Vzťahy s Maďarskom sú vyhrotené, Béla Bugár súri ústavný súd

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Maďarsko
Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 24. novembra (WEBNOVINY) – Predseda strany Most-Híd Béla Bugár sa obrátil na predsedníčku Ústavného súdu SR listom, v ktorom prosí o urýchlenie rozhodnutia o protiústavnosti ustanovení Zákona o štátnom občianstve.

„Je to citlivá a vážna téma. Občania Slovenskej republiky strácajú slovenské štátne občianstvo a obávam sa, že tieto prípady sa stanú obsahom volebnej kampane. Nemyslím si, že zbytočná eskalácia emócií okolo tejto veci prospeje Slovensku. Preto som sa rozhodol obrátiť sa na predsedníčku Ústavného súdu SR a požiadal som ju o urýchlené rozhodnutie o protiústavnosti zákona,” povedal Bugár.

Most-Híd sa obrátil na Ústavný súd SR s návrhom na posúdenie ústavnosti Zákona o štátnom občianstve koncom septembra. „Vychádzali sme z toho, že Ficov zákon o občianstve je v rozpore s ústavou Slovenskej republiky, ale aj s medzinárodnými zmluvami,” povedal vtedy poslanec za Most-Híd Gábor Gál, ktorý navrhovateľov zastupuje v konaní pred Ústavným súdom SR. Návrh podporili aj viacerí poslanci bývalej vládnej koalície.

Podanie skupiny poslancov bolo na Ústavnom sude SR zaregistrované 22. septembra 2011. Bolo pridelené sudcovi spravodajcovi, ktorý pracuje na príprave podkladov na predloženie tejto veci na prerokovanie v pléne ústavného súdu, uviedla pre SITA hovorkyňa ÚS SR Anna Pančurová. Nevyjadrila sa, či predsedníčka ÚS SR Ivetta Macejková vyhovie žiadosti o urýchlenie rozhodnutia, keďže zatiaľ takúto žiadosť nedostala.

Maďari považujú slovenské konanie za neakceptovateľné

Situácia medzi Slovenskom a Maďarskom v súvislosti so štátnym občianstvom sa vyhrotila po medializovaní informácií o odobratí občianstva Olivérovi Boldoghymu. Umožnil to zákon, podľa ktorého osoba po prijatí občianstva inej krajiny príde o to slovenské.
Bela bugar
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Budapešť však označila konanie Bratislavy voči Boldoghymu za „neakceptovateľné“ a je pripravená podnikateľovi všemožne pomôcť.

V reakcii na tieto informácie si maďarské ministerstvo zahraničných vecí predvolalo slovenského veľvyslanca v Budapešti Petra Weissa.

„Princíp zániku štátneho občianstva dobrovoľným nadobudnutím ďalšieho občianstva nie je v rozpore s európskymi normami a hodnotami, naopak, predpokladá ho i Európsky dohovor o občianstve a obsahuje ho i príslušná legislatíva viacerých členských krajín Európskej únie,“ reagoval náš rezort diplomacie s tým, že Slovenská republika sa od počiatku usilovala vyriešiť problém dvojakého štátneho občianstva bilaterálnym dialógom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Béla BugárGábor GálIvetta Macejková
Firmy a inštitúcie Most-Híd