nezhorší dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Regionálny princíp však nepovažuje za najšťastnejší napríklad Peter Kalist z SaS. „Je rozdiel, kde na Slovensku fyzicky ste,“ tvrdí. Podľa neho by bolo vhodnejšie, keby sa systém nastavil na časovú dostupnosť, teda na čas, za ktorý sa pacient dostane do určitého typu zariadenia.
Okrem úpravy pevnej siete rezort zdravotníctva v novele zákona o zdravotných poisťovniach a iných zákonoch zároveň ruší aj sieť koncovú. Veľké štátne nemocnice, ktoré sa v koncovej sieti nachádzajú, sa k zmene zatiaľ bližšie vyjadrovať nechcú. „Univerzitná nemocnica Bratislava sa s materiálom zoznamuje, určite ho budeme pripomienkovať, ale kým si materiál celý neprejdeme, nebudeme závery komentovať,“ povedala hovorkyňa zariadenia Zuzana Čižmáriková. Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Bratislave má podľa svojej hovorkyne Dany Kamenickej špecifické a nezastupiteľné postavenie v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti v SR. „Odhadnúť konkrétne dopady na nemocnicu a tiež to, akým spôsobom sa navrhovaná zmena dotkne pacientov, považujeme za predčasné,“ uviedla.
Koncovú sieť tvoria aktuálne všetky štátne zariadenia plus Onkologický ústav sv. Alžbety. S nimi zdravotné poisťovne musia uzatvoriť zmluvy. Pevná sieť nie je stanovená ako menný zoznam. Určuje iba 37 regiónov, v rámci ktorých musí poisťovňa uzavrieť zmluvu s aspoň jednou nemocnicou, zároveň však stanovuje niekoľko požiadaviek, ktoré takéto zariadenie musí spĺňať.