Legendárny Paul McCartney oslávil 70. narodeniny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Paul McCartney
Paul McCartney počas vystúpenia v newyorskej Madison Square Garden dňa 30. septembra 2005 Foto: SITA/AP
Legandárny Paul McCartney oslavuje 70. narodeniny
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 18. júna (WEBNOVINY) – Anglický spevák, skladateľ, multiinštrumentalista, maliar, režisér, producent, scenárista a podnikateľ Paul McCartney, ktorého na celom svete preslávilo najmä pôsobenie v skupine The Beatles, oslávil v pondelok 18. júna okrúhle 70. narodeniny.

Muzikant pôsobí na hudobnej scéne od roku 1957 a podľa Guinnessovej knihy rekordov je najúspešnejším skladateľom a interpretom v dejinách.

Americký magazín Rolling Stone ho zaradil na vrchol rebríčka najväčších osobností rock ‚n‘ rollu.

Napriek obrovským úspechom z minulosti stále nie je na dôchodku – naďalej koncertuje a nahráva, pričom s hudobnými aktivitami nemieni v najbližšom čase skončiť.

Paul McCartney sa narodil 18. júna 1942 vo Walton Hospital v Liverpoole. Jeho matka Mary v tomto zariadení pracovala ako zdravotná sestrička.

Paulov otec James, inak predavač bavlny, pri pôrode nebol, pretože ako dobrovoľník svojej krajine slúžil počas druhej svetovej vojny.

Paula pokrstili a stal sa katolíkom, no náboženstvo pri jeho vývine nezohrávalo žiadnu rolu. V roku 1947 nastúpil na základnú školu a od roku 1952 navštevoval Joseph Williams Junior School.

Už o rok neskôr ho prijali na Liverpool Institute, kde v roku 1954 stretol budúceho spoluhráča z The Beatles Georgea Harrisona. Koncom októbra 1956, keď mal Paul 14 rokov, zomrela na embóliu jeho matka.

Strata najbližšej osoby neskôr McCartneyho spojila s ďalším členom The Beatles Johnom Lennonom, ktorému mama Julia zomrela, keď mal 17 rokov.

Paulov otec Jim bol taktiež muzikantom – hral na trúbku a piano. V tomto smere chcel viesť aj svojho syna a tak mu na 14. narodeniny kúpil trúbku. Mladého McCartneyho však v tom čase viac zaujímal čoraz populárnejší rock’n’roll a tak trúbku vymenil za akustickú gitaru.

Legandárny Paul McCartney oslavuje 70. narodeniny
Foto: SITA/AP

Legandárny Paul McCartney oslavuje 70. narodeniny
Foto: SITA/AP
Legandárny Paul McCartney oslavuje 70. narodeniny
Foto: SITA/AP
Legandárny Paul McCartney oslavuje 70. narodeniny
Foto: SITA/AP
Legandárny Paul McCartney oslavuje 70. narodeniny
Foto: SITA/AP

Video: Paul McCartney Wings – Jet – Maybe I´m Amazed (Live 1976)

Ľavák s gitarou pre praváka

Beatles
Foto: SITA/AP

Zvláštnosťou bolo, že išlo o gitaru pre praváka, no Paul si ju upravil tak, že na nej mohol hrať aj on ako ľavák. Jeho prvou vlastnou skladbou bola pieseň I Lost My Little Girl.

Prvou skladbou, s ktorou sa predviedol na verejnosti, bola Long Tall Sally, ktorú interpretoval na talentovej súťaži v prázdninovom kempe Butlins.

Začiatkom júla 1957 stretol McCartney vo Wooltone Johna Lennona, ktorý v tom čase pôsobil v amatérskej skupine The Quarrymen. Krátko nato sa jej členom stal aj McCartney a v roku 1958 aj Harrison.

Po rôznych personálnych zmenách v kapele napokon zostali McCartney (spev, basgitara), Lennon (spev, gitara), Harrison (gitara, vokály) a Stuart Sutcliffe (basgitara) a v roku 1960 sa názov skupiny zmenil na The Beatles.

Ich neoficiálny manažér Allan Williams im zabezpečil koncerty v nemeckom Hamburgu, no formácia stále nemala bubeníka a tak na tento post angažovala Petea Besta.

Počas angažmánu v Hamburgu jej zostavu opustil Sutcliffe, ktorý sa zameral na štúdium. V roku 1962 vymenil Besta na poste bubeníka Ringo Starr.

The Beatles v najslávnejšej zostave sa v januári 1962 ujal manažér Brian Epstein, ktorý im vybavil kontrakt na nahrávanie. Úspech na seba nenechal dlho čakať.

V marci 1963 sa na trh dostala ich debutová štúdiová nahrávka Please Please Me, s ktorou skupina dobyla britský albumový rebríček a odštartovala beatlemániu. Už v novembri nasledovala ďalšia štúdiovka With The Beatles a v tom čase vyšiel aj prvý album skupiny určený pre kanadský trh – Beatlemania! With The Beatles.

V januári 1964 sa The Beatles dostali aj na americký trh a to albumom Introducing… The Beatles, po ktorom nasledovala nahrávka Meet The Beatles! (1964).

Video: The Beatles – Please Please Me

https://www.youtube.com/watch?v=6vZLVJwXP-U

The Beatles v šou Eda Sullivana

The Beatles
Foto: SITA

Keď vo februári 1964 členovia kapely odchádzali na krátke turné do USA, na londýnskom letisku Heathrow ich vyprevádzalo niekoľko tisíc fanúšičiek.

Na newyorskom Medzinárodnom letisku Johna F. Kennedyho ich vítalo taktiež niekoľko tisíc priaznivcov.

Dva dni po prílete sa The Beatles predstavili v šou Eda Sullivana, ktorú si pozrelo 73 miliónov ľudí, teda približne 34 percent vtedajšej americkej populácie, čo už nikto nikdy neprekonal.

V roku 1965 dostali všetci štyria členovia formácie od britskej kráľovnej Alžbety II. nižší Rad britského impéria MBE (Member of the Most Excellent Order of the British Empire).

Už vtedy bolo jasné, že Paul McCartney a spol. si aj zásluhou singlov ako Love Me Do, Please Please Me, She Loves You, I Want to Hold Your Hand, All My Loving, A Hard Day’s Night alebo And I Love Her zabezpečili slávu na celý život.

Video: The Beatles v šou Eda Sullivana

https://www.youtube.com/watch?v=WHuRusAlw-Y

Neoficiálny manažér Paul McCartney

Beatles
Foto: SITA/AP
Beatles
Foto: SITA/AP

V lete 1967 mala skupina na konte ďalšie úspešné britské albumy Beatles for Sale (1964), Help! (1965), Rubber Soul (1965), Revolver (1966) a Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band (1967) a viac ako 1400 vystúpení.

Ich kariéra však koncom leta 1967 dostala tvrdý úder, keď v Liverpoole vo veku 32 rokov zomrel ich manažér Brian Epstein.

McCartney sa po jeho smrti stal akýmsi neoficiálnym manažérom, no čas The Beatles sa pomaly, ale isto krátil.

Jednotliví členovia formácie sa hádali, pričom to prestalo klapať najmä medzi hlavnými skladateľmi – McCartneym a Lennonom.

Druhý menovaný si do štúdia začal vodiť svoju priateľku Yoko Ono, čo bolo v rozpore so zaužívaným zákazom vodenia dievčat do štúdia.

Album The Beatles z roku 1968, známy ako Biely album, označil Lennon ako nahrávku bez hudby The Beatles.

„Sú tam skladby od Paula a jeho kapely, Lennona a jeho kapely, Georgea a jeho kapely,“ povedal Lennon.

Napriek tomu ho magazín Rolling Stone v roku 2003 označil za tretí najlepší album v dejinách. Po ňom ešte nasledovali úspešné nahrávky Yellow Submarine (1969), Abbey Road (1969) a Let It Be (1970).

V auguste 1969 skupina nahrala skladbu I Want You (She’s So Heavy), pričom išlo o posledné stretnutie všetkých štyroch členov The Beatles v jednom štúdiu. V septembri sa Lennon rozhodol opustiť kapelu, čo znamenalo definitívny koniec The Beatles.

Skupina si od roku 1964 do roku 1971 vyslúžila 25 nominácií na Grammy, z ktorých deväť dokázali premeniť na ceny. McCartney, Lennon, Harrison a Starr získali za skladbu Let It Be z rovnomenného dokumentárneho filmu z roku 1970 Oscara. Sošku za nich prevzal Quincy Jones.

Video: Beatles – Yellow Submarine

Prvý sólový album nahral sám

McCartney
Foto: SITA, AP Foto: SITA, AP

Paul McCartney vydal už v apríli 1970 vo veku 27 rokov prvý sólový album McCartney, ktorý si nahral svojpomocne.

Nahrávka okrem iných obsahuje aj skladbu Maybe I’m Amazed, ktorú muzikant venoval manželke Linde.

Muzikant sa s ňou oženil v roku 1969 – dva roky po tom, čo sa spoznali na koncerte v londýnskom klube The Bag O’Nails. O rok neskôr s jej pomocou nahral druhú sólovku Ram (1971), s ktorou dobyl britský rebríček a v americkom debutoval na dvojke.

Ešte v tom istom roku sa k tejto dvojici pridal gitarista Denny Laine a bubeník Denny Seiwell a tak vznikla formácia Wings.

Táto skupina sa v 70. rokoch prezentovala siedmimi štúdiovými nahrávkami – Wild Life (1971), Red Rose Speedway (1973), Band on the Run (1973), Venus and Mars (1975), Wings at the Speed of Sound (1976), London Town (1978) a Back to the Egg (1979).

Albumy obsahovali také hity ako My Love, Live and Let Die, Band on the Run, Listen to What the Man Said, Silly Love Songs, Let ‚Em In, Mull of Kintyre alebo With a Little Luck.

Za pieseň Live and Let Die z bondovky Žiť a nechať zomrieť (1973) bol McCartney nominovaný na Oscara. Posledné dve štúdiovky Wings príliš neuspeli u kritikov ani u fanúšikov a tak sa McCartney opäť rozhodol vrátiť k sólovej dráhe.

Video: Paul McCartney – Live and Let Die (Live 2010)

https://www.youtube.com/watch?v=ACLZAh5sBO4

Strach z koncertov

Paul Mccartney
Foto: SITA/AP

V 80. rokoch vydal hudobník ďalších sedem sólových štúdioviek – McCartney II (1980), Tug of War (1982), Pipes of Peace (1983), Give My Regards to Broad Street (1984), Press to Play (1986), Snova v SSSR (1988) a Flowers in the Dirt (1989).

So Steviem Wonderom nahral dueto Ebony and Ivory a s legendárnym Michaelom Jacksonom hneď dve spoločné skladby – The Girl Is Mine a Say Say Say. Popri úspechoch však zaznamenal aj niekoľko nepodarených diel.

Príkladom je snímka Pozdravuj na Broad Street (1984), ktorú režíroval, produkoval a sám si v nej aj zahral.

Osemdesiate roky priniesli pre McCartneyho aj strach z vystupovania, ktorý sa u neho dostavil po tom, čo Johna Lennona v decembri 1980 zastrelil Mark David Chapman. Po tejto udalosti McCartney približne rok nekoncertoval.

Začiatkom 90. rokov McCartney spolu s Carlom Davisom skomponoval Liverpoolske oratórium, ktoré bolo jeho prvým počinom v oblasti klasickej hudby. U kritikov s ním príliš neuspel, no napriek tomu sa v tomto smere ešte niekoľkokrát angažoval – v roku 1997 vydal ďalší klasický album Standing Stone a o dva roky neskôr nahrávku Working Classical (1999).

Video: Michael Jackson – The Girl Is Mine ft. Paul McCartney

McCartney sa v 90. rokoch nevyhol ani experimentom s elektronikou. S producentom Youthom vydal pod názvom The Fireman štúdiovky Strawberries Oceans Ships Forest (1993) a Rushes (1998).

Dočkali sa však i fanúšikovia rocku a popu, ktorým muzikant ponúkol albumy Off the Ground (1993), Flaming Pie (1997) a Run Devil Run (1999). Na žiadnom z nich sa však nenachádzali také hity, ako produkoval v predchádzajúcich dekádach.

Smrť Lindy

Paul Mccartney
Foto: SITA/AP

Koniec 90. rokov mal pre McCartneyho trpkú príchuť. V apríli 1998 prehrala jeho 56-ročná manželka Linda trojročný boj s rakovinou.

Na poslednej rozlúčke s ňou sa zúčastnili bývalí členovia The Beatles – George Harrison, Ringo Starr, ale i takí hudobníci ako Elton John či Peter Gabriel.

V roku 2000 na jej počesť vyšiel tribute album A Garland for Linda (2000), na ktorý McCartney prispel skladbou Nova.

Paul a Linda spolu vychovali štyri deti – Lindinu dcéru Heather (narodenú v roku 1962), ktorú si Paul adoptoval, a tri spoločné deti – fotografku Mary (1969), módnu návrhárku Stellu (1971) a hudobníka a sochára Jamesa (1977).

Rakovina McCartneymu vzala nielen matku a prvú manželku, ale v novembri 2001 aj bývalého spoluhráča z The Beatles Georgea Harrisona.

Po roku 2000 muzikant uviedol na trh dvanástu sólovú nahrávku Driving Rain (2001) a o rok neskôr bojoval o ďalšieho Oscara so skladbou Vanilla Sky k rovnomennému filmu z roku 2001.

Video: Svadba Paula McCartneyho a Lindy Eastman

https://www.youtube.com/watch?v=TbZGD_-Xq6U

Druhá svadba bola v Írsku

Heather Mills
Foto: SITA/AP

Médiá sa však v tom čase venovali najmä jeho vzťahu s bývalou modelkou Heather Mills, ktorá sa v roku 2002 v Írsku stala jeho druhou manželkou.

V októbri 2003 sa im narodila dcérka Beatrice Milly, ktorá je mladšia ako McCartneyho dve vnúčence Arthur a Elliot.

Manželstvo člena Rock’n’rollovej siene slávy a Skladateľskej siene slávy s Heather Mills ale nevydržalo dlho. V apríli 2006 oznámili odlúčenie a v marci 2008 sa napokon rozviedli.

Ďalšej sólovej štúdiovky sa fanúšikovia McCartneyho dočkali v roku 2005, kedy vydal rockový album Chaos and Creation in the Backyard.

Nahrávka produkovaná renomovaným Nigelom Godrichom zaujala kritikov aj fanúšikov. Ešte lepšie jeho priaznivci prijali ďalšiu sólovú štúdiovku Memory Almost Full (2007), s ktorou to hudobník dotiahol na piate mieste v britskom albumovom rebríčku.

Medzitým uviedol na trh aj ďalší klasický album Ecce Cor Meum (2006) a v rámci projektu The Fireman o niečo neskôr tretí album Electric Arguments (2008).

Video: Paul McCartney – Dance Tonight ft. Natalie Portman

Tretia svadba, nový album

Paul Mccartney
Foto: SITA/AP

McCartney sa po nevydarenom manželstve s Heather Mills dal v novembri 2007 dokopy s podnikateľkou Nancy Shevell, ktorú si vzal 9. októbra 2011 v Londýne.

Jeho zatiaľ posledným hudobným počinom je nahrávka Kisses on the Bottom (2012).

Album obsahuje dvanásť coververzií, napríklad od Franka Loessera, Irvinga Berlina či Billyho Hilla, a dve vlastné nové skladby – Only Our Hearts a My Valentine, v ktorej na gitare hrá hudobník Eric Clapton.

K poslednej menovanej skladbe vznikli hneď tri videoklipy. V jednom z čiernobielych klipov vystupujú herci Johnny Depp a Natalie Portman.

Video: Svadba Paula McCartneyho a Nancy Shevell

Rekordér McCartney

Paul McCartney
Foto: SITA/AP

Paul McCartney je podpísaný pod 43 skladbami, ktoré vo Veľkej Británii prekonali miliónovú predajnosť.

Podľa Guinnessovej knihy rekordov sa jeho meno spomína v súvislosti so 188 rekordmi v britskom singlovom rebríčku.

V USA je ako autor či spoluautor podpísaný pod 31 no. 1 singlami. Do roku 2012 predal v Spojených štátoch amerických vyše 15 miliónov sólových nahrávok. Jeho skladba Yesterday má viac ako 2200 coververzií, čo je najviac v histórii.

Hudobníkove rekordy však týmto ani zďaleka nekončia.

Známy vegetarián a bojovník za práva zvierat hral napríklad aj pred najväčším platiacim publikom v histórii (dvakrát 184-tisíc ľudí na štadióne Maracana v Riu de Janeiro v apríli 1990) a je autorom najrýchlejšie vydaného singla v histórii (živá verzia skladby Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band, ktorá vyšla ešte skôr ako skončil koncert, na ktorom pieseň zaznela).

McCartney dostal Brit award za celoživotný prínos, má hviezdu na hollywoodskom Chodníku slávy a tento rok je Osobnosťou roka nadácie MusiCare.

Muzikant, ktorý má pred menom titul Sir, je v súčasnosti jedným z najbohatších obyvateľov Veľkej Británie s majetkom viac ako 380 miliónov libier. Jeho fanúšikovia si ho najbližšie môžu vychutnať už 30. júna a 1. júla, kedy sa naživo predstaví v dánskom Horsense.

Video: Paul McCartney počas vystúpenia v Riu De Janeiro (1990)

Spracované podľa en.wikipedia.org, imdb.com a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Elton JohnEric ClaptonGeorge HarrisonJohnny DeppMark David ChapmanMichael JacksonNatalie PortmanPaul McCartneyPeter GabrielRingo StarrYoko Ono