WASHINGTON/TRIPOLIS 22. augusta (WEBNOVINY) – Líbyjskí povstalci, ktorí od pondelka rána kontrolujú takmer celé hlavné mesto Tripolis, nevedia, kde sa nadchádza vodca Muammar Kaddáfí, a to napriek úporným snahám nájsť ho. Potvrdil to v pondelok predseda povstaleckej rady Mustafa Abdul-Džalíl v rozhovore pre panarabskú televíziu al-Arábia. Podľa jeho slov nikto momentálne nevie, kde sa dlhoročný líder severoafrickej krajiny nachádza a či je naozaj v hlavnom meste. Džalíil potvrdil, že vládne sily sa stále odmietajú vzdať, pričom, ako povedal, existujú obavy iracionálneho Kaddáfího rozhodnutia, akým môže napríklad byť podpálenie Tripolisu či plynový útok.
Všeobecne sa predpokladá, že Kaddáfí sa stále nachádza v Tripolise, a to buď na vojenskej základni, alebo v tamojšej nemocnici, kde okrem zdravotnej pomoci mohol hľadať aj úkryt. Objavili sa však aj informácie o jeho úteku do susedných krajín ako Alžírsko a Čad. Obe krajiny ho totiž podporovali počas jeho dlhoročnej vlády nad líbyjským ľuďom.
JAR odmieta informácie, že poslala lietadlo po Kaddáfího
Južná Afrika neposlala do Líbye lietadlo, ktoré by umožnilo Muammarovi Káddáfímu opustiť krajinu, uviedla v pondelok juhoafrická ministerka zahraničia Maite Nkoanová-Mashabanová. „Vláda JAR odmieta chýry a tvrdenia, že poslala do Líbye lietadlá, ktoré by odviezli plukovníka Kaddáfího a jeho rodinu na neznáme miesto,“ povedala ministerka novinárom. „Nik nepožiadal v Južnej Afrike o azyl, a podľa našich informácií Kaddáfí zostáva v Líbyi,“ dodala Nkoanová-Mashabanová.
Chýry o snahe JAR presvedčiť Kaddáfího odísť počas šesťmesačného povstania proti jeho 20-ročnej vláde do exilu pretrvávali dlhý čas. Potom, ako svetoví lídri začali tlačiť na postavenie Kaddáfího do rúk spravodlivosti na Medzinárodnom súdnom dvore, juhoafrická ministerka zahraničia uviedla, že JAR sa nechystá privítať ho na svojom území. „Jediné lietadlá, ktoré sme vyslali do tých častí sveta mali za cieľ evakuovať osadenstvo juhoafrického veľvyslanectva.“ Ďalším miestom, kde sa hovorí o možnom Kaddáfího exile je Venezuela, ak by sa rozhodol ujsť.
Južná Afrika poskytla útočisko prezidentovi Madagaskaru Marcovi Ravalomananovi, ktorého zvrhol prevrat v marci 2009, a do marca aj bývalému haitskému prezidentovi Jeanovi-Bertrandovi Aristidovi. „O budúcnosti Kaddáfího musia rozhodnúť Líbyjčania,“ povedala ministerka.
Líbyjská opozícia oslavuje pád Tripolisu
Asi stovka Líbyjčanov sa zhromaždila v nedeľu večer pred Bielym domom, aby oslávili vstup povstalcov do Tripolisu. Mávali pritom líbyjskými vlajkami a skandovali heslá ako Líbya je slobodná, Ďakujeme ti, Sarkozy! a Ďakujeme ti, Obama! „Chceme sa poďakovať prezidentovi Nicolasovi Sarkozymu a Francúzom, ktorí boli prví, dokonca pred Američanmi, ktorí podporili Líbyjčanov v ich boji,“ uviedla 33-ročná Američanka s líbyjskými koreňmi Rania Swadeková. „Dnes večer sme po prvý raz v živote veľmi hrdí na to, že sme Líbyjčania,“ dodala Swadeková, ktorá spolu s ďalšími exilovými krajanmi prišla osláviť úspech povstalcov. Hoci režim Muammara Kaddáfího ešte oficiálne nepadol, jeho koniec je podľa nich už istý.
Líbyjské opozičné skupiny v Turecku v pondelok po správach o postupe povstalcov stiahli vlajku Kaddáfího režimu na líbyjskom veľvyslanectve v Ankare a nahradili ju novou, informovala televízia NTV. Postŕhali tiež diktátorove fotografie.
Líbyjskí povstalci v nedeľu po niekoľkomesačných bojoch vstúpili do hlavného mesta krajiny, pričom v pondelok oznámili, že už majú pod kontrolou väčšinu Tripolisu vrátane známeho Zeleného námestia v centre mesta. Do ulíc vyšli tisíce obyvateľov, ktorí nadšene vítali rebelov hudbou a streľbou do vzduchu. Mnohí mávajú červeno-čierno-zelenými vlajkami povstalcov a pália portréty Kaddáfího. Podobné oslavy vypukli aj v povstaleckej bašte Bengází, kde ľudia oslavujú pád režimu.
Povstalci sú v Tripolise, zajali dvoch Kaddáfího synov
Konvoj povstaleckých vozidiel, ktorý v nedeľu prišiel do Tripolisu zo západného pohoria Nafúsa, tamojší obyvatelia vítali hudbou a oslavnou streľbou do vzduchu. Informoval o tom miestny spravodajca tlačovej agentúry AFP, podľa ktorého privítaniu predchádzali prestrelky s bojovníkmi vernými Muammarovi Kaddáfímu. Postupne sa pod kontrolu rebelov dostali budovy štátnej televízie i štátneho rozhlasu, informovala agentúra Reuters.
Ťažké boje sa rozpútali v pondelok pri rezidencii Kaddáfího v centre Tripolisu. Podľa nemenovaného diplomata sa diktátor môže stále nachádzať vo vládnom komplexe Báb al-Azizíja. „Je stále v Tripolise a môže byť v rezidencii,“ povedal. Vládny komplex bol často terčom náletov NATO a mnoho budov v ňom je zrovnaných so zemou. Kaddáfí sa v nedeľu trikrát prihovoril v televíznom prejave národu na vopred nahratých nahrávkach, kde sa však nachádza, nie je jasné. Streľba sa v pondelok ozývala aj z južných častí hlavného mesta ako aj z okolia hotela Tixos, v ktorom býva väčšina zahraničných médií.
Živé vysielanie televízie al-Džazíra nájdete tu
Podľa televízie al-Džazíra, zadržali povstalci syna plukovníka Muammara Kaddáfího Sajfa Isláma. Následne prišla informácia, že najstarší syn líbyjského diktátora Mohammed sa rebelom vzdal. Zadržanie Sajfa Isláma neskôr potvrdil aj hovorca Medzinárodného trestného súdu (ICC).
Samotný líbyjský vodca Muammar Kaddáfí predtým vo svojej ďalšej nahrávke, ktorú odvysielala štátna televízia, vyzval jednotlivé kmene na obranu Tripolisu: „Ako môžete nechať Tripolis, ktorý bol krásny a bezpečný, aby bol zničený a zapálený. Toto sa nemalo stať. Toto sa nesmie stať.“
Bitka o Tripolis si vraj vyžiadala najmenej 1300 mŕtvych
Podľa hovorcu líbyjskej vlády Ibrahima Moussu zomrelo počas nedeľňajších bojov o hlavné mesto Tripolis najmenej 1300 ľudí a viac ako 5000 bolo zranených.
Reakcia NATO
Stanovisko k situácií v Líbyi vydala aj Severoatlantická aliancia, ktorá podľa televízie al-Džazíra oznámila: „Režim Muammara Kaddáfiho sa jasne rozpadá a Kaddáfí si uvedomuje, že nemôže vyhrať vo vojne proti vlastnému ľudu. Líbyjský ľud trpí pod nadvládou Muammara Kaddáfího viac ako štyri desaťročia. Teraz majú šancu na nový začiatok.“
Podľa povstaleckého hovorcu Muhammada bin Kuráa bojovníci postupujú aj v západnej oblasti pri hranici s Tuniskom, kde dobývajú posledné bašty starého režimu.
Kaddáfí sa v nedeľu prihovoril Líbyjčanom prostredníctvom ďalšej audionahrávky, kde opäť odmietol odovzdať Tripolis do rúk „okupantov a ich agentov“ a vyjadril presvedčenie, že ešte stále nad nimi môže zvíťaziť. „Som s vami v tejto bitke,“ odkázal svojim prívržencom, pričom ich vyzval na vyhnanie povstalcov z Tádžúráy. „Obávam sa, že ak ich necháte, zničia Tripolis,“ varoval Kaddáfí.
Apache v rozhodujúcej bitke
Povstalecký veliteľ Abd al-Hakím Bilhadž predtým vyhlásil, že ovládnutie Tripolisu je už len otázkou niekoľkých hodín. V podobnom duchu sa vyjadril aj vyslanec povstaleckej Dočasnej národnej rady v Spojených arabských emirátoch Arif Alí Najád, ktorý očakáva konečné víťazstvo ešte „dnes večer„. Doterajšie boje o Tripolis, kde sa ozývala paľba už počas noci zo soboty na nedeľu, podľa neho po sebe zanechali „stovky mŕtvych a tisíce zranených“.
Najád taktiež uviedol, že povstalci formálne požiadali Severoatlantickú alianciu o podporu v podobe nasadenia vyššieho počtu bojových vrtuľníkov typu Apache.Hovorca povstaleckého vedenia Ahmad Džibríl v predošlom rozhovore pre AFP informoval o spustení operácie s označením Morská panna, ktorej cieľom je izolovať Kaddáfího a donútiť ho ku kapitulácii alebo úteku z krajiny.
Povstalci podľa neho ofenzívu uskutočňujú v koordinácii so Severoatlantickou alianciou, pričom predpokladá, že potrvá niekoľko dní.
Predstavitelia Kaddáfího režimu v nedeľu varovali, že svojim protivníkom sa nemienia vzdať a spoliehajú sa na obranu „tisícov“ profesionálnych vojakov i dobrovoľníkov.
Intenzívna streľba vo večerných vypukla aj v okolí tripoliského hotela Rixos, kde sú ubytovaní pracovníci zahraničných médií. Kaddáfího vojaci vyzbrojení samopalmi podľa spravodajcu AFP strieľali spred budovy smerom na východ, ich terče však nebolo vidieť. Hotel už stihlo opustiť celé jeho vedenie, zatiaľ čo novinári sa snažia na seba upozorniť bielymi hárkami s nápisom TV.
Viac informácií o útoku na Tripolis nájdete v:
KADDÁFÍ: Musíme skoncovať s touto maškarádou
.