BRATISLAVA 13. júla (WEBNOVINY) – Prevádzku väčšiny prírodných a umelých kúpalísk, ktoré pre tohtoročnú kúpaciu sezónu plánujú prevádzku, už schválili príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva.
Návštevnosť kúpalísk bola v tomto týždni aj napriek horúcemu počasiu v prvej polovici týždňa priemerná.
Začiatok sezóny posledných kúpalísk, ktoré požiadali o schválenie prevádzky, sa predpokladá na začiatku budúceho týždňa na základe vyhovujúcich výsledkov kvality vody na kúpanie z jednotlivých bazénov. Informuje o tom Úrad verejného zdravotníctva SR na svojej oficiálnej internetovej stránke.
K dnešnému dňu má povolenie na prevádzku 17 prírodných kúpalísk, kde je vyhovujúca voda na kúpanie. V Bratislavskom kraji sa môžu ľudia okúpať na Zlatých pieskoch, Kuchajde a na Slnečných jazerách v Senci.
Voda vyhovuje na rôznych lokalitách
V Prešovskom kraji má vyhovujúcu vodu na kúpanie Veľká Domaša – Tíšava a Veľká Domaša – Valkov.
Vhodná na kúpanie je aj voda vo vodnej nádrži Teplý vrch – pláž Ormet, Ružiná – pri obci Divín, Zelená voda– Kurinec, vodnej nádrži Teplý vrch – pláž Drieňok v Banskobystrickom kraji, kde otvoria prevádzku v sobotu 13. júla.
Vyhovujúca voda na kúpanie je aj na Vinianskom jazere, Zemplínskej Šírave – Kamenec, Zemplínskej Šírave – Paľkov, Zemplínskej Šírave – Hôrka, na prírodnom kúpalisko Jazero Košice v Košickom kraji, kúpať sa dá aj v rekreačnej oblasti Gazarka Šaštín Stráže a Kunovskej priehrade v Trnavskom kraji a na plážovom kúpalisku Liptovská Mara – Litpovský Trnovec v Žilinskom kraji.
Výsledky analýz z minulého týždňa potvrdili vyhovujúcu kvalitu vody na kúpanie aj v Ružinej pri obci Ružiná, na Zemplínskej Šírave – Medvedia hora, Zemplínskej Šírave – Biela hora, Pod Bukovcom a Ružín. Úrad verejného zdravotníctva SR naďalej neodporúča kúpanie na Šulianskom jazere v okrese Dunajská Streda, ktoré bolo zasiahnuté povodňami a kúpanie je tu iba na vlastné riziko.
Počas týždňa hygienici odobrali vzorky vody na bagrovisku Čierna Voda, Tomášikovo, Horný Čepeň – mŕtve rameno Váhu, Horný Čepeň – štrkovisko, Šintavské bane, vodnom diele Kráľová – Šoporňa, vodnom diele Kráľová – Váhovce, vodnom diele Kráľová – Kaskády, APÁLI – mŕtve rameno Váhu, vodnej nádrži Lipovina – Bátovce, v Bratislave na Vajnorskom jazere, Veľkom Draždiaku a Ivanke pri Dunaji. V priebehu budúceho týždňa plánujú hygienici ďalšie odbery na banskoštiavnických jazerách.
Povolenie na prevádzku má aj 146 umelých kúpalísk so 465 bazénmi.
Súhlasné rozhodnutie bolo na základe žiadosti o uvedenie do prevádzky vydané pre letné kúpalisko Dubnica nad Váhom, letné kúpalisko Košeca, nekryté letné kúpalisko Sobrance, kúpalisko Dobrá Voda, letné kúpalisko Lipany, kúpalisko Bretka, termálne kúpalisko Tvrdošovce a letné kúpalisko Lipany.
V ponuke aj biokúpalisko
V okrese Malacky bolo 8. júla otvorené nové biokúpalisko Borovica v rekreačnom areáli Kamenný mlyn pri Lozorne.
Kúpalisko so systémom prírodného spôsobu čistenia vody, ktorého zdrojom vody sú dve studne, prestavali z pôvodného betónového umelého bazéna a jeho kapacita je 650 osôb.
Povolená k dnešnému dňu ešte nebola prevádzka ôsmich umelých kúpalísk. Prevádzku úrad verejného zdravotníctva nepovolil pre nedostatočnú pripravenosť a chýbajúce výsledky rozborov kvality vody. Na letnú sezónu sa preto pripravujú kúpaliská MŠK ISKRA Petržalka, kúpalisko v ŠRZ Drienok Mošovce, Mestské kúpalisko Senica, letné kúpalisko Čalovec, termálne kúpalisko Kováčová, letný areál MKP v Košiciach, letné bazény v LSR ZVJS a OO Kováčová a bazén pri Hoteli GARDEN Košická Belá.
Kúpaliská, ktoré doteraz nepožiadali o schválenie sezónnej prevádzky, zostanú pravdepodobne počas kúpacej sezóny 2013 zatvorené pre nevyhovujúci technický stav, nedostatok finančných prostriedkov, prípadne nezáujem o ich prevádzku, informuje Úrad verejného zdravotníctva SR.
Mikrobiologicky nevyhovuje voda v detských a oddychových bazénoch na termálnom kúpalisku v Komárne, Patinciach a vo Wellnes centre Komárno, po vykonaní nápravných opatrení boli odobraté kontrolné vzorky bazénových vôd. Kvalitu vody v novom plaveckom bazéne pre tvorbu rias a zazelenanie vody musí zlepšiť aj prevádzkovateľ Plážového kúpaliska v Banskej Bystrici.
Aktuálne informácie o stave sledovaných prírodných a umelých kúpalísk na Slovensku je možné nájsť na webovej stránke ÚVZ SR www.uvzsr.sk (Kúpaliská – Informačný systém o kúpaliskách a kvalite vody na kúpanie) a na stránkach regionálnych úradov verejného zdravotníctva.