Kubánska vláda schválila stavebné projekty zahraničných investorov na vybudovanie golfových ihrísk, malých prístavov a ďalšej infraštruktúry. Minister cestovného ruchu Manuel Marrero v tejto súvislosti uviedol, že hlavným cieľom dlhodobých projektov je výstavba desiatich golfových ihrísk na Karibskom ostrove, kde v súčasnosti fungujú len dve. Jediná kubánska osemnástka na polostrove Varadero (135 km východne od Havany) má síce luxusnú klubovňu v podobe vily po bývalom plantážnikovi, ale samotné ihrisko neznesie prísnejšie kritériá. Zrejme aj preto zostáva často prázdne, hoci štvorhviezdičkové hotely v okolí sú plné. Havana má k dispozícii deväťjamkové golfové ihrisko a to využívajú väčšinou diplomati či zahraniční obchodníci. Kedysi mala Kuba dvanásť golfových ihrísk, lenže po revolúcii v roku 1959 na príkaz Fidela Castra postupne zanikali.
Nové ihriská by sa mali rozprestierať neďaleko pobrežia, niektoré by mali byť priamo v kontakte s oceánom, pričom budú napojené na luxusné rezidencie. Očakávajú sa investície najmä od firiem z Európy a Kanady. Niektoré z nich už v nedávnej minulosti postavili izolované komplexy hotelov a bungalovov, napríklad na ostrove Cayo Coco spojenom s pevninou niekoľkometrovým umelým násypom. Nachádza sa na ňom aj menšie letisko.
Minister Marrero potvrdil, že Kuba vstúpi aj do ďalších sfér trhu a umožní investície v turisticky atraktívnych oblastiach, ktoré sa doteraz na tieto účely nevyužívali. Najnovšie by sa mali pootvoriť dvere pre zahraničný kapitál určený na výstavbu honosných rezidencií na dlhodobé užívanie jednotlivcami, rodinami či firmami. A to napriek tomu, že Kuba nepodporuje zahraničné vlastníctvo. Plán opatrne poskytnúť niektoré pobrežné lokality na výstavbu turistických objektov môže podľa zahraničných pozorovateľov znamenať začiatok veľkého boomu. Napokon, pobrežie ponúka tisícky vhodných miest.
Podľa vládnych štatistík vlani Kubu navštívilo 2,4 milióna turistov, ktorí celkovo minuli o 12 percent menej než v roku 2008. Napriek tomuto poklesu priniesol turizmus do štátnej kasy dve miliardy dolárov, čo predstavuje asi 20 percent z kubánskych príjmov v cudzej mene. Manuel Marrero uviedol, že za prvé štyri mesiace tohto roka navštívilo Ostrov slobody už milión cudzincov.
Prečo hrať golf na Kube
Vhodné počasie a krásna príroda, ale aj zážitky spojené s hrou na ihrisku Varadero, to sú dôvody, prečo stráviť golfové prázdniny práve na Kube. „Varadero je nádherné ihrisko obklopené z oboch strán Atlantikom, s krásnymi výhľadmi na biele pláže s tyrkysovomodrou, navyše príjemne teplou vodou oceána. V spojení s bohatou a rozmanitou flórou, dávnou i novodobou históriou je myšlienka rozšíriť golfové možnosti na Kube doslova úžasná a určite priláka veľa golfových turistov. Keď k tomu pridáme veselých, úslužných Kubáncov, pospevujúcich si a tancujúcich v rytmoch ich typickej hudby, osviežujúce mojito a ďalšie skvelé nápoje či neodmysliteľné cigary, tak je to pre golfistu veľmi lákavá predstava,“ myslí si Ján Masár.
Jan Spůra súhlasí: „V novembri 2009 som strávil dovolenku na Ostrove slobody. Vybrali sme si hotel Melia Les Americas na polostrove Varadero. Len čo som zistil, že priamo susedí s golfovým ihriskom a je vlastne ponúkaný aj ako golfová destinácia, neváhal som ani chvíľu. Ešte doma som si cez internet zabezpečil tee-time, objednal požičanie golfového setu a tešil som sa na deň strávený na ihrisku.“
Ihrisko bolo vybudované v roku 1931, no keďže sa golf neznáša s komunistami, takmer zaniklo. Vývoj však ide dopredu a aj oni si uvedomili, akým prínosom je pre rozvoj turizmu, a tak ho v roku 1998 znovu otvorili. Dnes je ihrisko v dobrom stave, aj poskytované služby zodpovedajú nárokom. Elektrický vozík je povinnosťou, nové golfové komplety zn. Taylor Made, dobrá reštaurácia a organizácia hry nemajú chybu.
„Myslím si, že investovanie do golfu na Kube sa oplatí – výborné klimatické podmienky umožňujú hrať po celý rok, dostatok zrážok zaručuje kvalitu fervejí a grínov. A obrovskou devízou je nádherná krajina, či už na pobreží, alebo vo vnútrozemí. S kvalitou služieb nie je problém, veď turizmus je hlavným zdrojom príjmu a aj postupné otváranie sa svetu prinesie na Kubu veľa zmien. Golf, nádherné pláže, bohatá história, cigary, rum a hudba dávajú možnosť prežiť vynikajúcu dovolenku za rozumné ceny,“ dodáva Jan Spůra.
Kuba v číslach
110 000 rozloha v km2
11 236 444 obyvateľov (2008)
1. 1. 1959 začiatok revolúcie na Kube
198 000 mobilných telefónov
145 km od USA
zdroj: www.golfrevue.sk