BRUSEL 4. júna (WEBNOVINY) – Európska komisia v stredu schváli vstup Lotyšska do eurozóny a krajina sa tak od začiatku nasledujúceho roka stane 18. členom menovej únie. V pondelok o tom informovali predstavitelia Európskej únie.
Komisia v stredu zverejní správu o tom, či malá pobaltská republika spĺňa všetky členské kritériá, okrem iného nízku infláciu a dlhodobé úrokové sadzby, stabilný kurz meny a nízky rozpočtový deficit i verejný dlh.
„Stanovisko je v prípade Lotyšska kladné,“ povedal jeden z predstaviteľov EÚ.
Krajina v posledných troch mesiacoch roka 2012 zaznamenala najrýchlejší ekonomický rast v EÚ, keď jej hrubý domáci produkt (HDP) medziročne narástol o 5,1 % a oproti predchádzajúcemu štvrťroku o 1,3 %. Stále však s Rumunskom a Bulharskom patrí k najchudobnejším štátom v Európe.
Krajina v rokoch 2008-2009 prešla krízou, ktorá vymazala 20 % HDP a zaviedla jeden z najtvrdších úsporných programov v Európe, aby splnila podmienky na vstup do menovej únie. Lotyšský rozpočtový deficit minulý rok klesol na 1,2 %, verejný dlh dosahuje len 41 % HDP a krajina prešla aj bolestivou vnútornou devalváciou, aby si zachovala pevný kurz meny voči euru. Znížili sa platy vo verejnom sektore, škrtal sa rozpočet a zvyšovali dane. Riga chce národnú menu, lotyšský lats (LVL), za euro vymeniť pre jeho stabilitu, ale aj preto, aby sa priblížila Západu a znížila svoju previazanosť s Ruskom, s ktorým má komplikované vzťahy.
Svoj postoj k prijatiu Lotyšska do euroklubu by mala zverejniť aj Európska centrálna banka, iba Európska komisia má však právo na právne relevantné odporúčanie. Vstup pobaltskej republiky do menovej únie ešte musia schváliť lídri EÚ na summite koncom júna a vyjadriť sa k nemu musí Európsky parlament. Politická vôľa je však veľká, keďže vstup Lotyšska do eurozóny by investorom vyslal silný signál o tom, že menová únia sa nerozpadá, ale rastie. Predpokladá sa, že v roku 2015 by do nej mala vstúpiť aj posledná z pobaltských republík, Litva. Estónsko euro používa už od roku 2011.