BANSKÁ BYSTRICA 28. januára (WEBNOVINY) – Legislatívny návrh zákona o štátnom podniku Lesy SR, ktorý členovia petičného výboru Ľudia pre lesy odovzdali v stredu ministrovi pôdohospodárstva Vladimírovi Chovanovi, poskytli dnes aj všetkým parlamentným a niektorým mimoparlamentným stranám. Ako agentúru SITA informoval člen petičného výboru Peter Gogola, rozhodli sa tak po vyjadrení ministra Chovana, že nie je reálne, aby sa zákon o lesoch vypracovaný podľa ich zámeru dostal ešte v tomto volebnom období do parlamentu.
Okrem parlamentných strán poskytli petičiari svoj legislatívny zámer aj podľa nich relevantným mimoparlamentným stranám Most-Híd, SDĽ, SaS, KDS a OKS. Od tohto kroku očakávajú, že sa téma transparentného obhospodarovania štátnych lesov stane jednou z dôležitých tém predvolebnej kampane. „Členovia petičného výboru sú presvedčení, že ich ponuka je nadčasová a mala by byť považovaná za vec celej spoločnosti, vec každého, komu záleží na múdrom spravovaní lesného majetku štátu,“ uviedol Gogola.
Lesy SR fungujú na základe Zákona o štátnom podniku, podľa členov petičného výboru by však mal byť podnik obhospodarujúci štátne lesy založený na základe osobitného zákona, podobne ako je to v Rakúsku alebo Bavorsku. „Ak by sa takýto zákon prijal, zavŕšil by naše snaženie, pretože by obsahoval mechanizmus, ktorý by zabránil politickému drancovaniu lesov,“ dodal Gogola. V zámere zákona petičiari okrem iného navrhujú, aby budúce vedenie štátneho podniku nebolo závislé od jedného podpisu ministra, ale aby budúce orgány boli kreované širšie a ich funkčné obdobie nekopírovalo volebné obdobia.
Petičný výbor založili v lete minulého roka vtedajší pracovníci generálneho riaditeľstva Lesov SR, jeho členmi sú okrem lesníkov a bývalých lesníkov aj osobnosti slovenskej kultúry ako spisovatelia Ladislav Ťažký, Tomáš Janovic, Ľubomír Feldek, výtvarník František Guldan, herec Ladislav Chudík či lesnícky profesor Milan Saniga. „Žiadame, aby lesnícke organizácie a podniky obhospodarovali lesy na Slovensku zodpovedne, odborne a transparentne, bez koristníctva, bez politického vplyvu a vplyvov lobistických a záujmových skupín. Sme proti tomu, aby lesy boli predmetom politického obchodovania!“ uvádza sa v petícii, ktorú odovzdali v stredu v Národnej rade SR. Za šesť mesiacov ju podpísalo 16 756 ľudí.
Petícia nadviazala na otvorený list, ktorým koncom júna minulého roka zamestnanci riaditeľstva Lesov SR upozornili premiéra a vtedajšieho ministra pôdohospodárstva na neschopnosť manažmentu tohto podniku, predaje majetku bez korektných výberových konaní a ovplyvňovanie rozhodnutí vedenia podniku klientelizmom a lobistickými skupinami. List podpísalo 58 zo 128 pracovníkov generálneho riaditeľstva Lesov SR a na mimoriadnom zasadnutí sa s ním stotožnili aj predstavitelia odborov v Lesoch SR. Jedným zo signatárov listu bol aj vtedajší rozvojovo-technický riaditeľ Peter Chrust, ktorý potvrdil politické tlaky na rozhodovanie v štátnych lesoch. „Každý závod v rámci Slovenska je pridelený určitej koaličnej strane. Je tuším sedem závodov SNS, tuším osem závodov HZDS a zvyšok Smeru,“ povedal 26. júna pre médiá Chrust.
Začiatkom júla tiež pracovníci komunikačného odboru riaditeľstva Lesov SR podali trestné oznámenie vo veci spáchania trestného činu nehospodárneho nakladania so štátnym majetkom, v ktorom uviedli 27 prípadov nakladania s majetkom v Lesoch SR, pri ktorých majú podozrenie z trestnej činnosti. Týkajú sa prenajímania poľovných revírov, predajov nehnuteľného majetku, zmlúv na poskytovanie služieb aj predajov dreva.
Odvtedy sa vymenil minister pôdohospodárstva, dvakrát sa vymenil riaditeľ Lesov SR a autori trestného oznámenia už v tomto podniku nepracujú. Väčšina dostala výpovede ku koncu minulého roka a Ján Mičovský dal 12. januára výpoveď sám na protest proti neschopnosti vedenia podniku doteraz sa vyjadriť k podozreniam z klientelizmu a nehospodárneho nakladania s majetkom a prijať opatrenia, ktorými by sa takýmto praktikám zabránilo.
SITA