BRATISLAVA 21. júna (WEBNOVINY) – Viac ako polovica opýtaných Slovákov si myslí, že naše zdravotníctvo je v porovnaní s inými krajinami Európskej únie na tom horšie. Len štyri percentá sú presvedčené, že zdravotná starostlivosť na Slovensku je lepšia, 33 percent tvrdí, že sme na tom porovnateľne s ostatnými členmi únie.
Vyplýva to z výsledkov Eurobarometra, ktoré zverejnila Európska komisia. Prieskum sa zameriaval na bezpečnosť pacientov a kvalitu starostlivosti. Robený bol na prelome novembra a decembra minulého roka vo všetkých krajinách EÚ, na Slovensku sa realizoval na vzorke tisíc respondentov.
Vo všeobecnosti zhodnotila polovica opýtaných Slovákov zdravotnú starostlivosť ako dobrú, ďalšia polovica však vyjadrila opačný postoj. Až 51 percent respondentov pritom považuje za pravdepodobné, že im pobyt v zdravotníckom zariadení môže uškodiť, 53 percent si myslí, že poškodení môžu byť aj v ambulantnej sfére, a to chybným stanovením diagnózy, liečby či liekov. Približne 40 percent takéto negatívne udalosti však nepovažuje za pravdepodobné.
Z opýtaných sa 23 percent vyjadrilo, že oni sami alebo ich rodinní príslušníci mali negatívnu skúsenosť pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti, ale iba 21 percent z nich to aj nahlásilo príslušným orgánom. Medzi takéto nepríjemné udalosti sa počítajú napríklad nemocničné infekcie, nesprávna diagnóza či pochybenie pri operácii alebo predpisovaní a dávkovaní liekov.
Za kritérium vysokej kvality zdravotnej starostlivosti Slováci považujú úspešnú liečbu, dobre vyškolený zdravotnícky personál, moderné zdravotnícke zariadenia či rešpektovanie dôstojnosti pacientov. Pri získavaní informácií o kvalite sa najčastejšie spoliehajú na odporúčania priateľov a rodiny, sociálne siete či internetové fóra.