Oranžový experiment
Územie lyonského prístavu plného žeriavov a skladísk sa stáva v rámci revitalizácie prostredia živnou pôdou pre experimenty. Projekt z dielne parížskych architektov Dominique Jakobovej a Brendana Macfarlana prináša sviežosť do oceľovej a sivej, ktorá vládla na brehu rieky Saôny. Skúsení architekti majú za sebou kus práce v oblasti projektovania kancelárskych aj obytných budov, škôl a športových centier. Zúčastnili sa nespočetných súťaží a Macfarlane, ktorý je nositeľom viacerých prestížnych francúzskych ocenení, prednáša ako hosťujúci profesor na univerzitách v Nemecku, Holandsku, Veľkej Británii, v Spojených štátoch a na Novom Zélande.
Le Cube Orange, oranžová kocka, aký jednoduchý názov pre budúce sídlo vedenia developerskej spoločnosti. Nenechajte sa názvom zmiasť, architekti sa s kockou pohrali a dosiahli neopakovateľný a originálny efekt, ktorý vyvoláva rozmanité, čiže nielen kladné emócie. Oranžová farba je typická pre priemyselné nátery. Teda v prístavnej zóne žiadna novinka, ale použitím na fasáde administratívnej budovy robí z jednoduchého architektonického konceptu neprehliadnuteľný objekt. Vo svojej podstate je návrh naozaj jednoduchý. Korpus budovy tvorí päťúrovňová konštrukcia z betónových stĺpov. Rozmery obdĺžnikovej základne sú 29 × 33 metrov. Ostávalo vyriešiť problém presvetlenia kancelárskych priestorov a ako osviežiť vzťahy v budove a tiež medzi jej užívateľmi. Autori koncipovali svoj projekt ako príspevok k udržateľnému rozvoju, rešpektujúc zásady presvetlenia kancelárskych priestorov denným svetlom a prirodzenej regulácie tepelnej pohody vnútorného prostredia pomocou tepelných čerpadiel.
Efektné átrium
Architekti pracovali s celou sériou rôznych objemových prienikov. Napokon do objektu nechali vniknúť tri zrezané kužele voľného priestoru. Najväčší „zásah“ dostal roh nábrežnej fasády. Vytvára jedinečný a takmer až apokalyptický efekt v podobe originálneho átria. Vizuálne nečakane prepája protiľahlé interiéry pomocou balkónov a lodžií, ktoré sú vítaným osviežením kancelárskej rutiny. Kužeľový tvar priam vťahuje vonkajšieho pozorovateľa do diania v interiéri budovy.
Celý článok si môžete prečítať tu.