BRATISLAVA 15. októbra (WEBNOVINY) – Európsky parlament (EP) sa bude zaoberať ďalšou petíciou týkajúcou sa Slovenska a jeho legislatívy.
Kým v septembri sa na pôde petičného výboru europarlamentu po iniciatíve maďarských europoslancov rozoberali Benešove dekréty, dnes plánujú Maďari odovzdať petíciu namierenú proti zákonu o štátnom občianstve.
„Petícia bude odovzdaná práve dnes,“ povedala agentúre SITA tlačová tajomníčka Strany maďarskej komunity (SMK) Helena Fialová. Petícia, ktorú predkladá maďarská organizácia s názvom Rada ľudskej dôstojnosti, má podporu SMK.
Šéf SMK József Berényi už dávnejšie vyhlásil, že podporuje všetky aktivity, ktoré chcú zmeniť súčasný stav vyvolaný zákonom o štátnom občianstve.
Ľudia nechcú prísť o slovenské občianstvo
Ten je podľa neho protiústavný a nie je v súlade s európskymi normami. „Naďalej považujeme súčasný stav v súvislosti s dvojakým občianstvom za absurdný z toho dôvodu, že ľudia naďalej strácajú slovenské občianstvo,“ uviedol Berényi.
Predseda Rady ľudskej dôstojnosti Zoltán Lomnici, ktorý bol iniciátorom petície, považuje slovenský zákon za novodobé Benešove dekréty. „Núti občanov odísť z tejto republiky,“ poznamenal.
Petíciu môže europarlamentu podať akýkoľvek občan buď samostatne alebo spolu s inými osobami, je to jedno zo základných práv európskych občanov.
Výbor EP pre petície má vyšetrovaciu a nie legislatívnu úlohu – usiluje sa zabezpečiť, aby bolo sťažnosti občanov možné riešiť mimosúdnou nápravou, pokiaľ sú ich požiadavky opodstatnené. Môže rovnako organizovať vyšetrovacie návštevy a správu o výsledkoch predložiť na plenárnej schôdzi.
Zákon o občianstve presadila vláda Roberta Fica
Súčasné znenie zákona o občianstve, ktoré umožňuje stratu štátnej príslušnosti, presadila v roku 2010 dosluhujúca vláda Roberta Fica ako reakciu na maďarský zákon o dvojakom občianstve.
Ten totiž umožnil, aby občianstvo Maďarska získali všetci ľudia, ktorých predkovia žili v Uhorsku a ovládajú maďarčinu.
Do júla tohto roka prišlo o slovenské občianstvo v dôsledku získania cudzieho 296 osôb. Najviac ľudí sa vzdalo slovenského občianstva v prospech občianstva Českej republiky, za dva roky to bolo 149 ľudí.