Maďarič: Zlučovanie STV a SRo je hazardná hra

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Maďarič
Foto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 5. novembra (WEBNOVINY) – Nepokračovať v rokovaní o vládnom návrhu zákona o Rozhlase a televízii Slovenska navrhuje exminister kultúry a poslanec za Smer-SD Marek Maďarič. „Sme svedkami hazardnej amatérskej hry, ktorej účelom je ovládnutie Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu,“ vyhlásil v parlamentnej rozprave k návrhu. Zlúčenie podľa neho neprinesie úspory, ktoré avizuje minister kultúry Daniel Krajcer (SaS).

Návrh na zlúčenie STV a SRo ako prvý reformný krok nepovažuje za najlepší nápad ani Peter Zajac (OKS) z poslaneckého klubu strany Most-Híd. Upozornil, že zlúčenie by prinieslo viaceré parciálne problémy, napríklad by znamenalo vytvorenie asymetrického modelu v oblasti reklamy, čo by viedlo k diskriminácii súkromných médií a upozornil aj na to, že nie je dotiahnutá otázka nevyriešených autorských práv. „Zvolená postupnosť v tejto fáze nezabezpečuje úspešnosť tohto modelu,“ myslí si. Zajac je presvedčený, že v prvom rade je potrebné vrátiť sa k problému STV, ktorá je v kritickej situácii a až následne riešiť ostatné problémy.

„Dnešný nárek opozície a dnešný postoj vedenia STV je nehorázny a reči o tom, že zmeny v STV sú účelové, sú absurdné a nezmyselné,“ zdôraznil aj napriek výčitkám na adresu návrhu. Ako dodal, „áno, sú účelové, cieľom je zachrániť verejnoprávnosť médií.“ Vyhlásil, že predchádzajúce vládne garnitúry na čele s Vladimírom Mečiarom či Robertom Ficom verejnoprávne médiá ničili, súčasná vláda má snahu zabezpečiť ich normálne fungovanie.

Zajac pripomenul, že v postkomunistických médiách sa zatiaľ snahy o zlúčenie nepodarili – buď neprešli cez parlamenty a tam, kde to prešlo, sa chcú vrátiť k pôvodnému modelu. Ako podotkol, už minister kultúry Ivan Hudec, ktorý šéfoval rezortu v rokoch 1994 až 1998, sa o vytvorenie modelu zlúčenia verejnoprávnych médií pokúšal, no experti z BBC mu to neodporučili.

O zlúčení STV a SRo bude plénum ďalej rokovať

Zlúčeniu Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu dali poslanci zatiaľ zelenú a o návrhu zákona o Rozhlase a televízii Slovenska (RTS) budú ďalej rokovať v druhom čítaní. Rozhodli o tom v dnešnom hlasovaní. Ak by k zlúčeniu nedošlo, verejnoprávnej televízii by hrozili podľa ministra kultúry Daniela Krajcera, ktorého rezort návrh pripravil, vážne hospodárske škody. Návrh zákona má nielen zabrániť ďalšiemu zadlžovaniu televízie, ale aj skvalitniť vysielanie. Plénum o ňom rokuje v skrátenom legislatívnom konaní.

Reforma v štátnych médiách má trvať minimálne tri roky, začne sa ich spojením a vyvrcholí zrušením doterajšieho modelu financovania. Všetko sa má udiať v súčinnosti s ministerstvom financií. Jedným z prvých krokov má byť zrušenie koncesionárskych poplatkov k 1. januáru 2012. Medzi posledné kroky reformy bude patriť presídlenie rozhlasu a televízie do jednej efektívnej budovy. Tá by mala mať spoločné technologické zázemie pre rozhlasové i televízne vysielanie.

Súčasné vedenie STV vyčíslilo, že budúci rok počíta v hospodárení s mínusom 37 miliónov eur. Rezort kultúry ráta s tým, že spojením SRo a STV by štát ušetril v roku 2011 najmenej 1,65 milióna eur. Úspora by sa mala prejaviť už v budúcom roku najmä pri administratíve a personálnom obsadení. Novým prvkom a inštitútom v zákone je, že ak generálny riaditeľ nedodrží schválené záväzné ukazovatele rozpočtu, je to dôvod na jeho okamžité odvolanie. Za riadenie a rozvoj RTS má zodpovedať generálny riaditeľ, ktorého zvolia poslanci. Druhým orgánom popri riaditeľovi bude deväťčlenná Rada. Traja odborníci v nej budú na oblasť ekonomiky, dvaja na oblasť legislatívy a po dvaja na rozhlasové a televízne vysielanie.

Poslanci posunuli návrh do ďalšieho legislatívneho procesu aj napriek tomu, že mnohým, nielen opozičným, chýba analýza stavu či dlhší čas na diskusiu a avizovali viaceré pripomienky v druhom čítaní.

Po hlasovaní o návrhu zákona o RTS predseda Národnej rady SR Richard Sulík ukončil 8. schôdzu. Po nej sa poslanci ešte zúčastnili na valnom zhromaždení medziparlamentnej únie, na ktorej riešili zastúpenie v skupinách priateľstva.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel KrajcerMarek MaďaričPeter ZajacRichard Sulík
Firmy a inštitúcie RTVS Rozhlas a televízia SlovenskaSTV Slovenská televízia