- aktualizované 12. októbra 2021, 14:57
Maďarská vláda zrušila uznesenie o nákupe pôdy v susedných krajinách. Ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nom. SaS) o tom informoval jeho maďarský rezortný kolega Péter Szijjartó.
Agentúre SITA to potvrdil hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) Juraj Tomaga.
Premiér Heger dostal od Orbána list
Minister Korčok o zrušenie uznesenia požiadal maďarskú stranu v utorok 5. októbra a v pondelok 11. októbra o tom na úrovni predsedov vlád rokovali Viktor Orbán a Eduard Heger (OĽaNO).
Maďarsko nakúpilo nehnuteľnosti v centre Košíc legálne, tvrdí právnik
„Orbán dnes zaslal list predsedovi vlády Hegerovi, ktorého informoval o tomto rozhodnutí. Ja ho za rezort diplomacie beriem na vedomie. Myslím si, že to potvrdzuje naozaj nevyhnutnosť vzájomných konzultácii a intenzívneho dialógu o všetkom, čo robíme vo vzájomných vzťahoch, čo sa týka oboch krajín,“ uviedol Korčok.
Slovensko chce počuť ďalšie odpovede
Šéf slovenskej diplomacie dúfa, že v blízkom čase dostane Slovensko od Maďarska odpovede aj na ostatné otázky, ktoré sa týkajú nehnuteľností či programov maďarskej vlády, ktoré sa na Slovensku v oblasti školstva a podpory podnikateľov realizujú.
Koalícia zrejme neotvorí smerákom mimoriadnu schôdzu o ochrane poľnohospodárskej a lesnej pôdy
„Viaceré veci sa vyjasňujú a zároveň potvrdzujem záujem o to, aby sme konštruktívne hovorili aj o ďalších veciach v našich vzťahoch,“ uzavrel minister.
Orbán sa rozhodol ustúpiť od legislatívy
Korčokove slová potvrdil aj samotný premiér Eduard Heger (OĽaNO).
„Predsedovi vlády Maďarska som v pondelok otvorene komunikoval naše výhrady s pripravovanou legislatívou Maďarska v súvislosti s nákupom pozemkov v okolitých krajinách. Dnes ráno, keď som prišiel na stretnutie V4, mi pán Orbán oznámil, že ustupuje od tejto legislatívy aj na základe nášho rozhovoru a nebude v nej ďalej pokračovať,“ ozrejmil Heger v stanovisku, ktoré agentúre SITA zaslala jeho hovorkyňa Ľubica Janíková.
Fico označil Orbána za dravca, ktorý prahne po slovenských pozemkoch. Viní z toho slabú vládu Hegera (video)
Premiér je zároveň rád, že maďarský predseda vlády pristúpil k takémuto kroku. Považuje to totiž za dôležité pre budovanie vzájomných a korektných vzťahov medzi krajinami a pre pokračovanie obojstrannej spolupráce.
Kollár ocenil aj prácu diplomatov
Výsledok rokovania ministrov zahraničných vecí Slovenska a Maďarska v predmetnej veci ocenil aj predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina), ktorý si váži aktívny prístup ministra Korčoka.
„Oceňujem, že si uvedomil vážnosť situácie a tento problém začal okamžite riešiť,“ uviedol Kollár v stanovisku, ktoré zaslal odbor komunikácie s médiami a verejnosťou NR SR.
Europoslanci sa zastali názoru Korčoka, Slovensko a Maďarsko by sa mali navzájom informovať o aktivitách na svojom území
Akékoľvek snahy o cielené nákupy pôdy či nehnuteľností na Slovensku zo strany iných štátov sú podľa šéfa zákonodarného orgánu neprijateľné a je potrebné sa voči takýmto tendenciám rázne ohradiť.
„Chcel by som zároveň oceniť prácu diplomatov, a to na oboch stranách. Ďakujem ministrovi zahraničných vecí Maďarska Pétrovi Szijjártóvi a predovšetkým maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi, že toto uznesenie na rokovaní vlády stiahol,“ doplnil Kollár.
Hlas-SD vníma tento krok pozitívne
Tento krok Budapešti vníma strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) pozitívne, no prízvukuje, že nesmie ostať jediný.
„Po záujme skupovať slovenskú pôdu sa musí skončiť aj ekonomická podpora maďarskej vlády športu a kultúry v zahraničí či skupovanie budov cez rôzne nastrčené nadácie. Profitujú totiž z nich politici typu Gyimesiho (poslanec Národnej rady SR za hnutie OĽaNO György Gyimesi, pozn. SITA), ktorí si neželajú pokoj v slovensko-maďarských vzťahoch,“ uviedol nezaradený poslanec parlamentu a tajomník strany Hlas-SD pre zahraničnú a európsku politiku Peter Kmec.
Strana preto v tejto súvislosti žiada, aby sa Budapešť vrátila k oficiálnym bilaterálnym dohodám, ktoré „vytvárajú štandardný rámec spolupráce a pomoci pre menšiny, bez prijímania osobitných a neštandardných opatrení“.