Lajčák stále váha uveriť, že tragédia sa stala

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Miroslav Lajčák
Miroslav Lajčák Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 13. apríla (WEBNOVINY) – Na poľské veľvyslanectvo v Bratislave dnes prišiel kondolovať aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Je rád, že na tragédiu Slováci zareagovali tak solidárne a verí, že takáto priateľská atmosféra pretrvá. „To sa slovami nedá obsiahnuť, lebo je to ľudská aj národná tragédia takých rozmerov, že sa ešte stále zdráhame uveriť, že sa niečo také môže stať. Vnímam a veľmi si vážim tú spontánnu reakciu našich občanov. Stovky, tisícky našich občanov chodia, píšu,“ vyhlásil minister, ktorý to považuje za prirodzené. „Poľsko je náš sused, priateľ, náš spojenec. Som rád, že to ľudia dávajú najavo, pretože toto sú chvíle, keď si to všetci vážia. Veríme, že z toho poľský národ vyjde silnejší a že to možno aj ozdraví atmosféru a budeme sa sústreďovať na veci, ktoré si to zaslúžia a menej sa rozčuľovať nad vecami, ktoré za to nestoja,“ zaželal do budúcnosti Lajčák.

Predsedovi Kresťanskodemokratického hnutia Jánovi Figeľovi, ktorý prišiel s niekoľkočlennou delegáciou KDH, sa ťažko hľadali slová a vysvetlenia. „Ja som ale presvedčený, že každé ľudské utrpenie, bolesť a straty nachádzajú zmysel, ak sú prijaté a stávajú sa obeťou,“ dodal. Figeľ tvrdí, že treba rozvíjať spolupatričnosť medzi národmi a život v mieri a nádej, že smrťou sa to nekončí. Šéf kresťanských demokratov cíti medzi Slovákmi spolupatričnosť rovnako ako minister Lajčák. „Cítim ju a výrazne a aj si veľmi želám, aby to nebola len nejaká chvíľka a momenty, keď emócia nás robí lepšími a citlivejšími,“ vyhlásil. Chcel by, aby tieto pocity prešli aj do svedomia a priniesli ovocie. Chcel by, aby sme pre takéto „čerstvé rany boli posilnení v hľadaní odpovedí pre spoluprácu do budúcnosti“. Figeľ podotkol, že poľskú bolesť cíti silne aj osobne.

Poľsko postihla tragédia v sobotu ráno. Vládny špeciál TU-154 sa zrútil počas pristávania na letisku Severnyj pri meste Smolensk na západe Ruska. Nehodu nikto neprežil. Prezident Lech Kaczyński bol na ceste do ruského mesta Katyň, kde sa mal zúčastniť na pietnej spomienke pri príležitosti 70. výročia masakry viac ako 22-tisíc dôstojníkov poľskej armády sovietskou NKVD. Spolu s hlavou štátu zahynula aj jeho manželka Maria. O život prišlo 96 ľudí, Poľsko stratilo prakticky celé armádne velenie i časť prezidentskej kancelárie. Medzi obeťami sú viacerí poprední predstavitelia verejného, politického a cirkevného života.

Slovenská vláda v stredu na svojom zasadnutí vyhlási štátny smútok, dnes ešte nie jasné, ktorý deň to bude. Figeľ štátny smútok považuje za „správne gesto, i keď trochu netradičné“. Tvrdí, že hovorí o tom, že „sme ďalej než len v nejakých formálnych starých pravidlách, že každý sa stará o seba“.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján FigeľLech KaczynskiMiroslav Lajčák