Lykožrútová kalamita môže ohroziť cestovný ruch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

POPRAD 20. augusta (WEBNOVINY) – Turistika cez lesy zasiahnuté lykožrútovou kalamitou môže byť už o pár rokov životu nebezpečná. „Upozorňujeme už od roku 2006, že všetky turistické chodníky do vysokohorského prostredia prechádzajú cez bezzásahový režim, kde sa nachádza stále viac suchých stromov,“ uviedol dnes pre médiá riaditeľ Štátnych lesov Tatranského národného parku Peter Líška. Najhoršia situácia je v oblasti Kôprovej doliny smerom na Kriváň a v oblasti Hrebienka smerom do Studených dolín. V prípade, že sa tam nezačnú najneskôr do dvoch rokoch robiť rázne opatrenia, potom ich už nebude možné vykonávať, tvrdí P. Líška.

Vyschnuté stromy budú ohrozovať turistov tak, že sa budú postupne rozpadávať. Vtedy už bude podľa Líšku neskoro. Do takto rozpadávajúcich sa lesov už nebudú môcť poslať robotníkov, aby tieto stromy odstránili. „Chodníky budú môcť byť priechodné len na vlastné nebezpečenstvo alebo ich bude treba uzavrieť, čo bude znamenať citeľný zásah do cestovného ruchu na území národného parku,“ dodal P. Líška. Vyschnuté stromy treba podľa Líšku jednoducho spíliť, aby nedošlo k ohrozeniu turistov.

Zatvorenie značkovaných turistických chodníkov v oblasti Hrebienka smerom do Studených dolín označil riaditeľ Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Peter Chudý za „malú katastrofu pre cestovný ruch vo Vysokých Tatrách.“ Hrebienok so Studenými dolinami patrí už dlhodobo k najnavštevovanejším lokalitám celého Tatranského národného parku. Mesto Vysoké Tatry spolu so Združením cestovného ruchu už iniciovalo spoločné rokovanie ministerstiev životného prostredia, hospodárstva pôdohospodárstva a vnútra vo Vysokých Tatrách, aby sa kompetentní zaoberali touto situáciou. Zanedbanie vzniknutej situácie podľa Chudého „výrazne ovplyvní cestovný ruch vo Vysokých Tatrách.“

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Chudý