BRATISLAVA 11. apríla (WEBNOVINY) – Zlatá medailistka zo ZOH 2014, biatlonista Anastasia Kuzminová, a zjazdárska nádej Adam Žampa za asistencie prezidenta Slovenského olympijského výboru (SOV) Františka Chmelára a zodpovedného redaktora Ľubomíra Součka pokrstili ľadom a snehom oficiálnu pamätnicu XXII. zimných olympijských hier.
Kniha Soči 2014 je šiesta zimná a celkovo dvanásta slovenská olympijská pamätnica. Od vzniku Slovenskej republiky sa ani raz nestalo, že by Slovenský olympijský výbor nevydal oficiálnu publikáciu z olympiády. Bez ohľadu na výsledky športovcov na nej. Vznikol tak vskutku unikátny knižný rad.
„Knihe želám, aby každý, kto ju bude držať v rukách, mal radosť a príjemne si spomínal na ZOH 2014. Verím, že čitatelia budú čerpať z knihy pozitívnu energiu,“ povedala Anastasia Kuzminová a Adam Žampa ju doplnil: „Verím, že ZOH 2018 dopadnú ešte lepšie a ďalšia podobná publikácia bude mať aspoň 200 strán.
Najzaujímavejšie momenty s pútavými fotografiami
Dvanásty diel z edície tradičných olympijských pamätníc zachytáva najemotívnejšie chvíle z nedávnych XXII. zimných olympijských hier v Soči. Ponúka príbehy slovenských športovcov aj najväčších svetových hviezd. Dominuje zlatá slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová, veľká slovenská zjazdárska nádej Adam Žampa, nechýba účinkovanie slovenských hokejistov, ale ani spomienka na hrdinu predchádzajúcej olympiády vo Vancouveri, tragicky zahynuvšieho Pavla Demitru.
Zachytené sú všetky športy, v ktorých súťažili slovenskí reprezentanti. Kniha ponúka najzaujímavejšie momenty, pútavé fotografie, všetky dôležité fakty a originálne postrehy z bielych hier v ruskom letovisku. Taktiež bohaté štatistiky, kompletný výsledkový servis, predstavenie všetkých slovenských reprezentantov, ako aj sumár dôležitého olympijského diania prehľadne deň po dni.
Knihu napísal 12-členný autorský kolektív v zložení Ľubomír Souček, Pavol Komár, Boris Vanya, Marián Šimo, Stanislav Ščepán, Rastislav Hríbik, Vojtech Jurkovič, Peter Fukatsch, Peter Pašuth, Milan Vranka, Peter Račko a Štefan Žilka. Autorsky prispela aj členka Medzinárodného olympijského výboru Danka Barteková. Predslov napísal prezident SOV František Chmelár. Medzi autormi fotografií nechýbajú známi športoví fotografi Ján a Jakub Súkupovci. Publikáciu zostavil Milan Vranka, jej zodpovedný redaktor bol Ľubomír Souček.
Bránili slovenských športovcov
„Ak by nebolo Naste, ani nemáme titulku knihy, kde je zlatá medaila,“ povzdychol si na slávnostnom krste v jednom z bratislavských kníhkupectiev Panta Rhei Adam Žampa. Zároveň dodal, že kritizovať svojich kolegov – olympionikov, ktorí nedosiahli svetoborné výsledky, rozhodne nemieni. „Verím tomu, že každý športovec podal v Soči zo seba maximum. Netreba sa sťažovať na športovcov, to skôr na to všetko okolo nich,“ dodal trochu tajomne Žampa.
Aj Kuzminová sa postavila na obranu slovenských športovcov v Soči, najmä hokejistov. „Počas turnaja sme na nich počúvali nepekné slová. Proti Rusom sa však dali dokopy a do poslednej chvíľočky hrali o nádej. A mať nádej je predsa krásny pocit,“ vyjadrila sa Kuzminová.
Dlhodobá členka biatlonovej svetovej špičky pripustila myšlienku, že raz vyjde na svetlo sveta kniha len o nej. To však bude až po skončení kariéry a ona sa v najbližších štyroch rokoch ešte končiť nechystá. Aký má však 29-ročná rodáčka z ruského Ťumenu vzťah ku knihám?
Kuzminovej prvá kniha v slovenčine o Hamšíkovi
„Ako malá som čítala, samozrejme, ešte v ruštine športové publikácie a neskôr aj ruské klasiky, napríklad Bulgakova. Moji rodičia mali veľkú knižnicu, väčšinou tam boli knihy o športe a olympijských hrách. Teraz čítam synčekovi rozprávky, ale dôležité je pre mňa aj odreagovanie sa pri knihe na cestách. Ide o to ponoriť sa na chvíľu do iného sveta a duševne zrelaxovať,“ pripomenula zlatá olympionička z Vancouveru aj Soči.
Po chvíli si spomenula aj na prvú knihu, ktorú prečítala v slovenčine. Bola to autobiografia futbalistu Mareka Hamšíka „Najmladší kapitán„. „Dostala som ju aj s venovaním. Trápila som sa, ale prečítala som ju,“ spomínala so smiechom Kuzminová na časy, keď ešte nebola v slovenčine celkom doma.
Aj o šesť rokov mladší Adam Žampa rád číta autobiografie športovcov, medzi jeho najobľúbenejšie patria tá od cyklistu Lancea Armstronga a tenistu Rogera Federera. „Možno je teraz na Armstronga po jeho dopingovom priznaní iný pohľad, ale čítanie je to dobré. Ak by som však mal ľuďom ja odporúčať nejakú knihu, bola by to Kniha bez názvu od môjho kondičného trénera Mareka Trávnička. Dokáže otvoriť ľuďom oči a ukázať im cestu, ako majú myslieť,“ prezradil Žampa.