BRATISLAVA 24. februára (WEBNOVINY) – Obyčajné lieky proti bolesti môžu pomôcť pri zlomenom srdci, tvrdia vedci. Emocionálna a fyzická bolesť totiž podľa nich spôsobuje v mozgu podobné reakcie a niektoré štúdie ukázali, že analgetiká môžu pomôcť otupiť zúfalstvo po rozchode či odmietnutí.
„Odmietnutie je pre ľudí veľmi silným zážitkom,“ uviedla Naomi Eisenberger z Kalifornskej univerzity, ktorá je autorkou výskumu.
„Keď sa ľudí spýtate na ich prvé negatívne skúsenosti, často hovoria o odmietnutí. Napríklad o tom, ako ich vybrali do tímu ako posledných, alebo ich neprijali do nejakej sociálnej skupiny. Eisenberger a jej kolegovia spozorovali podobnú mozgovú aktivitu u ľudí, ktorí zažili odmietnutie a bolesť napríklad po udretí. „Sedeli sme vedľa seba a všimli sme si, ako podobne vyzerali dve snímky mozgu,“ vysvetlila.
Vedci následne zistili, že fyzickú a takzvanú sociálnu bolesť často spracúvajú rovnaké oblasti mozgu. Ak si človek totiž telesne ublíži, jeho bolesť má aj emocionálnu zložku. Práve tú obsahuje aj sociálna bolesť. Funguje to však i naopak – ľudia, ktorí prežili rozchod, môžu mať pocit, že ich niečo naozaj bolí. Dokonca platí i to, že ľudia s nízkym prahom bolesti sú emocionálne citlivejší.
Ďalšia štúdia ukázala, že ľudia, ktorí počas troch týždňov užívali utišujúce lieky, cítili menšiu emocionálnu bolesť ako tí, ktorým podávali placebo. „Je to v súlade s tvrdením, že fyzická a sociálna bolesť spolu súvisia, ale je stále ťažké si to predstaviť,“ povedala Eisenberger.
Podľa nej však nie je vhodné takto riešiť svoje problémy v spoločenskom živote. „Myslím si, že je tam dôvod – aby sme ostali v spojení s ostatnými. Ak neustále otupujeme zlý pocit zo sociálneho odmietnutia, nezačneme robiť také veci, ktoré nás odcudzujú?“ dodala.
V budúcnosti chce Naomi Eisenberger s kolegami zistiť, či môže byť sociálna bolesť taká neznesiteľná, že ju treba liečiť. „Zdá sa, že fyzickú bolesť nadraďujeme nad sociálnu. Náš výskum toto tvrdenie istým spôsobom overí. Naznačuje, že na bolesti spôsobenej odmietnutím či vylúčením je čosi skutočné,“ vysvetlila autorka štúdie zverejnenej v časopise Current Directions in Psychological Science.
Informácie pochádzajú z webovej stránky www.dailymail.co.uk.