Macron: Európske krajiny po podpise mierovej dohody pošlú na Ukrajinu svoje sily

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto: SITA/AP
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
  • Chapters
  • descriptions off, selected
  • captions and subtitles off, selected
    Reklama
    Tento článok pre vás načítala AI.
    • aktualizované 27. marca o 16:55

    Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok oznámil, že Francúzsko a Británia vedú iniciatívu na vyslanie „zabezpečovacích síl“ na Ukrajinu po skončení bojov s Ruskom, aj keď tento návrh neschválili všetci európski spojenci.

    „Tieto zabezpečovacie sily sú britsko-francúzskym návrhom, ktorý si Ukrajina želá,“ uviedol Macron po samite v Paríži, na ktorom sa zúčastnili viac ako dve desiatky spojencov Ukrajiny.

    Nepotrebujú jednomyseľnosť

    „Dnes nemáme jednomyseľnosť, ale na to, aby sme to urobili, ju nepotrebujeme,“ dodal s tým, že francúzsko-britská delegácia sa v najbližších dňoch vydá na Ukrajinu, aby rokovala o tejto otázke a tiež o budúcej podobe ukrajinskej armády. „Budú tu zabezpečovacie sily z niekoľkých európskych krajín a tie pôjdu na Ukrajinu,“ povedal.

    Macron zdôraznil, že členovia takýchto „zabezpečovacích síl“ nie sú predurčení na to, aby vystupovali ako mierotvorcovia, boli nasadení na frontovej línii alebo pôsobili ako náhrada za ukrajinskú armádu. Tiež zdôraznil, že do toho nebudú zapojení všetci európski spojenci Ukrajiny, keďže niektoré štáty nemajú „kapacitu“ a niektoré nie sú ochotné pre „politický kontext“.

    Odstrašujúci charakter

    Francúzsko-britská delegácia začne rokovania o tom, kde by takáto sila mohla byť nasadená. Zabezpečovacie sily by mali mať „charakter odstrašenia proti akejkoľvek potenciálnej ruskej agresii“, skonštatoval Macron.

    Na stretnutí v Elyzejskom paláci sa zdalo, že panuje zhoda v tom, že sankcie voči Rusku by sa nemali oslabovať, ale skôr zintenzívňovať do momentu, kým nezavládne mier. „Bolo úplne jasné, že teraz nie je čas na zrušenie sankcií, práve naopak. Diskutovali sme o tom, ako môžeme uvaliť ďalšie sankcie, aby sme podporili americkú iniciatívu dostať Rusko k rokovaciemu stolu,“ povedal britský premiér Keir Starmer.

    Štvrtkové stretnutie prišlo po tom, ako Biely dom uviedol, že Rusko a Ukrajina sa počas paralelných rokovaní s americkými predstaviteľmi v Saudskej Arábii dohodli na kontúrach možného prímeria v Čiernom mori. Ukrajina navrhla prostredníctvom Spojených štátov 30-dňové prímerie, ale Rusko zatiaľ nereagovalo.

    Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
    Viac k osobe: Emmanuel Macron