BEJRÚT 14. februára (WEBNOVINY) – Dočasný libanonský premiér Saad al-Harírí a stovky Libanončanov si v pondelok pripomenuli 6. výročie zavraždenia bývalého premiéra Rafíka al-Harírího. Doteraz neukončené vyšetrovanie vrahov otca Saada a-Harírího rozdelilo obyvateľov Libanonu. Saad al-Harírí odstúpil v januári z postu premiéra, no úrad bude zastávať až do sformovania novej vlády.
Vláda národnej jednoty premiéra Saada al-Harírího sa rozpadla 12. januára, keď ju opustilo 10 ministrov z islamského hnutia Hizballáh a jeden minister blízky prezidentovi. Tridsaťčlennú libanonskú vládu už dlho sužovalo politické napätie a rozpory vyvolané nesúhlasom Hizballáhu s vyšetrovaním atentátu na expremiéra Rafíka al-Harírího, ktorým je poverený Špeciálny tribunál OSN pre Libanon. Hizballáh tribunál OSN neuznáva a hrozí, že sa postaví proti každému, kto sa pokúsi zadržať jeho členov za al-Harírího vraždu. Bývalé libanonské vedenie totiž obviňuje z atentátu na al-Harírího Sýriu a Hizballáh.
Al-Harírí povedie opozíciu
Odchádzajúci libanonský premiér Saad al-Harírí v pondelok oznámil, že sa nepripojí k novej vláde pod vedením Hizballáhu, ale povedie nový opozičný tábor. Vyjadril sa tak na 6. výročie zavraždenia svojho otca, expremiéra Rafíka al-Harírího, z ktorého smrti je obviňované práve militantné hnutie. Svoje rozhodnutie zdôvodnil „záväzkom voči Špeciálnemu tribunálu pre Libanon a potrebou ochraňovania Libanončanov pred zbraňami“. „Nepodporujeme prítomnosť zbraní, ktoré sú namierené na Libanončanov,“ vyhlásil al-Harírí.Dočasný premiér a stovky Libanončanov si v pondelok pripomenuli 6. výročie zavraždenia bývalého predsedu vlády Rafíka al-Harírího. Doteraz neukončené vyšetrovanie smrti expremiéra rozdeľuje obyvateľov Libanonu. Saad al-Harírí odstúpil v januári z postu premiéra, no úrad bude zastávať až do sformovania novej vlády.
Vláda národnej jednoty pod vedením Saada al-Harírího sa rozpadla 12. januára, keď ju opustilo 10 ministrov z fundamentalistického hnutia Hizballáh a jeden minister blízky prezidentovi. Tridsaťčlennú libanonskú vládu už dlho sužovalo politické napätie a rozpory vyvolané nesúhlasom Hizballáhu s vyšetrovaním atentátu na expremiéra, ktorým je poverený Špeciálny tribunál OSN pre Libanon. Hizballáh tribunál OSN neuznáva a hrozí, že sa postaví proti každému, kto sa pokúsi zadržať jeho členov za al-Harírího vraždu. Bývalé libanonské vedenie totiž obviňuje z atentátu na al-Harírího Sýriu a Hizballáh. Spor okolo tribunálu bol pritom hlavným dôvodom, ktorý spôsobil pád al-Harírího vlády.