BRATISLAVA 12. mája (WEBNOVINY) – Trenice vo vnútri SDKÚ-DS sú podľa politológa Miroslava Kusého za odmietnutím Petra Paludu na post šéfa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) SR.
Tento krok podľa Kusého poškodzuje predovšetkým pozíciu premiérky a podpredsedníčky strany Ivety Radičovej. „Je to prinajmenšom škandalózne, je to možno silné slovo, ale tak sa mi to javí. Je to ako trucpodnik,“ povedal dnes Kusý pre agentúru SITA a poukázal na skutočnosť, že Radičová pred rozhodovaním vyjadrila Paludovi podporu.
Kusý zároveň priznal, že hoci bol v súvislosti so situáciou v SDKÚ-DS donedávna optimistom, zrejme sa mýlil. Nezhody vidí najmä medzi Radičovou, ktorá je v strane „prišelec“ z akademického prostredia a „politickými profesionálmi“, teda predsedom SDKÚ-DS Mikulášom Dzurindom a ministrom financií Ivanom Miklošom. Tajná voľba generálneho prokurátora, ktorá sa má uskutočniť 17. mája, bude preto podľa Kusého veľmi zaujímavá a politológ pripúšťa aj scenár zvolenia Dobroslava Trnku a následnej demisie premiérky.
Poslanci SDKÚ-DS by mali podľa Kusého vysvetliť, prečo Paluda nezískal ich podporu. „Je to celkom dobre možné, Smer-SD aj SDKÚ-DS by neradi vyťahovali niektoré veci z minulosti,“ odvetil na otázku, či za rozhodnutím klubu SDKÚ-DS môžu byť Paludove vyjadrenia o tom, že sa chce pozrieť na niektoré bezpečnostné previerky z minulosti, napríklad na tú, ktorú má predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin.
Mesežnikov: Strana by si mala vysvetliť dôvody odmietnutia
Prezident Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov považuje rozhodnutie SDKÚ-DS za veľmi problematické a strana by mala predovšetkým vysvetliť dôvody, ktoré viedli k odmietnutiu Paludu. Mesežnikov Paludu totiž považuje na kvalifikovaného kandidáta. „Možno majú naozaj informácie, ktoré ho diskvalifikujú, ja o nich neviem. Kým to nezverejnia, bude priestor na rôzne špekulácie,“ povedal dnes pre agentúru SITA.Podčiarkol, že v súčasnosti NBÚ vedie človek, ktorý sa nikdy nemal stať ani len kandidátom na takúto funkciu. V súvislosti so špekuláciami o tom, že za odmietnutím Paludu je mocenské súperenie medzi SDKÚ-DS a KDH poznamenal, že si nemyslí, že Paluda ako nominant SaS by nadržiaval práve kresťanským demokratom.
Mesežnikov si nemyslí, že by za odmietnutím boli Paludove výroky o kontrole udelených previerok. „To by ma veľmi prekvapilo, keby to SDKÚ-DS prekážalo, nemyslím si, že by chceli kryť takýchto ľudí. Smer-SD alebo ĽS-HZDS áno, ale SDKÚ-DS nie,“ nazdáva sa politológ.
O odmietnutí kandidáta SaS Paludu na post šéfa NBÚ rozhodol v stredu 11. mája poslanecký klub SDKÚ-DS. Predseda klubu Jozef Mikuš odmietol zverejniť dôvody pre takýto krok s tým, že by to nebolo voči Paludovi korektné. Ostatné koaličné strany s Paludom problém nemali, pred rozhodovaním klubu sa o ňom pozitívne zmienila aj Radičová. SaS bude teraz zvedavá na dôvody odmietnutia, ak budú rozumné, strana ponúkne ďalšieho kandidáta.
NBÚ v súčasnosti vedie František Blanárik, ten však oznámil svoju rezignáciu. Stalo sa tak krátko po tom, čo sa koaliční partneri začali zaoberať jeho minulosťou, keďže podľa medializovaných informácií spravodajsky pôsobil v komunistickej vojenskej kontrarozviedke. Jána Stana, ktorého SaS predostrela ako kandidáta na šéfovanie v NBÚ ako prvého, koaliční partneri nechceli akceptovať, pretože pôsobil v Slovenskej informačnej službe v čase, keď jej šéfoval Ivan Lexa.