SLIAČ 22. apríla (WEBNOVINY) – Anastasiu Kuzminovú vyhlásili po šiesty raz za Kráľovnú biatlonovej stopy na Slovensku. Na základe výsledkov reprezentantov v sezóne 2013/2014 o tom rozhodlo Prezídium Slovenského zväzu biatlonu. Kuzminovú korunoval v utorok podvečer prezident SZB Ján Hyža na slávnosti v hoteli Kaskády v Sielnici.
Kuzminovej prvenstvo bolo zrejmé a očakávané, keďže sa po druhý raz v kariére stala olympijskou víťazkou v šprinte a na ZOH 2014 v Soči získala jedinú medailu pre Slovensko. V rámci pretekov Svetového pohára vystúpila v nórskom Holmenkollene dvakrát na najvyšší stupienok a v celkovom poradí sezónnych bojov o veľký glóbus skončila na 6. mieste.
Ide o najlepšie umiestnenie v kariére pre 29-ročnú rodáčku z ruského Ťumeňa, ktorá žije aj s rodinou v Banskej Bystrici. „Po olympijských výsledkoch sa dalo očakávať, že vyhrám opäť biatlonovú korunu. Na začiatku sezóny to však tak nevyzeralo. Veľakrát sa hovorí, že Anastasia Kuzminová vyhrala tú alebo onú anketu, pre mňa to nie je podstatné. Napríklad aj piate miesto miešanej štafety si zaslúži uznanie. Ja som iba ten športovec, ktorému sa jedného dňa podarilo získať olympijské zlato a o štyri roky ho obhájiť. Je to síce výnimočné, ale nie potrebné chváliť viackrát a zvýrazňovať menovaním v rôznych anketách,“ uviedla na tlačovej konferencii pri príležitosti vyhlasovania výsledkov Kráľovnej biatlonovej stopy jej aktuálna víťazka Anastasia Kuzminová.
V Sielnici vyhlásili aj ďalšie kategórie, ktorými slávnostne uzavreli biatlonovú sezónu. Za mimoriadny výsledok stanovili 5. miesto miešanej štafety v zložení Janka Gereková, Anastasia Kuzminová, Pavol Hurajt a Matej Kazár na ZOH v Soči. „Som rád, že miešaná štafeta vybojovala takéto skvelé umiestnenie a ja som bol jej súčasťou,“ vyhlásil pre SITA najstarší člen tohto družstva Pavol Hurajt, ktorý ukončil biatlonovú kariéru.
„Vysoko si to cením, pretože túto štafetu absolvovali biatlonisti, ktorí získali olympijské medaily. Favoritov bolo veľmi veľa a my sme sa pichli do svetovej špičky na týchto pretekoch pod piatimi kruhmi. Bohatú kariéru som tak ukončil so vztýčenou hlavou,“ dodal Hurajt.
Najlepšou reprezentantkou v mládežníckych kategóriách sa stala Ivona Fialková najmä za jej 9. miesto v rýchlostných pretekoch na juniorských majstrovstvách sveta v Presque Isle v USA. Biatlonovú sezónu zhodnotil aj prezident Slovenského zväzu biatlonu Ján Hyža: „Spokojný som čiastočne. Samozrejme, že na prvom mieste je obrovský úspech Anastasie Kuzminovej v obhajobe olympijského zlata, čo sme možno ani neverili, že sa jej to podarí. Výborné je aj piate miesto miešanej štafety na olympiáde a pochváliť treba aj dobré výkony Mateja Kazára v Soči. Myslím si, že aj Pavol Hurajt sa dôstojne rozlúčil so svojou športovou kariérou. Toto všetko sú pozitíva. Čo sa týka negatív, sklamali nás štafety, či už ženská alebo mužská. Prišli aj rozčarovania z niektorých výkonov biatlonistiek. Hodnotenie je teda rozporuplné.“
Zimné olympijské hry
Zlatá medaila Anastasie Kuzminovej v rýchlostných pretekoch
5. miesto miešanej štafety (Janka Gereková, Anastasia Kuzminová, Pavol Hurajt, Matej Kazár)
6. miesto Anastasie Kuzminovej v stíhacích pretekoch
15. miesto Mateja Kazára v pretekoch s hromadným štartom
Svetový pohár
2 víťazstvá Anastasie Kuzminovej v Holmenkollene (stíhacie preteky + preteky s hromadným štartom)
2. miesto Anastasia Kuzminovej vo vytrvalostných pretekoch v Östersunde
6. miesto štafety žien (Gereková, Kuzminová, Poliaková, P. Fialková) v Hochfilzene
9. miesto Janky Gerekovej v rýchlostných pretekoch v Östersunde
10. miesto Paulíny Fialkovej v rýchlostných pretekoch v Kontiolahti
Majstrovstvá sveta juniorov a kadetov
9. miesto juniorky Ivony Fialkovej v rýchlostných pretekoch
5. miesto kadeta Šimona Bartka v rýchlostných pretekoch
Svetová zimná univerziáda
Víťazstvo Natálie Prekopovej vo vytrvalostných pretekoch