Oficiálny názov: Hong Kong
Hlavné mesto: Hong Kong
Počet obyvateľov: 7 234 800
Rozloha: 1104 km²
HDP na obyvateľa: 56 428 $
Vlajka:
Kód meny: HKD
Názov meny: hongkonský dolár
Úradný jazyk: čínština, kantončina, angličtina
Zobraziť na mape: TU
Hong Kong nie je samostatnou krajinou, hoci by sa to tak na prvý pohľad mohlo zdať. Hong Kong je súčasťou Číny – je jej provinciou. Susedí s ďalšou čínskou provinciou Guandong.
Krajina bola až do júna 1997 súčasťou Veľkej Británie, ktorá toto územie Číny ovládala od roku 1842. Posledných 99 rokov bol Hong Kong vo vlastníctve Veľkej Británie na základe 99 nájomnej zmluvy.
Hongkončania sa prechodu pod čínsku vládu obávali. Čína im nakoniec ponúkla veľmi vysoký stupeň autonómie, ktorý ponechal hongkonský systém neporušený. Čína v tomto smere funguje ako jeden štát s viacerými systémami. Čína je komunistická krajina a Hong Kong je do veľkej miery slobodná krajina.
Hong Kong bol v 20. storočí prvom a veľmi významnou bránou do Východnej Ázie. Intenzívne zapojenie Východnej Ázie do globálneho ekonomického systému je otázkou niekoľkých desiatok rokov. Hong Kong od začiatku pôsobil ako centrum komercie. Mal k tomu skvelé predpoklady – prirodzený hlbokomorský prístav.
V súčasnosti je Hong Kong po New Yorku a Londýne tretím najdôležitejším finančným centrom sveta. V minulosti šlo o neotrasiteľného lídra Ázie – dnes mu však dýchajú na chrbát ďalšie čínske mestá či Singapur.
V Hong Kongu žije približne 8 miliónov ľudí. Populácia je veľmi rôznorodá. S príjmom viac ako 56 tisíc dolárov ročne Hong Kong patrí medzi najbohatšie krajiny sveta. V meste však stále nájdete chudobu. Rozdiely v príjmoch patria medzi najvýraznejšie na svete.
Mesto sa rozkladá na ploche 1104 km². Je teda jasné, že hustota obyvateľov tu bude extrémne vysoká. Hong Kong je jedno z najhustejšie obývaných miest na svete. Jedným z dôsledkov vysokej hustoty obyvateľstva je chronické znečistenie ovzdušia. Zďaleka to však už nie je taký veľký problém, ako tomu bolo pred pár desaťročiami. Hongkonská vláda investovala obrovské finančné prostriedky do vybudovania verejnej dopravy. Tá je dostupná až pre 90 percent obyvateľov a väčšina z nich ju aj využíva. Napriek tomu znečistenie ovzdušia zostáva jedným z hlavných problémov krajiny.
Dovolenku či zájazd do Hong Kongu bez problémov nájdete aj v katalógoch slovenských cestovných kancelárií. V Hong Kongu je naozaj čo vidieť. Okrem atraktívneho mesta plného mrakodrapov sa môžete ísť pozrieť aj do Disney landu. Pobyt v Hong Kongu sa však väčšina spája s dovolenkou v niektorej ďalšie krajine Východnej či Juhovýchodnej Ázie.
Pokiaľ sa vyberiete na dovolenku napríklad na Filipíny či do Indonézie, Hong Kong je zaujímavým spestrením itineráru. Pamiatky Hong Kongu síce tisícky rokov staré chrámy, toto moderné mesto je však pre bežného Európana veľmi zaujímavou skúsenosťou. Víza do Hong Kongu nepotrebujete. Bez víz tu môžete stráviť až 90 dní. Cestovanie po Hong Kongu nie je náročné, keďže celé mesto má rozlohu asi ako dve naše Bratislavy. Cestopisy o Hong Kongu nikdy nezabudnú venovať osobitú kapitolu jedlu. Pokiaľ patríte medzi gurmánov, v Hong Kongu si určite prídete na svoje. Vyskúšať je dobré najmä tradičné pouličné jedlo. To je nerozlučnou súčasťou miestnej kultúry.
Pri vycestovaní do Hong Kongu si však nezabudnite mapu. Pri orientácii v meste vám výrazne pomôže.
História Hong Kongu
Hong Kong sa dostal do britských rúk v po Prvej ópiovej vojne (1839-42). Pod Veľkou Britániou mesto zostalo až do 30. júna 1997. V tento deň totiž skončila 99-ročná nájomná zmluva, ktorá bola uzavretá medzi Čínou a Britániou ešte v roku 1898.
Od prvého júla 1997 je Hong Kong plnou súčasťou Číny. Nemôžeme tak hovoriť o samostatnom štáte, hoci Hong Kong navonok takto pôsobiť môže. Čína na živote v Hong Kongu toho veľa nezmenila. Mesto sa teší z výrazne autonómie. Hong Kong však nie je plne demokratická krajina. Voľby tu síce existujú, ale Čína kontrolu subjekty, ktoré môžu kandidovať.
Čína pri Hong Kongu sleduje svoje záujmy, vie však, že je iba otázkou času, kedy dôjde k plnej integrácii mesta so zvyškom krajiny. Podobný postoj má Čína k Taiwanu. Čínski predstavitelia rozmýšľajú v dlhých časových úsekoch. Vedia, že Čína bude dominovať svetovej ekonomike. Je to iba otázkou času.
Ekonomika Hong Kongu
Hospodárstvo Hong Kongu je založené na najmä na finančných službách. Mesto patrí medzi najdôležitejšie svetové finančné centrá.
Podľa mnohých medzinárodných prieskumoch Hong Kong má najlepšie podmienky na podnikanie. Založenie firmy je tu jedno z najjednoduchších a najrýchlejších na svete.
Hong Kong je jeden z pôvodných 4 ázijských tigrov (ďalšími sú Singapur, Taiwan a Južná Kórea). Od roku 1960 do konca milénia sa hrubý domáci produkt Hong Kongu na obyvateľa zvýšil neuveriteľne 89-násobne. Rast životnej úrovne bol skutočne raketový.
Hongkonský dolár napriek neveľkosti ekonomiky patrí medzi najvýznamnejšie meny sveta. Hongkonský dolár je siedmou najobchodovanejšou menou sveta.
Obyvateľstvo
Približne 94 percent obyvateľov Hong Kongu sú etnickí Číňania. Ide zväčša o potomkov ľudí, čo prišli zo susednej čínskej provincie Guandong. Veľa Číňanov ušlo do Hong Kongu počas japonskej okupácie Číny počas druhej svetovej vojny.
Bežní Číňania nemôžu do Hong Kongu cestovať voľne. Takisto tu nemajú právo na pobyt. Imigrácia z Číny je však najväčším príspevkom k populačnému rastu. Každoročne sa do Hong Kongu presťahuje približne 45 tisíc Číňanov.
Náboženstvo
Podobne ako Čiňania, ani Hongkončania nie sú veriaci. Pravdepodobne až 80 percent obyvateľstva je bez vyznania.