BRATISLAVA 30. marca (WEBNOVINY) – Alžírčan Mustafa Labsi na Slovensku možno požiada o tzv. tolerovaný pobyt. Povedal to dnes jeho advokát Martin Škamla s tým, že stále platí uznesenie Najvyššieho súdu SR, podľa ktorého Labsi nemôže byť vydaný do Alžírska, lebo mu tam hrozí mučenie. Tolerovaný pobyt udeľuje policajný útvar cudzincovi napríklad vtedy, ak existuje prekážka jeho administratívneho vyhostenia. Povolenie na tolerovaný pobyt sa udeľuje najviac na 180 dní a môže sa opakovanie predĺžiť. Cudzinec počas tohto inštitútu nemôže podnikať a vstupovať do pracovnoprávneho vzťahu.
Slovensko podľa Škamlu pol roka, počas ktorého bol Labsi zaistený, pravdepodobne hľadalo krajinu, do ktorej by ho mohlo vyhostiť, ale neúspešne. Životnú situáciu Alžírčana, ktorý si vo Francúzsku odsedel päť rokov za členstvo v teroristickej skupine a falšovanie dokladov, asi budeme musieť riešiť na Slovensku.
Najvyšší súd dnes zamietol Labsiho odvolanie a stotožnil sa s minuloročným rozhodnutím Krajského súdu v Bratislave, ktorý zamietol jeho žiadosť o azyl. Alžírčan tak neuspel so žiadosťou o udelenie azylu na Slovensku po tretíkrát.
Najvyšší súd neuznal Labsiho obhajobu. Ten tvrdil, že pre Slovensko nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo. Alžírčan koncom minulého roka opustil pobytový tábor, neskôr ho zadržala polícia v susednom Rakúsku. Do pobytového tábora ho umiestnili po uplynutí 180 dňovej lehoty, počas ktorej mohol byť zaistený v Útvare policajného zaistenia pre cudzincov v Medveďove.
Labsi na Slovensku opakovane žiadal o azyl, Migračný úrad mu trikrát nevyhovel. Proti poslednému zamietnutiu sa odvolal aj na súde, ktorý však potvrdil verdikt úradu. Labsi sa odvolal aj proti súdnemu rozhodnutiu, na NS SR rovnako neuspel. Tvrdí, že na Slovensko prišiel za svojou ženou, s ktorou má dieťa. „Nikdy som nikomu neublížil, nie som pre nikoho nebezpečný,“ vravel dnes. Naopak, predstavitelia Migračného úradu upozornili, že Labsi sa zúčastnil v Afganistane výcviku so zbraňami, a žiadna z krajín, kde žiadal o azyl, mu ho neudelila a vyhostili ho.
Pripomenuli, že naposledy rafinovane ušiel zo Slovenska do Rakúska. Alžírčan priznal, že v Afganistane sa učil narábať so zbraňami, podľa neho však nešlo o teroristický výcvik. Zo Slovenska do Rakúska vraj odišiel preto, lebo tu štyri roky neúspešne žiada o azyl a Rakúsko je najbližšie Slovensku, kde má ženu a dieťa. Zástupcovia migračného úradu zdôraznili, že súd jeho manželstvo rozviedol, Labsi pri pojednávaní nebol. Rozsudok ešte nie je právoplatný.
O vydanie Labsiho v minulosti požiadalo jeho domovské Alžírsko, pretože tam bol právoplatne odsúdený v neprítomnosti. Údajný terorista bol súdený aj vo Veľkej Británii či vo Francúzsku. Francúzi ho odsúdili na päť rokov nepodmienečne za prípravu teroristických útokov. V roku 2006 prišiel na Slovensko za manželkou. Slovenskí policajti ho zadržali a vrátili do Rakúska. V máji 2007 ho Rakúšania vrátili opäť na Slovensko. Bratislavský krajský súd v novembri 2007 rozhodol, že bude vydaný do Alžírska, Labsi sa ale odvolal, no Najvyšší súd SR vlani potvrdil rozhodnutie krajského súdu. Alžírčanova sťažnosť teda putovala na Ústavný súd SR. V rozsiahlej sťažnosti okrem iného uviedol, že jeho vydaním mu hrozí, že bude v Alžírsku mučený. Senát Ústavného súdu SR na neverejnom zasadnutí odložil vykonateľnosť uznesenia o prípustnosti Labsiho vydania do rozhodnutia o veci samej a v júni 2008 zrušil rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, podľa ktorého skoršie rozhodnutie Najvyššieho súdu SR o vydaní porušilo Labsiho základné práva. NS SR v auguste 2008 opätovne rozhodol a verdikt znel, že Labsi nemôže byť vydaný do Alžírska, lebo mu tam hrozí mučenie.
SITA