BRATISLAVA 27. januára (WEBNOVINY) – Päťdesiat ľudí prišlo v utorok pred parlament protestovať proti zabratiu pozemkov, na ktorých sú v bývalom Vojenskom obvode (VO) Javorina postavené vojenské stavby. Ako povedal pre agentúru SITA predseda Družstva Ruskinovce Karol Galek, ľudia prišli pred NR SR, pretože poslanci budú rokovať o zákone, ktorý má doriešiť reštitúcie v bývalom vojenskom obvode.
Parlament prerokuje civilné právo aj schránkové firmy
Ľudia sa boja o pozemky v Javorine, podporili ich poslanci
„Zákon je v podstate dobrý. Dostal sa tam však bod, ktorý mal uprednostniť vyvolených ľudí vybratých ministerstvom obrany. Tí odkúpili od ministerstva vojenské stavby po ruskej armáde. Mali mať aj prednostné právo na pozemky pod týmito stavbami bez ohľadu na to, komu tieto pozemky patrili,“ povedal Galek.
Parlamentný výbor pre pôdohospodárstvo minulý týždeň sporný bod z návrhu stiahol. „Nie je to však po prvýkrát, že sa o niečo také snažili,“ uviedol Galek. Ľudia chcú, aby zo zákona sporný paragraf vypadol aj v pléne NR SR. VO Javorina bol zrušený v januári 2011. Majitelia pozemkov sa ich vrátenia dožadujú 25 rokov.
Ministerstvo obrany vo svojom stanovisku tvrdí, že predaj nehnuteľností vo Vojenskom obvode Javorina iniciovala bývalá vláda Ivety Radičovej. Opoziční poslanci teraz zavádzajú reštituentov a aj verejnosť, konštatuje sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol Komunikačný odbor rezortu obrany.
Za predaj majetku vo Vojenskom obvode Javorina sa osobne zasadzoval aj opozičný poslanec, vtedy minister obrany, Ľubomír Galko. „Za celé obdobie vo funkcii neurobil exminister obrany nič pre to, aby proces reštitúcií urýchlil a už vôbec nezastavil predaj majetku vo Vojenskom obvode Javorina, ktorý dnes kritizuje a snaží sa tento svoj lapsus prekryť,“ uvádza sa v stanovisku.
v okrese Kežmarok bol zriadený v roku 1952. Vysídlené a zrovnané so zemou boli preto obce Ruskinovce, Dvorce, Blažov či osada Ľubické kúpele. VO bol vytvorený aj z častí katastrálnych území ďalších 22 spišských obcí. V rámci reštitúcie sa od roku 1990 o spätné získanie majetku pokúša viac ako 30-tisíc občanov.