Korupcia na prokuratúre
Lipšic informoval aj o druhom prípade, v ktorom bolo vznesené obvinenie voči prokurátorovi okresnej prokuratúry v Trenčíne, ktorý sa snažil zmanipulovať za úplatok najmenej 150-tisíc korún trestné konanie v prospech obvineného z podvodu. „Obvinený je nielen prokurátor, ale aj ďalšie tri osoby,“ vysvetlil Lipšic. Trojica je obvinená z podplácania, prokurátor z trestného činu prijímania úplatku a zneužívania právomoci verejného činiteľa.
„Snažil sa manipulovať legislatívny proces v prospech konkrétnej skupiny,“ povedal na dnešnej tlačovej besede minister vnútra Daniel Lipšic (KDH). Skutočnosť, že lobistické skupiny ovplyvňujú legislatívny proces, je podľa ministra možná, no nie tak, že sa niekto bude snažiť kúpiť si zmenu legislatívy. Minister zdôraznil, že ide o prvý prípad, keď bola odhalená korupcia pri legislatívnom procese.
Zmeny v II. pilieri
Minister práce Jozef Mihál (SaS) vysvetlil, že vysoký úradník ministerstva po tom, čo mu bol poskytnutý úplatok, kontaktoval Úrad boja proti korupcii. Aby mohol zdokumentovať priebeh korupčného konania, bol ustanovený ako agent. „Zdá sa, že istá skupina ľudí si zvykla z minulosti, že takýmto spôsobom môže ovplyvňovať legislatívny proces,“ vyhlásil Mihál.
Skupina sa cez sprostredkovateľa snažila docieliť, aby v II. pilieri nastali také zmeny, ktoré by vyhovovali jej záujmom. Mihál dodal, že v dôchodcovských fondoch sú dnes slušné finančné prostriedky a táto skupina sa chcela vďaka zmenám obohatiť na úkor sporiteľov. „Mohlo dôjsť k poškodeniu spotrebiteľov,“ dodal minister Mihál.
Vyšetrovanie pokračuje
O akú skupinu išlo, nechcel Lipšic ani Mihál povedať, pretože vyšetrovanie stále pokračuje. „Nemôžeme byť konkrétnejší. Našou snahou je, aby sme vedeli vyšetrovanie rozšíriť aj na osoby, ktoré za touto skupinou stoja,“ povedal Lipšic. Mihál prezradil, že zamestnanec ministerstva, ktorý sprostredkoval túto ponuku, pracoval na ministerstve už za bývalej vlády.