Oficiálny názov: Monako
Hlavné mesto: Monako
Počet obyvateľov: 24 miliónov
Rozloha: 2,02 km²
HDP na obyvateľa: 132 571 $
Vlajka:
Kód meny: EUR
Názov meny: euro
Úradný jazyk: francúzština
Zobraziť na mape: TU
Monako, oficiálne monacké kniežatstvo, je mikro štát nachádzajúci sa na brehoch Stredozemného mora. Monako je z troch strán obklopené Francúzskom. Ide teda o enklávu. Mapa Monaka túto situáciu vysvetlí najlepšie.
So svojou rozlohou len o čosi väčšou ako 2 km² je aj medzi mikro štátmi trpaslíkom. Monako je druhým najmenším štátom sveta. Postupne sa ale rozširuje. Od historických hraníc je dnes o 20 percent väčšie. Hodnota pôdy je v kniežatstve extrémne vysoká, takže ukrajovanie mora na úkor pôdy sa tu vyplatí.
V Monaku žije asi 36 tisíc obyvateľov. Až tretina z nich sú dolároví milionári. Podobný pomer môžete nájsť aj vo švajčiarskych mestách Ženeva či Zürich. Monako má hranice dlhé 4,4 km a pobrežie dlhé 4,1 km.
Monako EÚ členom formálne nie je. Krajina sa však podieľa na niektorých aspektoch únie. Monako je plne suverénny štát, ktorý však má dohodu s Francúzskom. Monako má nezávislú zahraničnú politiku, avšak obranu zabezpečuje Francúzsko. Monako si udržuje iba dve malé jednotky.
Krajina sa stala plnoprávnym členom OSN (s možnosťou hlasovať) až v roku 1993. V roku 2004 krajina vstúpila do Rady Európy.
Monako je veľmi obľúbenou turistickou destináciou. Počasie v Monaku je príjemné stredozemné so všetkým, čo k tomu patrí. Spočiatku bolo Monako vychytenou destináciou pre európsku smotánku. Všetko sa začalo otvorením kasína Monte Carlo a spojazdnením železničného spojenia s Parížom. Časom sa však z Monaka stala turistická destinácia sama o sebe. Okrem milionárov, čo si sem idú užiť luxus, sa do Monaka každý rok vyberú milióny ľudí, čo si chcú týchto milionárov a ich hračky pozrieť na vlastné oči. Za pozretie však stoja aj monacké pamiatky. Dovolenka v Monaku je viac ako dostupná. Do tejto krajiny sa poľahky dostanete aj autom či vlakom (z Francúzska či Talianska). Zájazd do Monaka však ponúkajú aj mnohé cestovné kancelárie. Ani takýto zájazd nemusí byť drahý – ak sa cestuje autobusom a ubytovanie je vo Francúzsku či Taliansku. Monako bývanie je totiž veľmi drahé a zbytočne by celý zájazd predražilo.
Žiadny referát o Monaku sa nezabudne aspoň v krátkosti venovať miestnemu daňovému systému. Mnohých ľudí na tejto krajine zaujímajú najmä dane. Monako má nulové dane z príjmu fyzických osôb a nízke korporátne dane. Do Monaka sa, minimálne formálne, hromadne sťahujú takmer všetci dobre zarábajúci športovci.
História Monaka
Rodina Grimaldiovcov vládne Monaku, takmer nepretržite, už od roku 1297. Zvrchovanosť Monaka bola medzinárodne uznaná Francúzsko-monackou dohodou z roku 1861.
Monako je konštitučná monarchia. Hlava štátu, v súčasnosti princ Albert II., má však vo svojich rukách rozsiahlu výkonnú moc.
Ekonomika
Podľa hrubého domáceho produktu na hlavu je Monako najbohatšia krajina na svete. 150 000 dolárov ročne je asi tak 5 krát viac ako na Slovensku. Ak neberieme do úvahy kúpnu silu, tak je to dokonca 10-krát viac.
Do Monaka každý deň prichádza za prácou asi 50 tisíc ľudí z Francúzska a Talianska. Bývanie v Monaku naozaj nie je lacné. Priemerná cena jedného m² je okolo 60 tisíc eur.
Základným pilierom ekonomiky krajiny sú kasína. Z tohto Monako žije už viac ako sto rokov.
Oficiálnou menou Monaka je euro.
Obyvateľstvo
Obyvateľstvo Monaka rozhodne netrpí núdzou. Monako má najväčší podiel milionárov a miliardárov na jedného obyvateľa na svete.
Náboženstvo
Asi 85 percent Monačanov sa hlási ku kresťanstvu.